Carolina Const to pierwsza w historii Polski certyfikowana przez Centrum Leczenia Traumy w Bostonie trenerka jogi świadomej traum. Prowadzone przez nią zajęcia są świetnym dopełnieniem psychoterapii. O tym, jak wyglądają, opowiedziała w reportażu Dzień Dobry TVN.
Joga świadoma traum - czym jest?
- Wizualnie, gdyby stanąć z boku i spojrzeć, wygląda jak łagodne zajęcia hatha jogi dla osób bardzo, bardzo początkujących - tłumaczy w reportażu Dzień Dobry TVN Carolina Const.
Trenerka jogi świadomej traum dodaje, że tym, co w znacznej mierze odróżnia technikę, na bazie której prowadzi zajęcia, od wszystkich innych rodzajów jogi spotykanych w klubach fitness, jest fakt, że "absolutnie każda instrukcja czy każde słowo to zaproszenie do ruchu". Co to oznacza w praktyce? Wszystkie polecenia certyfikowanej ekspertki wydawane są nie w formie przymusu, tylko prośby.
Joga świadoma traum powstała około 20 lat temu w Bostonie. Pierwsze kliniczne badania przeprowadzono na żołnierkach, które doświadczyły przemocy seksualnej podczas służby, w tym molestowań i gwałtów.
- Ja psychoterapeutką nie jestem. Jogą niczego nie leczę. To nie jest forma leczenia traumy, ale może świetnie wesprzeć psychoterapię - zaznacza Carolina Const.
Jak kształtują nas trudne przeżycia z dzieciństwa?
Wsparcie w psychoterapii, o którym wspomina Carolina Const, jest niezwykle ważne podczas leczenia traum - nawet tych, które pojawiły się w naszym życiu lata temu.
- W psychologii i psychiatrii traumą nazywamy każde zdarzenie, podczas którego realnie było zagrożone zdrowie lub życie, lub integralność nasza psychiczna. Warto powiedzieć, że nie każda trauma może prowadzić do PTSD, czyli do zespołu stresu pourazowego, ale każda trauma ma bardzo duży wpływ na nasze życie, na postrzeganie siebie samego i świata dookoła - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN psychoterapeutka i psychotraumatolożka Małgorzata Bajko.
Specjalistka wskazuje, że istnieją dwa scenariusze, które zazwyczaj są realizowane przez osoby zmagające się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości. Są nimi: dalsze, nieustanne życie w cieniu traumy lub podjęcie psychoterapii.
- Nieleczona trauma powoduje zaburzenia lękowe i to jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran. (...) Natomiast jest też takie zjawisko w psychologii jak wzrost potraumatyczny, w którym osoba po przepracowaniu traumy i zintegrowaniu jej w sobie czuje się nawet silniejsza, bardziej docenia życie - twierdzi ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co może zniszczyć twoje postanowienia noworoczne? "Błędy to mięśnie sukcesu"
- Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?
- "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News