ofiara

  ofiara

    Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie: tajemnicze wiadomości, zaloty i zachowanie przypominające zwykły flirt. Sytuacja zaczyna robić się niebezpieczna, gdy ofiara nie spełnia oczekiwań swojego prześladowcy. O stalkingu w sieci głośno mówi coraz więcej kobiet. Jak bronić się przed natarczywymi osobami? O tym opowiedziała nam Katarzyna Dacyszyn, autorka książki "Kobieta z blizną".  

  Coraz więcej gwiazd pada ofiarami oszustów. Niedawno Ewa Drzyzga poinformowała o zmyślonym wywiadzie, który rzekomo miała przeprowadzić z nią firma produkująca preparaty na odchudzanie. Dziennikarka wystosowała w mediach społecznościowych oficjalne oświadczenie, w którym ostrzegła wszystkich obserwatorów: "nie dajcie się nabrać na ten fałszywy tekst".

  Jak rozpoznać, że nasz partner może mieć skłonności do przemocy? Jak wzmocnić poczucie własnej wartości i stawić opór? Gościem Dzień Dobry TVN była Ewelina Bazyluk, terapeutka, która pracuje z ofiarami przemocy domowej: "Nikt nie ma prawa mnie obrażać, nikt nie ma prawa mnie popychać, nikt nie ma prawa niszczyć moich rzeczy".

  Zgodnie z panującymi zasadami, za ślub kościelny obowiązuje dobrowolna ofiara na rzecz Kościoła, czyli co łaska. W teorii powinno oznaczać to wolność w przyznawaniu ofiary, jednak w praktyce możemy napotkać "widełki" bądź obowiązujący, ale niepisany cennik. Kto w Kościele katolickim ustala ceny sakramentów? Co zrobić, gdy ksiądz zażąda zbyt wysokiej opłaty? Gdzie szukać pomocy? Gościem Dzień Dobry TVN był ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.

  Kilka dni temu opinię publiczną poruszył film ukazujący nastolatki brutalnie bijące koleżankę ze szkoły. Czy jest to objaw wzrastającej agresji wśród polskiej młodzieży? Dlaczego osoby stojące z boku nie zareagowały tylko nagrywały to zdarzenie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Agnieszką Taper i psychologiem Elżbietą Szadurą-Urbańską. Czy internet poprzez popularność jaką zdobywają tego typu nagrania, w pewien sposób zachęca do podobnych zachowań?

  Tej zimy w Polsce, z powodu wychłodzenia organizmu, zmarło już ponad 60 osób. Jak rozpoznać jego objawy, jakie kroki powinniśmy podjąć w takim przypadku, a czego należy kategorycznie unikać? Nasz gość, ratownik medyczny Ariel Szczotok, opowiedział nam również, jak radzić sobie w mniej drastycznych przypadkach np. gdy nasze dziecko zbyt długo bawiło się na mrozie.

  Ze statystyk wynika, że co dziesiąty uczeń w szkole jest ofiarą długotrwałego prześladowania. Czy Twoje dziecko też jest doznało przemocy w szkole? O to zapytaliśmy Was w naszej sondzie, a na czacie Dzień Dobry TVNsocjolog prof. Mariusz Jędrzejko radził, co robić, gdy dziecko jest ofiarą przemocy w szkole, gdzie rodzice i dzieci mogą szukać pomocy. Naszymi goścmi byli Magdalena Chustecka, współautorka raportu, socjolog i edukator oraz Mariusz Szwed, ojciec Julii i Piotra.

  Krystian Broll trafił do szpitala psychiatrycznego jako zdrowy mężczyzna. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Dziś 73-letni Pan Krystian wyszedł na wolność i domaga się wysokiego odszkodowania. Jakie ma szanse na wygraną? I jak wygląda powrót do normalności? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Jutro: Jonte' Moaning opowie o kulisach pracy z Beyonce. Honorata Honey Skarbek powie o presji sławy, a Dorota Gardias o tym, jak przygotować się na pierwsze rozstanie z dzieckiem. Zaczynamy o 8.00! Bądźcie z nami :)

  Aktorka Dominika Ostałowska była ofiarą stalkingu. Przez rok prześladował ją psychopata. Jak jej prześladowca dotarł do niej? Czy ofiara prześladowcy jest pozostawiona sama sobie? O tym Dominika Ostałowska opowiedziała Jolancie Pieńkowskiej w Dzień Dobry TVN.