płeć

  płeć

  Badania pokazują, że blisko 60 proc. osób transpłciowych boi się przyznać swoim najbliższym, że ich płeć biologiczna nie jest zgodna z tą psychiczną. Jedną z tych, które odważyły się szczerze powiedzieć bliskim o problemie, jest dziecko Piotra Jaconia. Dziennikarz TVN24 opisał doświadczenia swoje i innych rodziców w książce "My, trans". O pracy nad nią opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Trzeciorzędowe cechy płciowe, w przeciwieństwie do cech pierwszo- i drugorzędowych, powstają dopiero w okresie dojrzewania. Nie są to już ani gruczoły płciowe, ani też wewnętrzne bądź zewnętrzne narządy płciowe. Do trzeciorzędowych cech płciowych zalicza się wszelkie pozostałe cechy charakterystyczne dla danej płci, czyli m.in. typ budowy ciała oraz zakres owłosienia.

  Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.

  Nie od dziś zastanawiamy się, co wpływa na orientację seksualną i co ją kształtuje. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą dość rewolucyjnej tezy. Dziennikarz Marcin Sawicki rozmawiał z dr Malviną Skorską, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który przeprowadził badania na temat orientacji seksualnej. Dlaczego te badania są przełomowe? Na co wpływają i co powodują specjalne przeciwciała ciężarnych matek? Czy to prawda, że geje średnio mają więcej starszych braci niż heteroseksualni mężczyźni? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z ekspertką od orientacji seksualnej.

  Aż 1/1500 urodzeń w Polsce to dzieci interseksualne, czyli posiadające zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Normą jest, że u takich dzieci przeprowadza się zabiegi normalizujące, które polegają na usunięciu penisa lub pochwy. Zdarza się jednak, że u dzieci po takim zabiegu płeć psychiczna nie pokrywa się z płcią fizyczną. Kiedy przeprowadzić zabieg? Jak pomóc interseksualnemu dziecku? O interseksualności w Dzień Dobry TVN mówili seksuolog Izabela Jąderek i ekspert ds. zdrowia, kampania przeciw homofobii Marcin Rodzinka.

  Michał jest osobą transgenderyczną i otwarcie mówi, że nie ma ochoty odpowiadać na pytanie, czy jest kobietą, czy mężczyzną. O wychodzeniu poza ramy swojej płci powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Jak na jego kobiecy ubiór reagują koledzy z pracy, ludzie, których mija na ulicach i dziewczyna Wiktoria? Para skierowała też kilka słów do osób, którym styl życia Michała mógłby się nie spodobać.

  "Mężczyzna działa na testosteronie od a do z". Pod wpływem stresu, w organizmach mężczyzn, testosteron przekształca się w estrogeny. W wyniku tego procesu panowie stają się "pseudokobietami". Jedynym ratunkiem, w tej sytuacji, jest zmiana stylu życia. O męskim zdrowiu, i roli kobiet w dbaniu o nie, rozmawialiśmy z dr n. med Ewą Kempisty-Jeznach. Panowie, badajcie się i prowadźcie aktywne życie!

  Oto historia Waltera Heyera - mężczyzny, który dwa razy zmieniał płeć. Pierwszy raz zrobił to w wieku 42 lat. Wtedy postanowił zostać kobietą. Po 8 latach zmienił zdanie i wrócił do swojej pierwotnej płci. Dlaczego? Z jakim wydarzeniem w życiu wiąże chęć pierwszej przemiany? Jak te zmiany wpłynęły na stosunki z rodziną? Czy czegoś żałuje w swoim życiu? Z mężczyzną rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Wydaje się, że biseksualiści mają większą szansę na osiągnięcie szczęścia, ponieważ - ze względu na swoje preferencje - mają wybór w obu płciach. A im większy wybór, tym większe prawdopodobieństwo na spotkanie właściwej osoby i zrealizowanie stabilnego oraz harmonijnego związku. Czy tak jest rzeczywiście? Czy osoby biseksualne czują się wykluczone? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: fotomodelkę Sandrę Plewko i blogerkę Dominikę Ubysz, które otwarcie przyznają się do biseksualizmu.

  Na jakiś czas znikął ze świata polskiego show biznesu. Jego obecność prawie zawsze wywoływała kontrowersje. Madox, bo o nim mowa, powraca z ziemi francuskiej do polskiej. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o nowym albumie, czy ucieka z Polski, czemu inspiracje czerpie z Francji oraz o zdefiniował własne postrzeganie płci i tożsamości płciowej.

  Czy łatwo jest kobiecie odnieść sukces? Czy kobiety wspierają się na płaszczyźnie biznesowej i pomagają sobie w drodze na szczyt, czy wręcz przeciwnie? O kobiecej solidarności rozmawialiśmy z Barbarą Piwnik, prof. Leną Kolarską-Bobińską i Edytą Poncyliusz.

  Lukrecja Kowalska jest transwestytą. Kocha lateksy i wizerunek kobiety - wampa. Lubi robić wrażenie na facetach, choć nie jest osobą homoseksualną. Jak wygląda jej życie?

  Elżbieta Pierzchała, mama Zuzy i Jonasza, wychowuje swoje dzieci razem z partnerką Agnieszką. Jaki mamy stosunek do osób tej samej płci wychowujących dziecko? Jak Polacy oceniają taki model rodziny?

  Co nas kręci, a co podnieca? Na co patrzą mężczyźni, a czym sugerują się kobiety w doborze partnerów? Ewa Szabatin, Rafał Cieszyński, Jakub Tolak i psycholog Piotr Mosak odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN na pytanie, czego oczekują od płci przeciwnej.

  Nie dość, że jak wynika z badań, zarabiają mniej niż mężczyźni to jeszcze muszą więcej wydawać na codzienne utrzymanie. O tym, ile kosztuje bycie kobietą rozmawialiśmy dziś z Katarzyną Skrzynecką, Olgą Kozierowską, Katarzyną Pakosińską i Moniką Jaruzelską.

  Czy kobiety i mężczyźni mają odmienne poczucie humoru? A może śmieszą nas te same żarty? Czy, kiedy mężczyzna deklaruje, że uwielbia kobiety z poczuciem humoru, to tak naprawdę ma na myśli, że uwielbia kobiety, które kochają jego poczucie humoru? O poczuciu humoru u kobiet i mężczyzn i tym, dlaczego czasem wcale nie śmiejemy się z tych samych rzeczy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Piotrem Mosakiem, Hanną Śleszyńską, Katarzyną Skrzynecką i z Domanem Nowakowskim.