Czym jest niebinarność? "Powoli robiłem kroki, by sprawdzić, z czym mi dobrze"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Salon równości - zrozumieć i poznać siebie
Salon równości - zrozumieć i poznać siebie
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Droga do poznania samego siebie bywa trudna. Często przekonują się o tym osoby niebinarne. Na szczęście ich potrzeby są coraz częściej zauważane przez społeczeństwo, w tym usługodawców. Za przykład posłużyć tutaj może Salon Równości.

Zrozumieć i poznać siebie

Eris i Kaj to osoby niebinarne, czyli nieidentyfikujące się ani jako kobiety, ani jako mężczyźni. - Jeśli chodzi o moje zaimki, to używam on/ona naprzemiennie. Osobiście podchodzę do tego swobodnie - tłumaczy Eris. - Jestem osobą niebinarną od zawsze, a wiem to od jakiegoś roku - wyjaśnia Kaj.

- Poszedłem się spotkać z psychologiem, seksuologiem. Powoli robiłem kroki, by sprawdzić, z czym mi dobrze. To był trochę strach, ale z czasem zacząłem ubierać się tak, jak chcę, czy obciąć włosy, używać innych zaimków, imienia. Potem doszło więcej pozytywnych emocji - wspomina.

Salon równości

Jak tłumaczy seksuolożka i terapeutka Magdalena Smaś-Myszczyszyn, płeć określamy najczęściej w kontekście binarnym. - Binarny oznacza "na dwóch przeciwległych biegunach", czyli kobieta i mężczyzna - tłumaczy ekspertka.

- Niebinarność oznacza osoby, które albo w ogóle się nie określają, lub trochę mogą się czuć mężczyzną, a trochę kobietą, ale nigdy nie w pełni na tym kontinuum binarności kobieta/mężczyzna - zaznacza.

Coraz więcej usługodawców dostrzega potrzeby osób niebinarnych. - Postanowiliśmy zrobić kolekcję fryzur neutralnych płciowo - opowiada menadżer salonu fryzjerskiego Jerry Głuch. - Robiliśmy to z myślą o osobach niebinarnych, one dalej ogrywają duży procent odbiorców usługi, ale to jest dla każdego, kto nie chciałby określać swojej fryzury - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości