Free shop - jak działa?
Trudna sytuacja w Ukrainie mobilizuje do działania wiele osób. Free shop otwarty w centrum Warszawy to kolejna inicjatywa, dzięki której uchodźcy zza naszej wschodniej granicy mają szansę otrzymać cenne wsparcie. Mieszkańcy stołecznego Mokotowa połączyli siły, by zebrać w jednym miejscu przedmioty użytku codziennego i udostępnić je potrzebującym za darmo.
Ukraina
- Free shop to jest miejsce, gdzie bezkosztowo można dostać ubrania, buty, ale też rzeczy spożywcze, higieniczne. Czego dusza zapragnie, my się uczymy tych potrzeb od naszych gości, którzy tutaj przybywają cały czas - wyjaśniła zaangażowana w szlachetną akcję wolontariuszka.
Centrum Pomocy Puławska 20 - pomoc dla uchodźców
Pomoc udzielana potrzebującym przez Centrum Pomocy Puławska 20 nie byłaby możliwa, gdyby nie godny podziwu gest Fundacji Rozwoju Kinematografii. Organizacja nieodpłatnie udostępniła wolontariuszom przestrzenny lokal, w którym mieszczą się wszystkie sklepowe towary. Produkty spożywcze, odzież i rzeczy dla dzieci, takie jak pieluchy, zabawki czy artykuły szkolne to zaledwie część asortymentu warszawskiego free shopu, do którego tłumnie przybywają obywatele Ukrainy.
- Chcieliśmy, żeby pomoc dostali ludzie, którzy naprawdę uciekli przed wojną. Chcieliśmy, żeby ta selekcja była naprawdę bardzo łagodna, żeby ludzie, którzy przychodzą tutaj do nas, nasi goście, poczuli się jak w normalnym, prawdziwym sklepie - podsumowała wolontariuszka z Centrum Pomocy Puławska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wolontariusze, czyli współcześni siłacze z darmowych sklepów. "Padał śnieg, a na zewnątrz stał 16-latek bez kurtki"
- 9-letnia Ukrainka napisała list do zmarłej mamy. "Chciałabym, żebyś trafiła do nieba i była tam szczęśliwa"
- Jankes zorganizował kilkadziesiąt ton jedzenia dla zwierząt z Ukrainy. "Nie jest to zryw na teraz"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN