tożsamość

    tożsamość

    Niemalże wszyscy ludzie funkcjonują w ramach społeczności – bardziej lub mniej rozwiniętej. Nawet osoby, które unikają kontaktów z innymi ludźmi, poddawane są społecznym rytuałom oraz zasadom przyjętym przez społeczność, w obrębie której żyją. To, co pozwala nam identyfikować się z grupą, to tożsamość społeczna, którą większość z nas kreuje.

    Pan Ewaryst po 17 latach szukania prawdziwej tożsamości w końcu ma w rękach dowód z nowym nazwiskiem. Teraz nazywa się Ewaryst Lossow. Sęk w tym, że miejsce na imiona rodziców... wciąż pozostaje puste. Czy jego mamą była zakonnica Joanna Lossow? Dlaczego tak trudno ustalić jest tożsamość? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Rafał Stangreciak z "Czarno na białym", który od 9 lat dokumentuje historię mężczyzny.

    Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.

    Żyjąc w społeczeństwie odgrywamy różne role. W jakich okolicznościach nakładamy maski? Po co to robimy? Na ile zakładając daną maskę pozostajemy sobą? Jak w tym wszystkim nie zgubić swojej tożsamości? Na ten temat porozmawialiśmy z naszą ekspertką Agnieszką Kozak specjalizującą się w zakresie szkoleń z kształtowania umiejętności osobistych.