Dziennik 15-latki został wydany w wielu językach. Zmarła tragicznie. "Nie mieściła się w żadnych ramach"

Nieznane fakty z życia Anne Frank
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
27 kwietnia na półki księgarń trafi książka zatytułowana "Gwiazdy nigdy nie gasną" Agnieszki Zakrzewskiej. To poruszająca historia oparta na nieznanych faktach z życia Anne Frank, autorki dziennika, który stał się jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Pisarkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedziała o swojej książce.

Anne Frank - kim była?

Była młodą niemiecką Żydówką, która wraz z rodziną uciekła do Amsterdamu przed prześladowaniami ze strony nazistów. Od roku 1942 - kiedy jej rodzina zaczęła się ukrywać - Anna zapisywała swoje przeżycia i doświadczenia w dzienniku. W 1944 roku na skutek anonimowego donosu rodzina Frank została odkryta w swojej kryjówce. Dziewczynka miała wtedy 15 lat. W październiku wraz z siostrą Margot została przewieziona do Bergen-Belsen, gdzie obie zmarły na tyfus na krótko przed wyzwoleniem obozu. 

Jedyną osobą z rodziny, która przeżyła Holokaust, był ojciec dziewczynek - Otto Frank. Po wojnie otrzymał pamiętnik Anne od Miep Gies, która pomagała rodzinie Frank w ukrywaniu się. Mężczyzna uporządkował i opublikował zapiski córki. Książkę zatytułował "Dziennik". Było to spełnienie woli Anne, która napisała w swoim pamiętniku: "Po wojnie chcę w każdym razie wydać książkę pod tytułem "Oficyna", czy to się uda, pozostaje również pytaniem, ale mój dziennik będzie mógł temu służyć".

"Dziennik" został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i zekranizowany.

Buntownicza Anne Frank

Agnieszka Zakrzewska od przeszło 20 lat mieszka w Holandii, gdzie dotarła do wielu materiałów dotyczących Anne Frank. - W życiu każdego pisarza są takie momenty, kiedy nagle coś go zainspiruje. To może być chwila, jakaś sytuacja, wywiad. W tym przypadku był to wywiad, którego udzieliła żyjąca Hannah Goslar, która w tym roku kończy 94 lata. Możecie państwo sobie wyobrazić - sędziwa staruszka, ale pełna życia, radości. Zobaczyłam wywiad z nią w jednej z holenderskich telewizji. Ona opowiadając o życiu Anne Frank, zainspirowała mnie do napisania tej niezwykłej historii - tłumaczyła autorka "Gwiazdy nigdy nie gasną".

Pisarka nad książką pracowała przeszło rok. Jej celem było ukazanie postaci Anne Frank nie jako "ofiary Holocaustu", lecz normalnej dziewczynki. - Była niezwykła i buntownicza. Nie mieściła się w żadnych ramach. (...) Zawsze mówi "nie", ma własne zdanie i się jego trzyma - podkreśliła nasza rozmówczyni.

"Gwiazdy nigdy nie gasną" Agnieszki Zakrzewskiej

W książce historia Anne Frank opowiedziana jest z dwóch perspektyw. - Z perspektywy Anne, ponieważ piszę tę książkę w pierwszej osobie i z perspektywy jej najlepszej przyjaciółki - Hannah Goslar. Opisuję czasy przedwojenne, kiedy obie dziewczynki były szczęśliwe, beztroskie. Spotykały się razem w klubie założonym przez Anne Frank. Stąd ten tytuł "Gwiazdy nigdy nie gasną", ponieważ klub nazywał się "Mała Niedźwiedzica minus dwa". Minus dwa, ponieważ Mała Niedźwiedzica składa się z 7 gwiazd, a dziewczynek było 5 - mówiła Agnieszka Zakrzewska.

Jaką rolę Anne Frank odgrywa w holenderskiej kulturze? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości