Termofor na ból pleców
W zeszłym roku Joey Clarkson walczyła z bólem pleców. Po kilku dniach nieustannego cierpienia zdecydowała się na użycie butelki z gorącą wodą. Miała nadzieję, że termofor złagodzi ból i przyniesie ulgę. - Ból był rozdzierający i pojawiał się nie wiadomo skąd - powiedziała 34-latka. - Nie doznałam kontuzji, więc nie miałam pojęcia, co było przyczyną (...). Cierpiałam tak bardzo, że zaczęłam co wieczór używać termoforu, aby złagodzić ból, a potem nawet w ciągu dnia - dodała.
Joey z czasem umówiła się na rezonans, żeby poznać przyczynę bólu. Wykazał on przepuklinę lub wypadnięcie dysku. - Nagle ból nabrał sensu. Jednak powiedziano mi, że operacja również nastąpi za kilka miesięcy. Byłam załamana, pomógł mi tylko termofor - stwierdziła.
Kobieta niemal codziennie stosowała okłady gorącą wodą, a temperatura cieczy z tygodnia na tydzień była wyższa. - Zaczęłam potrzebować coraz cieplejszej butelki z wodą, aby uzyskać ten sam efekt, więc ciągle napełniałam ją świeżo przegotowaną wodą. Tylko w ten sposób mogłam złagodzić ból - wyjaśniła.
W pewnym momencie na skórze Clarkson pojawiły się niepokojące plamy, jak się okazało był to zespół spalonej skóry. - Byłam zszokowana. Nigdy o tym nie słyszałam i byłam pewna, że używanie ciepła jest całkowicie bezpieczne - powiedziała Joey.
Czy termofor jest bezpieczny?
Doktor Zainab Laftah, dermatolog-konsultant w Londynie i rzeczniczka British Skin Foundation wyjaśniła, że początkowo ciepło może spowodować "łagodną, przejściową, cętkowaną, czerwoną wysypkę", która w przypadku powtarzających się okładów wysoką temperaturą przekształca się w "koronkową wysypkę z czerwoną, białą i brązową pigmentacją".
Zmiany skórne wynikają z powtarzających się uszkodzeń powierzchniowej sieci naczyń i komórek skóry. Ekspozycja na ciepło powoduje również stan zapalny skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może powodować swędzenie. - Niestety zmiany skórne, w tym pigmentacja, mogą wówczas mieć charakter trwały i chociaż niektóre stosowane miejscowo kremy i lasery mogą pomóc, to zmiany te są w dużej mierze nieodwracalne - powiedziała lekarka.
Według ekspertki w przypadku długotrwałej ekspozycji, zmiany w naczyniach krwionośnych, spowodowane "przypaloną" skórą mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do raka skóry. - Upał powoduje długotrwałe i powtarzające się rozszerzanie naczyń krwionośnych – innymi słowy przewlekły stan zapalny – co z kolei wiąże się z uszkodzeniem tkanek i może przyczyniać się do rozwoju raka skóry - wyjaśniła dr Zainab Laftah.
esteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bakuchiol w kosmetykach - jakie ma właściwości? Poznaj naturalne źródło retinoidów
- Łyżeczka Unny – co to jest? Jak jej używać i gdzie kupić?
- Peeling z sody oczyszczonej na twarz i ciało. Jakie ma właściwości?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: DailyMail
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images