seksualność

  seksualność

  Agnieszka Kaczorowska-Pela chętnie dzieli się ze swoimi fanami wybranymi szczegółami z życia prywatnego. Artystka z właściwą sobie szczerością opisuje doświadczenia związane z macierzyństwem, nie stroni też od otwartych rozmów na temat związków. Najlepszym tego dowodem jest jej gościnny udział w podcaście "Jak mi dobrze w ShowBiznesie". Gwiazda podzieliła się w nim spostrzeżeniami dotyczącymi seksualności. Wyjaśniła też, czym powinna wyróżniać się dobra kochanka.

  Wakacje to czas, w którym wiele osób odczuwa potrzebę doświadczenia czegoś nowego. Chętniej poznajemy nowe miejsca, atrakcje, ludzi, bierzemy udział w różnych aktywnościach i zabawach. Często na liście letnich przeżyć znajduje się seks z nowo poznanymi, przypadkowymi osobami. Co na to wpływa? Na to i inne pytania odpowiadają seksuolożki Anka Grzywacz i Olga Woźna.

  Czym różni się norma od zaburzenia w sferze seksualności? Jednym z najpopularniejszych fetyszyzmów jest podofilia czyli zainteresowanie stopami. Przyznawali się do niej m.in. Quentin Tarantino, Andy Warhol czy Elvis Presley?

  Łukasz Kaznowski choruje na rdzeniowy zanik mięśni od siódmego miesiąca życia. Choroba powoduje, że jest wyjątkowy słaby fizycznie. Sam może tylko prowadzić wózek elektryczny jedną ręką, pisać na klawiaturze komputera i zjeść posiłek. W pozostałych czynnościach potrzebuje pomocy. Jednak to nie przeszkadza mu cieszyć się życiem i - jak mówi - bawić się na całego. Łukasz jest też autorem książki "Luzak na kółkach". Zobaczcie reportaż Ludwika Lisa i poznajcie Łukasza.

  Przychodzi taki moment, kiedy dziecko rozpoczyna życie seksualne. Zanim to jednak zrobi, warto porozmawiać z nim o intymności. Jak i kiedy to zrobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog i psycholog Patrycję Wonatowską.

  Nie jest to odosobniony przypadek miłości do przedmiotów martwych. Historia zna już kobietę, która poślubiła Wieżę Eiffla i taką, która powiedziała "Tak!" Murowi Berlińskiemu. Psychologia takie przypadki nazywa kompleksem Pigmaliona. Jak dużo jest takich osób? Czy zjawisko dotyczy wyłącznie kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN seksuolog Izabela Jąderek.

  Aż 1/1500 urodzeń w Polsce to dzieci interseksualne, czyli posiadające zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Normą jest, że u takich dzieci przeprowadza się zabiegi normalizujące, które polegają na usunięciu penisa lub pochwy. Zdarza się jednak, że u dzieci po takim zabiegu płeć psychiczna nie pokrywa się z płcią fizyczną. Kiedy przeprowadzić zabieg? Jak pomóc interseksualnemu dziecku? O interseksualności w Dzień Dobry TVN mówili seksuolog Izabela Jąderek i ekspert ds. zdrowia, kampania przeciw homofobii Marcin Rodzinka.

  Jak, na przestrzeni lat, zmienia się w Polsce podejście do seksu? Co Polacy zawdzięczają Michalinie Wisłockiej? Jak bardzo jej książka zmieniła nasze spojrzenie na seks? Naszymi gośćmi byli - prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, a prywatnie uczeń i przyjaciel Michaliny Wisłockiej oraz Katarzyna Kwiatkowska, która w "Sztuce kochania" zagrała redaktor naczelną pisma kobiecego. O czym nadal wstydzimy się mówić?

  W związkach z długim stażem namiętność po pewnym czasie wygasa. Jak pielęgnować związek, by seksualność nie zanikła? Pewna amerykańska para, by ponownie rozpalić namiętność uprawiała seks codziennie przez 365 dni w roku. Czy eksperyment się udał? Dlaczego w długoletnich związkach unikamy seksu? Gościem Dzień Dobry TVN była Karo Akabal, seks coach.

  Wiele osób wrzuca do sieci zdjęcia ukazujące ich półnagie, lub nagie pociechy, które bawią się na plaży, czy podczas kąpieli. W internecie krążą też fotki dzieci wystylizowanych na dorosłe gwiazdy. Pojawia się w związku z tym pytanie: czy rodzice zastanawiają się nad konsekwencjami pokazywania dzieci w takich sytuacjach i stylizacjach? O ochronie prywatności i seksualności dzieci oraz zagrożeniach, jakie niosą za sobą tego typu fotki wrzucane do sieci dyskutowaliśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem Izabelą Jąderek i Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dzieci Niczyje.

  W internecie zawrzało, kiedy duński komik Torben Chris zamieścił na jednym z portali społecznościowych zdjęcie ukazujące jego kapiącego się z córeczką. Wiele osób zarzuciło mu, że w ten sposób propaguje pedofilię. W Dzień Dobry TVN zastanawialiśmy się, czy taka bliskość powinna być akceptowalna, czy komik jednak przekroczył granicę? W studiu gościliśmy psycholog Karinę Muchę i seksuologa Katarzynę Klimko-Damską. Czy dziecko powinno widywać rodziców nago?

  Wydaje się, że seks jest wszechobecny w naszej kulturze, a jednak nie potrafimy rozmawiać o swoich potrzebach intymnych. Nie mamy świadomości, że nasze zdrowie intymne jest częścią naszego zdrowia. Po co rozmawiać o seksualności? Co to jest indeks funkcji seksualnej kobiety? Jak sprawić, by było nam dobrze? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN ginekologiem, seksuologiem Beatą Wróbel.

  „Gimnazjalne dupeczki”, „Dupy z Wielkopolski”, „Dupki z … LO”, „Najlepsze dupki”, „Polskie licealistki”. To nie spis filmów pornograficznych, ale grupy społecznościowe zakładane przez nastolatki na Facebooku. Tam nastolatki chwalą się swoimi wdziękami prosząc innych o ich ocenianie. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dr Ewa Jarczewska-Grec, psycholog społeczny. Jak bardzo niebezpieczne są infantylne zachowania quasiseksualne?

  Co zrobiłby Marcin Prokop, gdyby był Bogusławem Lindą? Dlaczego Katarzyna Orgelbrand i Blanka Poksińska założyły portal o seksie, skoro nie są seksuologami? Co Polacy wiedzą o seksie? Czego można się dowiedzieć o seksie z Internetu? Z jakimi pytaniami i problemami zwracają się najczęściej do ekspertów?

  Kiedy mężczyzna odkrywa swoją seksualność? Kiedy przychodzi ten moment, że mężczyzna wie, jaka płec go bardziej intersuje - kobiety czy mężczyźni? Czy seksualność jest zdefiniowana w genach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: choreograf Michał Piróg, radny Krystian Legierski, socjolog Tomasz Sobierajski Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, który zdecydowanie podkreśla, że jest heteroseksualnym mężczyzną. Dlaczego kultura i biologia ciągle ze sobą walczą?

  Jeszcze 11 lat temu Polacy deklarowali, że kochają się przeciętnie 18 minut, dziś badania wykazują, że średnia długość stosunku to niecałe 14 minut! Dlaczego tak jest i jak na tym polu wypadamy na tle innych narodów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy autora raportu „Seksualność Polaków 2011” prof. Zbigniewa Izdebskiego.