Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce wspominamy nasze zasłużone rodaczki.
"Połączyłem przyjemne z pożytecznym".
27-letnia Julia Stankiewicz to niezwykła Polka, która zdobyła międzynarodowe doświadczenie, naukę i biegłość w czterech językach, by dzisiaj spełniać swoje marzenia pracując w NASA.
Mówią o nim "człowiek orkiestra" albo "alfa i omega". Wiktor Niedzicki jest z wykształcenia fizykiem, a z pasji popularyzatorem nauki oraz dziennikarzem. Jest autorem ponad 800 programów telewizyjnych, a największym wyzwaniem był dla niego cykl "Laboratorium".
Google Doodle regularnie zmienia swoje logo tak, aby upamiętniac ważne wydarzenia i postaci. 23 maja na grafice znalazła się Maria Konopnicka. Kim była kobieta? Z czego zasłynęła? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
"Ta postać rozpoczyna polską historię badań polarnych".
Marian Wieleżyński był inżynierem, naukowcem i prekursorem przemysłu gazowniczego w Polsce. Jego niezwykłą i całkowicie zapomnianą historię ma przypomnieć film "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Skąd wziął się pomysł na produkcję i jak twórcy trafili na postać naukowca? Na ten temat w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i reżyserem oraz Wojciechem Zielińskim, aktorem.
Dr Maciej Tarkowski znalazł się wśród osób, które odebrały z rąk prezydenta Włoch Krzyż Kawalerski i dyplom. W ten sposób Sergio Mattarella podziękował osobom walczącym z pandemią koronawirusa. Polski biolog medyczny przyznaje, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w jego karierze. Nad czym pracuje we Włoszech? Jak wygląda w tym kraju walka z pandemią? O tym dr Tarkowski opowiadał w naszym programie.
Choć pandemia koronawirusa trwa praktycznie od początku tego roku, nie wynaleziono jeszcze leku ani antidotum na tę chorobę. Dlaczego wciąż ich nie ma, kiedy możemy się ich spodziewać i czy w ogóle powstaną? Odpowiada biolog molekularny, Steve Liebich.
Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla. Są przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". W tym roku jedna z nich trafiła do dr Agnieszki Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury doceniło jej badania dotyczące zależności pomiędzy dochodami w różnych krajach a częstotliwością całowania w usta. O szczegółach tych badań oraz emocjach towarzyszących nagrodzie Ig Nobla laureatka opowiadała w naszym programie.
Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.
Świat od kilku miesięcy zmaga się z pandemią koronawirusa. Naukowcy z każdego zakątka Ziemi szukają sposobu na pokonanie COVID-19. Jednym z nich jest Steve Liebich – młody, polski badacz pracujący w USA. Niedawno opracował metodę stworzenia leku, który hamuje rozmnażanie wirusa. Na czym polega działanie tego specyfiku? O tym Steve Liebich opowiadał w naszym programie.