Niebinarność bez tabu. "Określenie tożsamości płciowej jest bardzo indywidualne"

Niebinarność bez tabu. "Określenie tożsamości płciowej jest bardzo indywidualne"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kim są osoby niebinarne?
Kim są osoby niebinarne?
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn

Powstał pierwszy w Polsce zbiór wiedzy o niebinarności, czyli książka "Pomiędzy. Historie osób niebinarnych". Dziennikarka Renata Kim oddała głos swoim rozmówcom, by czytelnicy mogli się dowiedzieć, z czym te osoby zmagają się na co dzień. Jak ważne jest dla nich stosowanie poprawnych zaimków? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Lu Olszewski i Hihi Kalisiak.

Kim są osoby niebinarne?

Hihi Kalisiak opowiedział, czym dla niego jest niebinarność.

- Niebinarność jako taka, to przede wszystkim zbiór wszystkich tożsamości płciowych, które nie są ani całkowicie męskie, ani całkowicie kobiece, czyli że ktoś po prostu nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Jest czymkolwiek pomiędzy albo poza, ponieważ to nie jest tak, że jest osoba binarna kobieca, osoba binarna męska i poza tym jest jeszcze trzecia płeć, czyli osoba niebinarna i koniec. To jest całe spektrum i tam mieści się bardzo dużo różnych tożsamości, które płynnie przechodzą pomiędzy męskością i kobiecością, oscylując też gdzieś po środku. To jest doświadczenie kilku tożsamości naraz albo tak jak u mnie żadnej - wskazał Hihi Kalisiak.

Nasz gość przyznał, że nigdy nie udało mu się zrozumieć, co to znaczy być mężczyzną lub kobietą.

- Próbowałem wiele lat i jednego i drugiego, tak jak w książce mówiłem, że przez trzy lata próbowałem być chłopakiem, przez kilka lat próbowałem być kobietą. Nic mi nie wychodziło, więc jestem sobą i tak jest dobrze - stwierdził Hihi.

Lu Olszewski ma nieco inne doświadczenia.

- Nie możemy myśleć o niebinarności jako o trzeciej płci, bo zbiór osób niebinarnych to z reguły jest zbiór bardzo mocnych indywidualności. Ja jestem demidziewczyną, ale inna osoba demidziewczęca może mieć inne zapatrywanie na płeć. Może inaczej chcieć wyglądać, może innych zaimków używać. Określenie tożsamości płciowej jest bardzo indywidualne. (...) To, że ja używam zaimków ona/jej, nie oznacza, że jestem kobietą. Równie dobrze jako demidziewczyna mogłabym używać zaimków neutralnych ono/jego albo dukaizkmów onu/jenu. To, że wybrałam akurat ona/jej wynika z tego, że to są zaimki, które mi najbardziej pasują - wyjaśniła Lu.

Z czym mierzą się osoby niebinarne?

Osoby, które oswajają się z niebinarnością, boją się urazić swoich rozmówców. Nie zawsze wiedzą, jak się do nich zwracać.

- Ja na początku po moim coming oucie używałem zaimków na zmianę, częściowo mówiłem on/jego, częściowo ona/jej. Jak rozmawiałem z ludźmi, to przyjaciele mówili trochę tak, trochę tak, mieszali w połowie zdania. Jednakże faktycznie kilka osób tak bardzo przejmowało się tym, żeby dobrze użyć tych zaimków na zmianę, że przyznały mi się otwarcie, że nie odezwały się do mnie ze względu na to. Ogólnie to nie jest sytuacja, której sobie życzymy i której chcemy. Lepiej powiedzieć, że nie jest się pewnym i zapytać. To jest jak najbardziej okej. Pytanie się nas jest super. To jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić - powiedział Hihi Kalisiak.

- Kiedy w ogóle dopuszczamy do świadomości to, że istnieją inne płci niż męska i żeńska, to nagle robimy taki wyłom w naszej rzeczywistości - dodała Lu. - Dosyć mocno musimy sami się skonfrontować z tym, jak nasz świat jest poukładany. Ja żyję jako osoba niebinarna 6 lat i już się przyzwyczaiłam, ale rozumiem, że jak ktoś mnie spotyka pierwszy raz, że to może powodować pewne zamieszanie - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie