Altina Schinasi w Google Doodle. To jej zawdzięczamy kultowy kształt oprawek

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polska projektantka sztuki użytkowej
Polska projektantka sztuki użytkowej
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Altina Schinasi była amerykańską rzeźbiarką, filmowcem, przedsiębiorcą, dekoratorką witryn, projektantką i wynalazczynią. Z okazji rocznicy jej urodzin przeglądarka Google zmieniła swoją szatę graficzną. Z czego znana była artystka? Poznaj jej biografię i najbardziej znane dzieło.

Altina Schinasi w Google Doodle - kim jest?

4 sierpnia z okazji 116. rocznicy urodziny amerykańskiej rzeźbiarki Altiny Schinasi Google zmieniło swoją szatę graficzną. Logo przeglądarki nawiązuje do najbardziej znanego projektu artystki - okularów w kształcie kocich oczu. Sama wynalazczyni nazwała je "oprawkami do okularów Harlequin".

Z czego znana była Altina Schinasi

Altina Schinasi urodziła się 4 sierpnia 1907 roku na Manhattanie. Była amerykańską rzeźbiarką, filmowcem, projektantką, a także przedsiębiorczynią. Po ukończeniu szkoły studiowała w Paryżu malarstwo.

W swoim dorobku ma nie tylko słynne oprawki do okularów w kocim kształcie. Altina Schinasi projektowała także witryny dla sklepów przy piątej Alei, gdzie współpracowała z Salvadorem Dali. Była też twórczynią 29-minutowego obrazu o George'u Groszu, niemieckim artyście, za który zdobyła nominację do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Altina miała czterech mężów, a z ostatnim - Celestino Mirandą, osiedliła się w Nowym Meksyku, gdzie zmarła w wieku 92 lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: PBNJ Productions/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości