Google Doodle uczcił wybitnego Polaka. To jemu zawdzięczamy termin "witamina"

Witaminy
Google Doodle uczcił wybitnego Polaka. To jemu zawdzięczamy termin "witamina"
Źródło: Yulia Reznikov/Getty Images

W 140. rocznicę urodzin Kazimierza Funka Google Doodle oddał mu cześć, przygotowując specjalną grafikę. Kim był? Oto lista osiągnięć wybitnego Polaka.

Doodle dnia. Kazimierz Funk – 140. rocznica urodzin

W piątek, 23 lutego Google uhonorował Kazimierza Funka zmieniając logo wyszukiwarki na okolicznościową grafikę z jego wizerunkiem.

Nauka

Nauka

DD_20220104_Jezyki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Dzisiejszy doodle upamiętnia biochemika Kazimierza Funka, który jako jeden z pierwszych odkrył i wprowadził pojęcie witamin – niezbędnych składników odżywczych potrzebnych dla zdrowia człowieka
- czytamy na stronie google.com.

Kazimierz Funk - kim był?

Kazimierz Funk urodził się 23 lutego 1884 roku w Warszawie. Pochodził z żydowskiej rodziny, był synem Jakuba, lekarza dermatologa oraz Gustawy. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał na studia do Szwajcarii. W 1904 roku pod kierownictwem Stanisława Kostaneckiego przeprowadził przewód doktorski. W następnych latach pracował we Francji i Wielkiej Brytanii, a podczas I wojny światowej przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.  W 1923 roku Kazimierz Funk wrócił do Polski. Natomiast po wybuchu II wojny światowej na stałe wyemigrował za ocean, by prowadzić badania.

Kazimierz Funk był biochemikiem, który wyodrębnił z otrąb ryżowych witaminę B1. To właśnie on jest autorem terminu "witamina", który wprowadził do języka polskiego w 1912 roku - Określił witaminy jako substancje czynne, w niewielkich ilościach niezbędne do normalnego życia i rozwoju ludzi oraz zwierząt. Nazywał je również substancjami wzrostowymi (1915 roku). Postulował, że pełnią funkcję enzymów. Chorobliwy brak tych substancji w organizmie nazwał awitaminozą, zaliczając do grupy tych chorób już w 1912 roku beri-beri, szkorbut, pelagrę oraz gruźlicę - czytamy na ipn.gov.pl.

Zajmował się również identyfikacją i badaniem hormonów. Był autorem oraz współautorem kilkuset prac naukowych. Zmarł w wieku 83 lat, 19 listopada 1967 roku, w stanie Nowy Jork.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie