Wojna w Ukrainie. Zniszczenia w Irpieniu
Yana Hrutnik to młoda Ukrainka, która relacjonuje na TikToku powrót do rodzinnej miejscowości. W połowie kwietnia opublikowała pierwszy filmik. Z okien samochodu, którym pokonuje drogę do Irpienia, widać zgliszcza budynków mieszkalnych - opuszczone, spalone domy czy zbombardowane bloki. Dziewczyna na ulicach mija porzucone czołgi, aż wreszcie dociera na własne podwórko.
Wojna w Ukrainie
To, co zastała na posesji, budzi ogromny smutek. Dom rodzinny Ukrainki, który znajduje się pod Kijowem, został niemal zrównany z ziemią. W ogrodzie leży stos porozrzucanych odłamków mebli i potłuczone szkło. Ogołocony szkielet ostrzelanego budynku ledwo utrzymuje się na powierzchni ziemi. Tak samo przerażająco wyglądają inne domy w sąsiedztwie, które widać z oddali.
Budynki w Irpieniu przed i po wojnie
Jeszcze w lutym Yana i jej bliscy toczyli w Irpieniu szczęśliwe, normalne życie. Ukrainka pokazała na TikToku radosne momenty z organizowanych w ogrodzie imprez rodzinnych. Bujna roślinność, śmiech zebranych, zabawy dzieci, suto zastawiony stół, pozowanie do grupowych zdjęć, wspólne gotowanie i grillowanie na świeżym powietrzu - te przedwojenne obrazy zostały zestawione z kadrami, na których widać jedynie pojedyncze ocalałe drzewa, spaloną trawę, pustkę i zgliszcza. - Mój dom przed i po wojnie - zatytułowała nagranie Hrutnik.
Yana nie jest znaną tiktokerką, mimo tego jej poruszające nagranie obejrzano w sieci już ponad 40 tysięcy razy. Młoda Ukrainka otrzymała od innych użytkowników aplikacji słowa wsparcia. - Taki ładny dom i pełno zieleni dookoła, a wojna to zniszczyła. Oby to wszystko się jak najszybciej skończyło. Tak bardzo bym chciała, żeby to był sen. Najważniejsze, że żyjecie. Serce pęka - czytamy w komentarzach internautów.
@yanahrutik My home before and after the war #ukraine #irpin #kyiv #staysafe #ukrainians #nowarinukraine #myhome #supportukraine #staywithukraine #heartbroken ♬ Ambient-style emotional piano - MoppySound
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Próby rosyjskiej dezinformacji wymierzone w pomoc dla uchodźców. Na jakie wiadomości trzeba uważać?
- Dziewczynka z "Listy Schindlera" ratuje uchodźców. "Staram się teraz wykorzystać to w dobrym celu"
- A gdyby stanął twarzą w twarz z Ukrainką, co by jej powiedział? Wyznania Rosjanina
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: TikTok
Źródło zdjęcia głównego: Diy13/Getty Images