Google Doodle uczcił nonkonformistycznego Glucka. "Nadal inspiruje artystów"

Gluck w Google Doodle
Źródło: Dzień Dobry TVN
Maluj jak wielcy mistrzowie…
Maluj jak wielcy mistrzowie…
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W 128. rocznicę urodzin Glucka (Hannah Gluckstein) Google Doodle oddał jej/jemu hołd, przygotowując specjalną grafikę. - Był/a znany/a z przełamywania norm płciowych i pionierskich dzieł malarskich w początkach XX w. - przypomniano. Z czego jeszcze zasłynął/a?

Gluck w Google Doodle

Dzisiejszy Doodle, zilustrowany przez Sonny'ego Rossa, świętuje 128. urodziny brytyjskiego artysty Glucka, który zasłynął zarówno z portretów i projektów ram do obrazów, jak i ze śmiałego odrzucania norm płciowych, odmawiając używania jakiegokolwiek imienia lub przedrostka (takiego jak panna lub pan).

Hannah "Gluck" Gluckstein - życiorys

Gluck urodził się jako Hannah Gluckstein 13 sierpnia 1895 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej w Londynie. W społeczności artystycznej Larmorny zaczął przybierać męski wygląd i przeciwstawiać się modom oraz normom płciowym. Kiedy stowarzyszenie określiło go jako "Miss Gluck" na swoim papierze firmowym, artysta natychmiast zrezygnował. Wówczas zdecydował się pokazywać swoje prace wyłącznie na wystawach indywidualnych.

W latach 20. i 30. zasłynął z portretów i obrazów kwiatowych. W 1924 roku zaprezentował 56 obrazów w Dorien Leigh Galleries w Londynie. Wszystkie zostały sprzedane. W 1932 roku zaprojektował i opatentował ramkę do zdjęć, znaną później jako rama GluckaNatomiast w 1936 roku zainspirowany inscenizacją opery Mozarta namalował Medalion. W 1973 roku Gluck zorganizował swoją ostatnią wystawę.

- Gluck nie poszedł na kompromis artystyczny i osobisty, a jego dziedzictwo nadal inspiruje niezliczonych artystów do swobodnego wyrażania siebie. Wszystkiego najlepszego! - czytamy na google.com

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości