Co zrobić, gdy zobaczymy dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie? Oto porady policjantki

dziecko w samochodzie
Dziecko w samochodzie
Źródło: Christopher Hopefitch/Getty Images

Latem wnętrza samochodów szybko się nagrzewają i może tam panować bardzo wysoka temperatura, o wiele wyższa niż na zewnątrz. Mimo to niektórzy kierowcy decydują się zostawiać swoje pociechy w autach. Spędzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut w pojeździe, w którym nie ma dostępu do świeżego powietrza, może mieć tragiczne skutki. Policjantka podpowiada, jak się zachować, gdy zobaczymy w aucie samotne dziecko, które nie daje oznak życia.

Dziecko w nagrzanym samochodzie - co robić?

Niedawno media obiegła szokująca informacja o śmierci 1,5-rocznego chłopca ze Szczecina. Matka zapomniała zawieźć dziecko do żłobka i zostawiła je na kilka godzin w samochodzie. W tym czasie kobieta była w pracy. Kiedy popołudniu pojechała odebrać malucha z placówki, okazało się, że tego dnia jej syna w ogóle tam nie było. Wtedy zorientowała się, że maluch cały czas w nagrzanym aucie. Ratownicy medyczni próbowali resuscytować chłopca, ale nie przyniosło to efektu. Dziecko zmarło.

Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

To nie był jedyny przypadek śmierci dziecka, które zostało samo w samochodzie. Niestety, zdarza się, że rodzice, którzy nawet na chwilę chcą zostawić pociechę w aucie, by szybko coś załatwić, narażają ją na niebezpieczeństwo. Podczas upałów w pojazdach robi się bardzo gorąco, szczególnie wtedy, gdy wszystkie okna są zamknięte i nie ma dostępu do świeżego powietrza. Wysokie temperatury mogą utrudniać oddychanie i prowadzić m.in. do udarów cieplnych. Jak temu zapobiec?

Jak uratować dziecko, które jest zamknięte w aucie?

Policjantka nadkom. Małgorzata Sokołowska na swoim profilu na Instagramie opublikowała post z praktycznymi radami na temat tego, co zrobić, gdy zauważymy w samochodzie dziecko, które nie jest pod opieką osoby dorosłej.

- Pamiętaj, że musisz działać błyskawicznie. Wystarczy 15 minut, aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia, a nawet życia. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. Najłatwiej zrobić to rozglądając się i krzycząc np.: "Właściciel samochodu marki … o nr rej. … pilnie poszukiwany" - napisała funkcjonariuszka.

Nadkom. Małgorzata Sokołowska wskazała, że warto również zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać policję oraz pogotowie ratownicze. Gdy przez dłuższy czas nie pojawia się rodzic, trzeba podjąć próbę wydostania malucha z auta.

- Wybij szybę. Oczywiście nie tę bezpośrednio znajdującą się obok dziecka, aby nie poranić go odłamkami. Pamiętaj, że szyby nie wybijesz ręką. Najlepiej użyć pierwszego z brzegu kamienia, leżącego obok auta. Jeżeli uratowane dziecko oddycha, to schroń się z nim w cieniu i koniecznie daj mu wody do picia oraz połóż wilgotną chusteczkę lub cokolwiek zwilżonego na czoło i kark - wskazała nadkom. Małgorzata Sokołowska.

Policjantka wyjaśniła, czy zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia, gdy wybijemy szybę w aucie, chcąc wydobyć dziecko ze środka pojazdu.

- NIE. Jest to tak zwany stan wyższej konieczności i poświęcamy dobro mniejszej wartości (w tym przypadku szybę), aby ratować dobro większej wartości, czyli życie ludzkie. (...) NIE BÓJ SIĘ. REAGUJ. TWOJA REAKCJA MOŻE URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE - podkreśliła policjantka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości