Przetrwała Holocaust, nie przeżyła wojny w Ukrainie. 91-latka zmarła w piwnicy domu w Mariupolu

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Zniszczony Mariupol w Ukrainie, Vanda Semyonovna Obiedkova

Vanda Semyonovna Obiedkova zmarła, ukrywając się w piwnicy w Mariupolu. Miała 91 lat. Jak podał jeden z portali, seniorka na łożu śmierci "zamarzała i prosiła o wodę". Osiem dekad wcześniej chowała się w tym samym miejscu przed Niemcami.

Mariupol. Nie żyje 91-letnia Ukrainka, która przetrwała Holocaust

Jak podaje serwis TVN24.pl, w oblężonym przez Rosjan Mariupolu zmarła 91-letnia Vanda Semyonovna Obiedkova. Kobieta dekady temu przeżyła Holocaust. - W wieku 10 lat (...) przetrwała atak Niemców, ukrywając się w piwnicy w Mariupolu. 81 lat później zmarła w piwnicy w tym samym mieście jako ofiara strasznej wojny, ukrywając się przed Rosjanami - napisało na Twitterze Muzeum Auschwitz.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Vanda Obiedkova zmarła w piwnicy w Mariupolu

Portal Chabad.org podał, że kobieta zmarła 4 kwietnia. - Na łożu śmierci w jednej z mariupolskich piwnic, zamarzając i prosząc o wodę, ocalała z Holokaustu Vanda Semyonovna Obiedkova chciała wiedzieć tylko jedno: dlaczego to się dzieje? - czytamy.

- Mama nie zasłużyła na taką śmierć - oceniła jej córka, Łarysa, która do ostatniej chwili towarzyszyła matce. Kobieta wraz z mężem, ryzykując własnym życiem, pod nieustającymi ostrzałami Rosjan pochowała 91-latkę w publicznym parku, kilometr od Morza Azowskiego.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: unomat/Getty Images, Twitter

Pozostałe wiadomości