Czym jest interłciowość?
Syn pani Anny i pana Roberta w dokumentach jest Nikodemem, choć miał być Kornelią. I nie jest wykluczone, że rzeczywiści nią jest. Lekarze namawiali rodziców na korekcję płci dziecka. - Rozmawialiśmy z chirurgiem i chirurg właśnie opowiedział nam, jak będzie wyglądała cała operacja, skąd dziecko będzie miało pobrane tkanki, żeby odbudować napletek. Po czym ja spytałam, czy jest możliwość, że dziecko za kilka lat do mnie przyjdzie i powie mi, że jest dziewczynką. Lekarz powiedział, że tak. To ja spytałam, to znaczy jest interpłciowe, mówi: "tak" - powiedziała pani Anna.
Czy rodzice zdecydowali się na operację? Będzie się można tego dowiedzieć z reportażu, który będzie można zobaczyć w sobotę, 3 lutego, o godzinie. 19.45 w programie "Uwaga! TVN".
Interpłciowość - jak o tym rozmawiać?
Ciało osoby interpłciowej nie wpisuje się w idealny schemat tego, jak zbudowane jest typowe ciało mężczyzny czy kobiety. - Te różnice mogą u nasz występować na poziomie chromosomów, układu hormonalnego, anatomii zewnętrznych lub wewnętrznych narządów płciowych, [...], ja myślę, że wiele osób mogło słyszeć różne określenia. Kiedyś były takie określenia, teraz uznawane za dosyć stygmatyzujące np. hermafrodytyzm, obojnactwo, one są naprawdę bardzo krzywdzące - powiedziała w Dzień Dobry TVN Magda Rakita, osoba interpłciowa. Warto dodać, że typów interpłciowości jest ponad 40 i mogą się one w różnym stopniu manifestować w ciele.
Katarzyna Stadnik z Fundacji Interakcja jest mama interpłciowej córki. Lekarze namawiali ją do tego, aby zoperowała swoje dziecko. - Tam była kwestia naprawdę estetyczna i takiego jakieś społecznego przyzwolenia na to, że te narządy wyglądają w taki sposób. To było dla mnie ogromne obciążenie, ja bardzo długo przetrzymywałam okres, w którym Natalka miała tę operację wykonaną, bo ta operacja powinna być wykonana do roku, a moje dziecko miało 3 lata - tłumaczyła.
Pani Katarzyna dodała, że są osoby, u których cechy interpłciowości są widoczne. - Można uznać, że u Natalki te cechy manifestują się w wyglądzie zewnętrznym. Ona przez lata była ofiarą ogromnej przemocy rówieśniczej, ogromnej przemocy, która płynęła ze strony nauczycieli, ze strony księży w szkole podstawowej, ze strony rodziców [...] moje dziecko było nazywane "babochłopem", a niektórzy rodzice zastanawiali się [...] "co w majtkach ma moja córka?" i takie opowieści chodziły po miejscu, w którym mieszkałyśmy - wyznała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie rodzimy się z kompleksami". Oto ich 4 podstawowe źródła
- Czym jest joga świadoma traum i jak pomaga? "To jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran"
- Nagła zmienia wizerunku w mediach? To może być manipulacja. "Kabaret by tego lepiej nie wymyślił"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News