płeć

  Demi Lovato w rozmowie z z aktorką i prezenterką telewizyjną Tamarą Dhią poruszyła problem osób niebinarnych. Przyznała także, że na nowo czuje się kobietą i swoją płeć tak właśnie określa, stosując zaimki "ona, jej".

  Elliot Page nie może napatrzeć się na swoje paszportowe zdjęcie. Odkąd zdecydował się na korektę płci, jego życie nabrało barw. Aktor czuje się świetnie we własnej skórze i chętnie manifestuje to światu.

  Emme Muniz ma 14 lat.

  Mała Nena doczeka się siostry czy brata?

  Maleństwo otrzyma symboliczne imię.

  Maja Heban jest osobą transpłciową i bardzo otwarcie mówi o wszystkich aspektach korekty płci. Kiedy zrozumiała, że źle czuje się w swoim ciele? Jak zareagowali na to jej najbliżsi? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Caitlin Fladager to pochodząca z Kanady influencerka, której poczynania w mediach społecznościowych śledzi prawie 600 tys. osób. Kobieta i jej sposób wychowywania dzieci budzą mieszane emocje internautów. Teraz postanowiła odpowiedzieć hejterom.

  Drugorzędowe cechy płciowe to jeden z trzech typów cech płciowych. Podobnie jak cechy pierwszorzędowe rozwijają się w okresie płodowym, natomiast w pełni wykształcają się w okresie dojrzewania.

  "Cudne!"

  Badania pokazują, że blisko 60 proc. osób transpłciowych boi się przyznać swoim najbliższym, że ich płeć biologiczna nie jest zgodna z tą psychiczną. Jedną z tych, które odważyły się szczerze powiedzieć bliskim o problemie, jest dziecko Piotra Jaconia. Dziennikarz TVN24 opisał doświadczenia swoje i innych rodziców w książce "My, trans". O pracy nad nią opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Czym jest gender? Czy to przejaw "cywilizacji śmierci"? Co to jest postawa agenderowa? Na czym polega ideologia gender? I dlaczego słowo "gender" wywołuje kontrowersje w Polsce i na świecie?

  Julia Rosnowska ponad dwa lata temu została mamą. W mediach pojawiły się informacje o tym, że aktorka wychowuje dziecko w nurcie "gender neutral", czyli bez określenia płci. Artystka postanowiła odnieść się do tych informacji i udzieliła nam wywiadu.

  Eminem, jeden z najpopularniejszych muzyków hip-hopowych na świecie, ma troje dzieci. Jego adoptowana córka, Whitney, ogłosiła właśnie, że jest osobą niebinarną i zmieniła imię. Raper w pełni akceptuje tę decyzję.

  Trzeciorzędowe cechy płciowe, w przeciwieństwie do cech pierwszo- i drugorzędowych, powstają dopiero w okresie dojrzewania. Nie są to już ani gruczoły płciowe, ani też wewnętrzne bądź zewnętrzne narządy płciowe. Do trzeciorzędowych cech płciowych zalicza się wszelkie pozostałe cechy charakterystyczne dla danej płci, czyli m.in. typ budowy ciała oraz zakres owłosienia.

  W jednej z pływalni w Szczecinie od pewnego czasu mężczyzna bierze prysznic w części sanitarnej przeznaczonej dla kobiet. Nie przejmuje się zdumieniem pań, zaś dla urzędników ma przygotowane wyjaśnienie, które powstrzymuje ich od podejmowania działań w tej sprawie. Jakiego argumentu używa?

  Zofia Zborowska i Andrzej Wrona przekazali fanom, że znają już płeć dziecka. Zakochani co rusz dzielą się w sieci relacjami z czasu oczekiwania na dziecko. Tym razem okazja była wyjątkowa nie tylko ze względu na ogłoszenie płci potomka.

  Elliot Page spotkał się z Oprah Winfrey. W szczerym wywiadzie zwrócił uwagę na problemy osób transpłciowych, nietolerancję i samoakceptację. Fragmenty rozmowy amerykańskich gwiazd przytoczyła w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk.

  Demi Lovato w najnowszym wywiadzie opowiedziała o swojej seksualności. Gwiazda przyznała, że pociągają ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co to jest panseksualizm? Czym się różni od biseksualizmu?

  Anna Starmach spodziewa się drugiego dziecka. Gwiazda długo zwlekała z wyjawieniem płci pociechy, jednak postanowiła zaspokoić ciekawość fanów. Co na to jej mąż? Jest zachwycony.

  Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.

  Martyna Wojciechowska od wielu lat znana jest z walki o prawa kobiet. W swoim programie "Kobieta na krańcu świata" nagłaśnia wyjątkowe i szokujące historie płci pięknej. Teraz okazuje się jednak, że sama... marzyła o tym, by być mężczyzną! Z jakiego powodu?

  Łukasz Kubot i Magdalena Bieńkowska z niecierpliwością oczekują, aż na świat przyjdzie ich pierwszy potomek. Para zorganizowała niedawno baby shower, a zdjęcia zamieszczone w sieci przez przyjaciółkę zdradziły płeć dziecka. Będzie chłopiec czy dziewczynka?

  Nie od dziś zastanawiamy się, co wpływa na orientację seksualną i co ją kształtuje. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą dość rewolucyjnej tezy. Dziennikarz Marcin Sawicki rozmawiał z dr Malviną Skorską, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który przeprowadził badania na temat orientacji seksualnej. Dlaczego te badania są przełomowe? Na co wpływają i co powodują specjalne przeciwciała ciężarnych matek? Czy to prawda, że geje średnio mają więcej starszych braci niż heteroseksualni mężczyźni? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z ekspertką od orientacji seksualnej.

  Aż 1/1500 urodzeń w Polsce to dzieci interseksualne, czyli posiadające zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Normą jest, że u takich dzieci przeprowadza się zabiegi normalizujące, które polegają na usunięciu penisa lub pochwy. Zdarza się jednak, że u dzieci po takim zabiegu płeć psychiczna nie pokrywa się z płcią fizyczną. Kiedy przeprowadzić zabieg? Jak pomóc interseksualnemu dziecku? O interseksualności w Dzień Dobry TVN mówili seksuolog Izabela Jąderek i ekspert ds. zdrowia, kampania przeciw homofobii Marcin Rodzinka.

  Michał jest osobą transgenderyczną i otwarcie mówi, że nie ma ochoty odpowiadać na pytanie, czy jest kobietą, czy mężczyzną. O wychodzeniu poza ramy swojej płci powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Jak na jego kobiecy ubiór reagują koledzy z pracy, ludzie, których mija na ulicach i dziewczyna Wiktoria? Para skierowała też kilka słów do osób, którym styl życia Michała mógłby się nie spodobać.

  "Mężczyzna działa na testosteronie od a do z". Pod wpływem stresu, w organizmach mężczyzn, testosteron przekształca się w estrogeny. W wyniku tego procesu panowie stają się "pseudokobietami". Jedynym ratunkiem, w tej sytuacji, jest zmiana stylu życia. O męskim zdrowiu, i roli kobiet w dbaniu o nie, rozmawialiśmy z dr n. med Ewą Kempisty-Jeznach. Panowie, badajcie się i prowadźcie aktywne życie!

  Oto historia Waltera Heyera - mężczyzny, który dwa razy zmieniał płeć. Pierwszy raz zrobił to w wieku 42 lat. Wtedy postanowił zostać kobietą. Po 8 latach zmienił zdanie i wrócił do swojej pierwotnej płci. Dlaczego? Z jakim wydarzeniem w życiu wiąże chęć pierwszej przemiany? Jak te zmiany wpłynęły na stosunki z rodziną? Czy czegoś żałuje w swoim życiu? Z mężczyzną rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Wydaje się, że biseksualiści mają większą szansę na osiągnięcie szczęścia, ponieważ - ze względu na swoje preferencje - mają wybór w obu płciach. A im większy wybór, tym większe prawdopodobieństwo na spotkanie właściwej osoby i zrealizowanie stabilnego oraz harmonijnego związku. Czy tak jest rzeczywiście? Czy osoby biseksualne czują się wykluczone? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: fotomodelkę Sandrę Plewko i blogerkę Dominikę Ubysz, które otwarcie przyznają się do biseksualizmu.

  Na jakiś czas znikął ze świata polskiego show biznesu. Jego obecność prawie zawsze wywoływała kontrowersje. Madox, bo o nim mowa, powraca z ziemi francuskiej do polskiej. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o nowym albumie, czy ucieka z Polski, czemu inspiracje czerpie z Francji oraz o zdefiniował własne postrzeganie płci i tożsamości płciowej.

  Czy łatwo jest kobiecie odnieść sukces? Czy kobiety wspierają się na płaszczyźnie biznesowej i pomagają sobie w drodze na szczyt, czy wręcz przeciwnie? O kobiecej solidarności rozmawialiśmy z Barbarą Piwnik, prof. Leną Kolarską-Bobińską i Edytą Poncyliusz.