Zofia Zborowska była w ciąży, gdy zachorowała na raka: "Zaliczany jest do najzłośliwszych"

Czerniak - jak go uniknąć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czerniak – jak się przed nim uchronić?
Czerniak – jak się przed nim uchronić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Opalanie bez słońca
Opalanie bez słońca
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?
Europejski Dzień Wielki z Czerniakiem
Europejski Dzień Wielki z Czerniakiem

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Może pojawić się jako nowa zmiana na ciele, ale często powstaje z istniejącego zdrowego znamienia. Przyczyniają się do tego promienie słoneczne bądź lampy UV, stosowane w solariach. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby o bardzo jasnej karnacji. Co powinno nas zaniepokoić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały specjalista dermatolog dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek oraz Zofia Zborowska, aktorka, która miała czerniaka.

Czerniak: złośliwy nowotwór skóry

Zofia Zborowska zachorowała na czerniaka, gdy była w ciąży. - Poszłam na rutynową kontrolę, chyba jedną z pierwszych w moim życiu - powiedziała w Dzień Dobry TVN i dodała, że zaniepokoił ją wystający pieprzyk, który był na jej ciele od lat. Specjalistka podczas badania zwróciła jednak uwagę na zmianę, którą aktorka miała na nodze. - Na piszczelu miałam coś, co się nadaje natychmiast do wycięcia. Potwierdziły to jeszcze trzy inne doktorki - wspominała aktorka.

Trzeba podkreślić, że wczesne wykrycie zmiany gwarantuje pełne wyleczenie. - Czerniak, który rzeczywiście zaliczany jest do najzłośliwszych nowotworów, [...], jeżeli jest wycięty wcześnie, na pierwszym etapie, jest w pełni wyleczalny, gwarantując pełne wyleczenie choremu - tłumaczyła dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog.

Aktorka dodała, że pieprzyk, który został usunięty, pojawił się na jej skórze stosunkowo niedawno. - Doszłam do tego po zdjęciach, miałam go mniej więcej niecałe dwa lata. Przez te dwa lata [...] ani razu nie byłam na słońcu takim silnym, [...], myślę, że to też mogło mieć duży wpływ, że to jakoś bardzo nie weszło głębiej - wyznała aktorka.

Co powinno nas zaniepokoić?

- Musimy pamiętać o [...] abecadle, czyli A, B, C, D, E czerniaka - czyli asymetria zmiany, nieregularne brzegi, średnica powyżej 5 mm, jak i również nierównomierne zabarwienie i "E", czyli zmiana ulega ewolucji, jest wypukła. To jest bardzo ważne. Jeżeli czerniaki rzeczywiści mają małą średnicę, np. [...] poniżej 5 mm, wówczas może się to nie sprawdzić, dlatego bardzo ważna jest świadomość, dokumentowanie swojego ciała - powiedziała dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka zwiększa opalanie. - Ekspozycje nadmierne, zarówno te przewlekłe, jak i również krótkotrwałe są niezwykle ważnym czynnikiem, a oparzenie słoneczne, jeżeli niestety, przed 15. rokiem życia mamy trzy oparzenia słoneczne, czyli zwykły rumień, złuszczanie, to ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta pięciokrotnie - dodała.

Jak się chronić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Czat z dr hab. n. med. Grażyną Kamińską-Winciorek

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości