Peeling z sody oczyszczonej na twarz i ciało. Jakie ma właściwości?

Soda zdrowia i urody doda
Soda zdrowia i urody doda
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Peeling z sody oczyszczonej to niezwykle prosty do wykonania kosmetyk, którym z powodzeniem można zastąpić produkty drogeryjne. Można go stosować jako środek do oczyszczania twarzy, ciała czy skóry głowy i uzyskać doskonałe rezultaty.

Peeling z sody oczyszczonej nie będzie odpowiedni dla każdego typu cery. Najlepiej sprawdzi się przy tej tłustej i trądzikowej, za to nie zaleca się jego stosowania w przypadku tej wrażliwej. Jak przygotować peeling z sody oczyszczonej?

Właściwości peelingu z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest chętnie stosowana jako składnik domowego peelingu, głównie ze względu na jej silne właściwości oczyszczające. Drobne cząsteczki doskonale usuwają martwy naskórek, a sama substancja pozwala na głębokie oczyszczenie porów. Przynosi zatem bardzo dobre rezultaty w usuwaniu wągrów.

Peeling z sody oczyszczonej wykazuje też działanie rozjaśniające. Doskonale sprawdzi się zatem nie tylko w przypadku cery silnie przetłuszczającej się czy nawet trądzikowej, lecz także tej poszarzałej, zmęczonej, skłonnej do przebarwień. Kosmetyk potrafi również rozjaśnić blizny potrądzikowe.

Dzięki peelingowi z sody oczyszczonej do twarzy można też zwęzić pory, nadając skórze przyjemną gładkość. Może on również pomóc wyregulować wydzielanie sebum, ograniczając łojotok.

Peeling z sody oczyszczonej wykorzystuje się też do higieny skóry głowy u osób z problemem silnego przetłuszczania się czy łupieżu. Z pomocą takiego preparatu da się również nieco rozjaśnić kolor fryzury. Taki zabieg może jednak mocno przesuszyć, a nawet zniszczyć włosy. Dlatego czasem proponuje się wykonanie go w przypadkach, gdy po farbowaniu kolor wyszedł zbyt ciemny, a i to wyłącznie wtedy, gdy włosy są w dobrej kondycji.

Peelingu z sody oczyszczonej nie powinny wykonywać osoby o skórze wyjątkowo suchej i wrażliwej, a także naczynkowej. Soda ma odczyn zasadowy, w przeciwieństwie do ludzkiej skóry o odczynie kwaśnym. Takie zestawienie może powodować silne podrażnienia. Z tego względu nawet w przypadku skóry tłustej zaleca się szybkie zneutralizowanie odczynu sody.

Jak zrobić peeling z sody oczyszczonej do twarzy i ciała?

Najprostszy peeling z sody oczyszczonej, który nadawać się będzie zarówno do twarzy, jak i do ciała, to ten wykonany wyłącznie z samej sody oraz wody - najlepiej destylowanej. Wystarczy tylko wymieszać je ze sobą tak, aby stworzyły gęstą papkę. Najczęściej proporcje to 1,5 łyżki wody na 2 łyżki sody. Część wody można zastąpić wybranym olejem, w tym oliwą z oliwek.

Ciekawym pomysłem jest też zamiana części wody na miód. Składniki należy starannie wymieszać, a następnie wmasować za pomocą kolistych ruchów. Następnie konieczne jest dokładne spłukanie preparatu oraz natychmiastowe zneutralizowanie pH skóry. W innym przypadku może dojść do silnego podrażnienia tkanki. Do tego celu można użyć np. domowego toniku na bazie octu jabłkowego. Aby go wykonać, wystarczy tylko ¼ szklanki octu oraz 1 szklanka wody destylowanej. Wiele osób decyduje się również na złagodzenie zapachu kilkoma kroplami olejku o przyjemnej woni. Taki preparat nie powinien być jednak przechowywany w lodówce dłużej niż 7 dni. Jeżeli wykonywany był peeling ciała na bazie sody oczyszczonej, aby zneutralizować jego działanie, można dodać ok. 1–2 szklanek octu do kąpieli.

Zamiast tradycyjnego, mechanicznego peelingu można również spróbować zastosować produkt z dodatkiem sody oczyszczonej jako złuszczającą maseczkę. Identyczną mieszankę należy wtedy pozostawić na czystej i osuszonej skórze, po czym poczekać, aż wyschnie. Następnie trzeba starannie spłukać ją wodą i zneutralizować pH skóry.

Chociaż tłusta, a nawet normalna skóra powinna dobrze znieść taki peeling, mogą zdarzyć się sytuacje, w których pieczenie czy inne niepokojące objawy pojawią się natychmiast po nałożeniu produktu na skórę. Wtedy należy jak najprędzej zmyć go i zneutralizować.

Peeling z sodą oczyszczoną na skórę głowy

Dzięki peelingowi z sodą oczyszczoną można niezwykle dokładnie oczyścić skórę głowy. Najlepiej sprawdzi się przy włosach tłustych oraz problemach z łupieżem. Dobrym rozwiązaniem może być wymieszanie łyżeczki sody z delikatnym szamponem i staranne umycie skóry głowy. Drugi sposób to peeling wykonany wyłącznie sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Ta druga metoda jest jednak trudniejsza do wykonania, a przy tym może wywoływać podrażnienia.

Peeling z sodą oczyszczoną wspomoże również walkę z łupieżem. Warto natomiast pamiętać, że może on wyłącznie usuwać jego objawy, dlatego najlepiej stosować go jako wsparcie dla kuracji specjalistycznych.

W przypadku peelingu skóry głowy, po wykonaniu zabiegu powinno się zastosować płukankę z octu jabłkowego, która zneutralizuje zasadowe pH, a przy tym domknie łuskę włosa i cudownie wygładzi oraz zmiękczy fryzurę.

Peeling z sody staje się coraz większym hitem. Stosując go właściwie, z pewnością można osiągnąć spektakularne rezultaty.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana