Razem z Ukrainą

Próby rosyjskiej dezinformacji wymierzone w pomoc dla uchodźców. Na jakie wiadomości trzeba uważać?

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
TVN 24
Na jakie wiadomości trzeba uważać?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje, że kontynuowana jest dezinformacyjna operacja wymierzona w pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Polega ona na fałszywej narracji, a także wzbudzaniu niechęci, a nawet agresji.

Akcja dezinformacyjna

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło, że w celu próby zdyskredytowania pomocy, jaka w Polsce udzielana jest ukraińskim uchodźcom, Rosja prowadzi działania dezinformujące. RCB postanowiło opublikować przykłady fałszywych narracji rosyjskich.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Rozpowszechniane wiadomości mogą mieć następujące przesłania: "polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy, aby przypodobać się USA i UE" lub że "UE nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania".

RCB ostrzega przed fałszywą narracją

W celu dezinformacji, jak podało RCB, stosowana jest też narracja, że "rząd obciąża budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, mieszkania i edukację", czy też że "wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków".

RCB przestrzegło również przed fałszywymi narracjami, których celem jest wzbudzanie niepokoju, jak taka, że "przyjmowanie uchodźców z Ukrainy doprowadzi do destabilizacji Polski i masowych protestów", czy że "polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny".

Ważne jest to, aby wszystkie informacje sprawdzać i nie pozwolić, aby takie przekazy pozwoliły nas zmanipulować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości