Dlaczego palce marszczą się podczas kąpieli? Zaskakująca teoria naukowców

GettyImages-1047494662
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kocham moje ciało takim jakie jest
Kocham moje ciało takim jakie jest
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Skóra na palcach u rak i nóg marszczy się już po kilkuminutowym namoczeniu w wodzie. Dlaczego tak się dzieje? To zagadnienie od lat jest obiektem badań naukowców z całego świata. Okazuje się, że marszczenia mogą ujawniać pewne informacje o naszym zdrowiu.

Dlaczego marszczą się palce?

Długa kąpiel lub ręczne mycie naczyń sprawia, że na naszych dłoniach pojawiają się drobne pomarszczenia. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie do dziś zastanawia wielu naukowców. Powszechnie uważano, że jest to efekt osmozy - woda miała wnikać do powierzchniowych warstw skóry i powodować ich rozszerzanie się.

W 1935 roku badacze dostrzegli, że marszczenie się skóry nie występuje u pacjentów, u których doszło do przerwania nerwu pośrodkowego. Ich odkrycie sugerowało, że efekt pojawiający się na opuszkach, w rzeczywistości był wywołany przez układ nerwowy.

Gdy przyjrzano się temu zagadnieniu bliżej, okazało się, że marszczenie się skóry wywołane jest obkurczeniem naczyń krwionośnych i odpływem krwi powodującym zmniejszenie objętości ciała w opuszkach palców.

Zalety marszczących się palców

Nick Davis, neurobiolog i psycholog z Manchester Metropolitan University postanowił sprawdzić, jakie mogą być zalety marszczących się palców. Z pomocą 500 ochotników, którzy odwiedzili Muzeum Nauki w Londynie w 2020 roku, Davis zmierzył, jakiej siły potrzebowali, aby chwycić plastikowy przedmiot.

Oczywiście osoby z z suchymi, niepomarszczonymi dłońmi użyły znacznie mniej siły niż te, których dłonie były mokre, więc ich przyczepność do przedmiotów była lepsza. Gdy uczestnicy badania ręce w wodze na kilka minut, a na ich dłoniach pojawiły się marszczenia, okazało się, że wciąż wykorzystują oni mniej siły, niż ci z jedynie mokrymi dłońmi.

- Wyniki były zdumiewająco jasne - tłumaczył Nick Davis. - Marszczenie zwiększyło tarcie między palcami a przedmiotem. Szczególnie interesujące jest to, że nasze palce są wrażliwe na tę zmianę tarcia powierzchniowego i wykorzystujemy tę informację, aby zastosować mniejszą siłę i bezpiecznie chwycić przedmiot - dodał.

Jego odkrycie pokrywa się także z badaniami naukowców z Newcastle University Institute of Neuroscience. Dr Tom Smulders podzielił badanych na dwie grupy - jedna miała wymoczone dłonie, a druga nie. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie chwytać przedmioty i wykonywać nimi różne czynności.

Przeniesienie zanurzonych przedmiotów bez pomarszczonych palców zajęło uczestnikom o 17% więcej czasu niż wtedy, gdy były suche, jednak kiedy ich palce były pomarszczone, mogli przenosić zanurzone kulki i ciężarki o 12% szybciej niż wtedy, gdy ich palce były mokre i niepomarszczone.

Niektórzy naukowcy sugerowali, że zmarszczki na palcach u rąk i nóg mogą działać jak np. bieżnik w oponach samochodowych. Kanały utworzone przez zmarszczki pomagają wycisnąć wodę z miejsca styku palców z przedmiotem. Zdaniem badaczy mogło być to pomocne dla naszych przodków m.in. w poruszaniu się w po mokrych skałach, chwytaniu gałęzi czy poszukiwaniu pokarmu.

Marszczenie się palców a zdrowie

Marszczenie się palców u rąk i nóg w wodzie może również ujawnić pewne informacje o naszym zdrowiu. Zmarszczki powstają dłużej m.in. u osób zmagających się z chorobami skóry, a ich nadmierne powstawanie dostrzega się np. u pacjentów z mukowiscydozą.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 lub niewydolność serca mogą natomiast wykazywać zmniejszony poziom zmarszczek na skórze po kilkuminutowym kontakcie z wodą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości