Używała go codziennie, by złagodzić ból. Dotknęły ją skutki uboczne. "Byłam zszokowana"

Używała go codziennie, by złagodzić ból. Dotknęły ją skutki uboczne. "Byłam zszokowana"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się bierze ciepło?
Skąd się bierze ciepło?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Termofory to niezbędnik każdej jesieniary. Dzięki nim mięśnie stają się mniej napięte, co daje przyjemne odczucie ukojenia i rozluźnienia, a do tego niemal natychmiastowo ogrzewają ciało. Coraz częściej słyszy się jednak także o negatywnych skutkach używania termoforów. Gdzie leży prawda?

Termofor na ból pleców

W zeszłym roku Joey Clarkson walczyła z bólem pleców. Po kilku dniach nieustannego cierpienia zdecydowała się na użycie butelki z gorącą wodą. Miała nadzieję, że termofor złagodzi ból i przyniesie ulgę. - Ból był rozdzierający i pojawiał się nie wiadomo skąd - powiedziała 34-latka. - Nie doznałam kontuzji, więc nie miałam pojęcia, co było przyczyną (...). Cierpiałam tak bardzo, że zaczęłam co wieczór używać termoforu, aby złagodzić ból, a potem nawet w ciągu dnia - dodała.

Joey z czasem umówiła się na rezonans, żeby poznać przyczynę bólu. Wykazał on przepuklinę lub wypadnięcie dysku. - Nagle ból nabrał sensu. Jednak powiedziano mi, że operacja również nastąpi za kilka miesięcy. Byłam załamana, pomógł mi tylko termofor - stwierdziła.

Kobieta niemal codziennie stosowała okłady gorącą wodą, a temperatura cieczy z tygodnia na tydzień była wyższa. - Zaczęłam potrzebować coraz cieplejszej butelki z wodą, aby uzyskać ten sam efekt, więc ciągle napełniałam ją świeżo przegotowaną wodą. Tylko w ten sposób mogłam złagodzić ból - wyjaśniła.

W pewnym momencie na skórze Clarkson pojawiły się niepokojące plamy, jak się okazało był to zespół spalonej skóry. - Byłam zszokowana. Nigdy o tym nie słyszałam i byłam pewna, że używanie ciepła jest całkowicie bezpieczne - powiedziała Joey.

Czy termofor jest bezpieczny?

Doktor Zainab Laftah, dermatolog-konsultant w Londynie i rzeczniczka British Skin Foundation wyjaśniła, że początkowo ciepło może spowodować "łagodną, przejściową, cętkowaną, czerwoną wysypkę", która w przypadku powtarzających się okładów wysoką temperaturą przekształca się w "koronkową wysypkę z czerwoną, białą i brązową pigmentacją".

Zmiany skórne wynikają z powtarzających się uszkodzeń powierzchniowej sieci naczyń i komórek skóry. Ekspozycja na ciepło powoduje również stan zapalny skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może powodować swędzenie. - Niestety zmiany skórne, w tym pigmentacja, mogą wówczas mieć charakter trwały i chociaż niektóre stosowane miejscowo kremy i lasery mogą pomóc, to zmiany te są w dużej mierze nieodwracalne - powiedziała lekarka.

Według ekspertki w przypadku długotrwałej ekspozycji, zmiany w naczyniach krwionośnych, spowodowane "przypaloną" skórą mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do raka skóry. - Upał powoduje długotrwałe i powtarzające się rozszerzanie naczyń krwionośnych – innymi słowy przewlekły stan zapalny – co z kolei wiąże się z uszkodzeniem tkanek i może przyczyniać się do rozwoju raka skóry - wyjaśniła dr Zainab Laftah.

esteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości