Gluck w Google Doodle
Dzisiejszy Doodle, zilustrowany przez Sonny'ego Rossa, świętuje 128. urodziny brytyjskiego artysty Glucka, który zasłynął zarówno z portretów i projektów ram do obrazów, jak i ze śmiałego odrzucania norm płciowych, odmawiając używania jakiegokolwiek imienia lub przedrostka (takiego jak panna lub pan).
Hannah "Gluck" Gluckstein - życiorys
Gluck urodził się jako Hannah Gluckstein 13 sierpnia 1895 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej w Londynie. W społeczności artystycznej Larmorny zaczął przybierać męski wygląd i przeciwstawiać się modom oraz normom płciowym. Kiedy stowarzyszenie określiło go jako "Miss Gluck" na swoim papierze firmowym, artysta natychmiast zrezygnował. Wówczas zdecydował się pokazywać swoje prace wyłącznie na wystawach indywidualnych.
W latach 20. i 30. zasłynął z portretów i obrazów kwiatowych. W 1924 roku zaprezentował 56 obrazów w Dorien Leigh Galleries w Londynie. Wszystkie zostały sprzedane. W 1932 roku zaprojektował i opatentował ramkę do zdjęć, znaną później jako rama Glucka. Natomiast w 1936 roku zainspirowany inscenizacją opery Mozarta namalował Medalion. W 1973 roku Gluck zorganizował swoją ostatnią wystawę.
- Gluck nie poszedł na kompromis artystyczny i osobisty, a jego dziedzictwo nadal inspiruje niezliczonych artystów do swobodnego wyrażania siebie. Wszystkiego najlepszego! - czytamy na google.com
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 93. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz w Google Doodle. Kim była słynna Polka?
- 80. rocznica urodzin Mario Molina w Google Doodle. To dzięki niemu dziura ozonowa zmniejsza się
- Altina Schinasi w Google Doodle. To jej zawdzięczamy kultowy kształt oprawek
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: google.com
Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images