Google uhonorowało Annę Frank. Kim była bohaterka doodle?

Anna Frank
Anna Frank
Źródło: Photo 12 / Contributor / Getty Images
Anna Frank, nastolatka żydowskiego pochodzenia i autorka słynnych "Dzienników", jest bohaterką doodle w sobotę, 25 czerwca. W ten sposób firma uczciła 75. rocznicę publikacji jej zapisków uważanych za jedno z najważniejszych dzieł współczesnej diarystyki. Za przygotowanie grafik była odpowiedzialna Thoka Maer, pochodząca z Niemiec ilustratorka.

Anna Frank - życiorys

Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie w Niemczech, ale jej rodzina wkrótce przeniosła się do Amsterdamu w Holandii, aby uciec przed narastającą falą antysemityzmu. Wkrótce Niemcy wkroczyli do Niderlandów, które z dnia na dzień przestały być bezpiecznym miejscem dla żydowskich rodzin. W 1942 roku dziewczynka wraz z rodzicami zamieszkała w tajnym schronie mieszczącym się w oficynie budynku, gdzie znajdowało się przedsiębiorstwo ojca Anny.

Wojna

Warszawianka Roku 2021
Źródło: Dzień Dobry TVN
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna

Wśród nielicznych rzeczy, które nastolatka wzięła ze sobą, znajdował się oprawiony w twardą okładkę notes w kratkę. W ciągu następnych 25 miesięcy przebywania w ukryciu zapełniła swoje strony szczerym opisem życia nastolatki. Mając nadzieję, że jej zapiski zostaną opublikowane po wojnie, dziewczynka opracowała ich ostateczną wersję. Nie doczekała jednak tego momentu.

4 sierpnia 1944 r. kryjówka rodziny Franków została odkryta, a jej mieszkańcy trafili do Auchwitz-Birnkenau. Na przełomie października i listopada 1944 roku Annę i jej matkę oraz siostrę przewieziono obozu Bergen-Belsen. Tam zmarła najpierw jej matka, potem siostra. Anna odeszła w 1945 roku, tuż przed wyzwoleniem obozu przez Brytyjczyków. Przyczyną śmierci był tyfus.

Jedynym z rodziny, który przeżył Holocaust, był Otto Frank, ojciec Anny. I to właśnie on spełnił jej życzenie i opublikował zapiski córki. Wszedł w ich posiadanie dzięki Miep Gies, przyjaciółki rodziny zaangażowanej w zorganizowanie kryjówki. Po jej wykryciu przez nazistowskie służby kobieta ukryła dziennik, który po wojnie przekazała Ottonowi. Pamiętnik Anny Frank ujrzał światło dzienne w 1947 roku.

Anna Frank na Google Doodle

Użytkownicy wyszukiwarki Google w sobotę 25 czerwca zobaczyli fragmenty zapisków nastoletniej ofiary Zagłady. Za opracowanie graficzne była odpowiedzialna Thoka Maer, niemiecka artystka pracująca w Nowym Jorku.

- Jeśli dorastasz w Niemczech, jest to [Holocaust - red.] nieuniknioną częścią twojej tożsamości - powiedziała Maer. - Moje pokolenie nie ma w sobie już poczucia winy, ale jest odpowiedzialność, świadomość przeszłości i aktywny wysiłek, aby zachować pamięć i nie dopuścić do tego, aby coś podobnego wydarzyło się ponownie - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości