Masz wrażenie, że w waszej relacji partnera interesują tylko zbliżenia? Nie czujesz więzi emocjonalnej i jesteś wręcz pewna, że jego uczucia wobec ciebie są znikome? Być może masz do czynienia z osobą socjoseksualną. Co to oznacza i jakie ma konsekwencje w partnerstwie? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Związek bez uczuć. "Mam wrażenie, że on w ogóle się mną nie interesował"
Ula ponad rok temu poznała "tego jedynego". Jak przyznaje, już od pierwszych spotkań czuła, że jest to mężczyzna, jakiego szukała przez całe życie. 35-latka ma za sobą kilka nieudanych związków. Tym razem była pewna, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Miłość od pierwszego wejrzenia, wspólne spędzanie czasu i podobne zainteresowania. Zakochana Ula była gotowa ściągnąć dla wybranka gwiazdę z nieba. Gotowała, organizowała niespodzianki i wciąż utwierdzała go w swoich uczuciach. Różowe okulary spadły po czterech miesiącach.
- Za każdym razem gdy się spotykaliśmy, Adrian nalegał na zbliżenia. Miałam gorszy czas w pracy i nie zawsze miałam ochotę kończyć randkę w łóżku. On tylko się złościł. Nie interesowały go moje uczucia czy zdrowie. Mam wrażenie, że on w ogóle się mną nie interesował. Jedyne co go obchodziło to seks, bez większych emocji. Gdy zaproponowałam, by poznał moich rodziców, wszczął awanturę, a następnie przepadł na 4 dni – opowiadała nam Ula.
Wkrótce para postanowiła się rozstać. Kobieta przed kolejne miesiące przezywała stratę partnera, w którym była naprawdę zakochana. On zaś szybko znalazł sobie pocieszenie.
Socjoseksualność – co to jest i jak się objawia?
Takich historii słyszymy coraz więcej. Czy naprawdę mężczyźni nie chcą się angażować w związki i wolą "bezemocjonalne" zbliżenia dla samej przyjemności? A może chodzi o coś zupełnie innego? Tu pojawia się pojęcie "socjoseksualność".
- Termin ten został ukuty przez biologa i seksuologa Alfreda Kinseya w pierwszej połowie XX wieku. Odnosi się do wzorca postępowania, który istniał od zarania dziejów. Ten wzorzec to wybór życia seksualnego opartego tylko na przyjemności, w którym nie ma emocjonalnego ani afektywnego związku z innym – wytłumaczył dr Mateusz Grzesiak.
Co to oznacza w praktyce? Dokładnie takie sytuacje, jakie przeżywała nasza bohaterka Ula. Mężczyzna (zjawisko to dotyczy także kobiet) za wszelką cenę unika przywiązania emocjonalnego. Nie uzależnia się od swojej drugiej połówki, nie próbuje budować głębokiej i trwałej relacji, a seks traktuje, jak czystą przyjemność zaspokajającą jego popęd. Dlaczego?
- Może mieć unikający styl przywiązania i ogranicza ekspresję uczuć, buduje bardziej powierzchowne więzi z innymi, bo obawia się więzi. Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba, która szuka bliskości w dysfunkcyjny sposób - taki, który uniemożliwia jej faktyczne zaspokojenie - wytłumaczył ekspert.
Zdaniem psychologa, takie osoby wykazują też tendencję do większej otwartości na doświadczenia, są bardziej ekstrawertyczne i impulsywne, a mniej ugodowe i pokorne. Częściej podejmują ryzyko i uzyskują wyższe wyniki w zakresie cech Ciemnej Triady (tj. narcyzmu, makiawelizmu, psychopatii).
Socjoseksualność – interesuje mnie tylko kontakt fizyczny
Zastanawiające jest to, dlaczego niektórzy wybierają taki styl życia zamiast "normalnego" związku emocjonalnego. Psycholog podkreśla jednak, że często nie jest to wcale świadomy wybór, a wypadkowa schematów wyniesionych z dzieciństwa, stylów przywiązania, doświadczeń w kontekście budowania więzi, podejścia kultury do tego zjawiska, orientacji seksualnej, wieku i płci.
- Możemy wnosić, że niektóre z tych osób są nieszczęśliwe i ze względu na złe doświadczenia z przeszłości chronią się przed bliskością – dodał.
Co więcej, według badań większą satysfakcję z socjoseksualności mają heteroseksualni mężczyźni. Kobiety częściej odczuwają poczucie winy po seksie pozbawionym uczuć lub rozczarowanie, gdy zorientują się, że relacja faktycznie opiera się tylko o fizyczność.
- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że sama przyjemność jest krótkoterminowa i uzależniająca, a powierzchowne związki potencjalnie niebezpieczne i niepozwalające zbudować długoterminowej relacji, to takie życie na dłuższą metę raczej nie będzie satysfakcjonujące – podsumował dr Mateusz Grzesiak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 35-latek ma cztery żony i dwie dziewczyny. Nie pracuje, bo od dekady jest na utrzymaniu wybranek
- "Razem odNowa". Czy Natalia i Mateusz przytyli po programie?
- Czy istnieje idealny kształt i rozmiar penisa? Naukowcy nie mają wątpliwości
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/GettyImages