Bakuchiol w kosmetykach - jakie ma właściwości? Poznaj naturalne źródło retinoidów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najnowsze trendy w pielęgnacji skóry
Najnowsze trendy w pielęgnacji skóry
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Bakuchiol to naturalny, roślinny odpowiednik retinoidów o działaniu anti-aging. Otrzymywany jest z nasion jadalnych indyjskich ziół babci. Bakuchiol podobnie jak retinol złuszcza, ujędrnia, poprawia elastyczność skóry, a przede wszystkim skutecznie walczy ze zmarszczkami. 

Bakuchiol to naturalny, skuteczny i jednocześnie bezpieczny składnik, który całkowicie zrewolucjonizował w ostatnich miesiącach rynek kosmetyczny. Otrzymywany z nasion indyjskiej rośliny babći został mianowany naturalnym następcą retinolu. Co ciekawe, bakuchiol we wschodniej Azji znany i wykorzystywany jest od wieków. Jego cudowne właściwości regeneracyjne doceniła starożytna medycyna chińska, gdzie był stosowany jako lek na ezgemę i inne problemy skórne. Bakuchiol jest substancją o bardzo silnym i natychmiastowym działaniu. Już po kilku aplikacjach wyraźnie wygładza i rozjaśnia skórę. Stosowany regularnie kilka razy w tygodniu skutecznie opóźni procesy starzenia się cery.

Bakuchiol – naturalne retinoidy na zmarszczki

Bakuchiol w przeciwieństwie do chemicznego retinolu nie wykazuje działania fotouczulającego i z powodzeniem może być stosowany nawet przez alergików. Nie podrażnia skóry, a wręcz przeciwnie, łagodzi i koi. Z taką samą skutecznością jak chemiczny odpowiednik penetruje jej głębokie warstwy, stymulując do odnowy i pozostaje przy tym bardzo delikatny. Brak skutków ubocznych i wysoka skuteczność czynią go dobrym zamiennikiem chemicznych retinoidów.

Właściwości bakuchiolu:

  • wykazuje silne działanie przeciwzapalne,
    • działa antybakteryjnie,
      • przyspiesza gojenie i procesy regeneracyjne skóry,
        • wspomaga odbudowę nawet głębokich warstw,
          • oczyszcza skórę z trądziku i wspomaga jego leczenie bez pozostawiania blizn,
            • rozjaśnia utrwalone przebarwienia, ujednolicając koloryt skóry,
              • łagodzi podrażnienia,
                • wygładza zmarszczki i wyraźnie spłyca nawet głębokie bruzdy,
                  • jest delikatny,
                    • nie uczula, nie podrażnia i nie stwarza ryzyka poparzenia podczas ekspozycji na słońce (co ma miejsce podczas stosowania retinoidów chemicznych),
                      • łagodzi szkodliwe promieniowanie słoneczne, uodparniając na nie skórę.

                        Naturalne retinoidy w kosmetykach - bakuchiol

                        Naturalne retinoidy dostępne są w szerokiej gamie kosmetyków pielęgnacyjnych. Dobierając je, należy wziąć pod uwagę potrzeby skóry. Bakuchiol w kremie do stosowania codziennego występuje w niewielkim stężeniu. To doskonała opcja, jeśli zależy nam na rozjaśnieniu cery, zapobieganiu powstawaniu trądziku i zmian zapalnych. Krem z bakuchiolem odżywi, wspomoże regenerację i nawilży nawet wrażliwą i alergiczną skórę. Po tę formę delikatnej pielęgnacji z powodzeniem mogą sięgnąć kobiety w przedziale 25–35 lat.

                        Po ukończeniu 35. roku życia znacznie spadają procesy samoregeneracji skóry. Osłabienie struktur kolagenowych objawia się zmarszczkami, a w późniejszy wieku bruzdami. Dlatego niezbędne w codziennej pielęgnacji anti-aging jest serum z bakuchiolem. Po kosmetyki z naturalnym retinoidem powinny również sięgnąć osoby borykające się z aktywnym trądzikiem. Antybakteryjne działanie wyciągów roślinnych skutecznie hamuje namnażanie się bakterii i zapobiega ich rozsiewaniu się po twarzy, szyi i dekolcie.

                        Bakuchiol jako substancja do walki z trądzikiem może być używany zarówno przez młode, jak i dojrzałe osoby. Jego ogromną zaletą jest brak skutków ubocznych, dlatego kosmetyki pielęgnacyjne mające w swoim składzie bakuchiol powinny się znaleźć również na półkach osób z cerą bardzo wrażliwą i alergiczną. Ponadto roślinny retinoid to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby wprowadzić do pielęgnacji retinol, natomiast obawiają się jego agresywnego działania i podrażnień. Należy pamiętać, że nieprawidłowo aplikowane chemiczne retinoidy mogą wyrządzić na skórze więcej szkody niż pożytku. Dlatego tym bardziej bakuchiol zajmuje ich miejsce jako składnik idealny.

                        Kosmetyki z retinolem i ich działanie

                        Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, pojawiają się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej każdej kobiety, która ukończy 35. rok życia. Ich działanie polega przede wszystkim na złuszczaniu i zmuszaniu skóry do autoregeneracji. Dodatkowo redukują zmiany zapalne, trądzik, wspomagają gojenie się ran, wyrównują nierówności, spłycają zmarszczki i walczą z bruzdami.

                        Retinoidy znalazły zastosowanie również w dermatologii, która stosuje je do leczenia poważnych chorób skóry, takich jak: liszaj płaski, trądzik różowaty, egzema, łuszczyca czy miejscowe choroby wirusowe. Pochodna witaminy A jest najsilniejszym składnikiem do walki ze zmarszczkami. Jej wadą są właściwości fotouczulające. Używając retinoidów, należy bezwzględnie unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Substancja w połączeniu z silnymi promieniami słonecznymi może przyczynić się do powstania utrwalonych i rozległych przebarwień i silnych podrażnień skóry.

                        Kosmetyki z retinoidami chemicznymi poleca się stosować tylko w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo wskazane jest zabezpieczenie skóry filtrami przeciwsłonecznymi o najwyższym faktorze.

                        Zobacz także:

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        Źródło zdjęcia głównego: Anna Efetova/Getty Images

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                        Materiał promocyjny

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana