Jedzenie należy do najważniejszych potrzeb w życiu człowieka. Aby spełniało swoją funkcję, powinno być spożywane w odpowiedni sposób. Mówi o tym filozofia świadomego jedzenia, czyli mindful eating.
Zasady mindful eating dotyczą sposobu jedzenia, przeżuwania i czasu, który należy poświęcić tej czynności. Dzięki przestrzeganiu ich możliwe jest wprowadzenie do życia ładu i porządku. Mindful eating tak samo jak joga działa pozytywnie na umysł i zdrowie fizyczne.
Czym jest mindful eating?
Filozofia świadomego jedzenia (ang. mindful eating) wywodzi się z praktyki mindfulness ("uważności"), będącej sztuką skupionej obserwacji otoczenia i kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Mindfulness to stan znajdowania wewnętrznego spokoju, dzięki czemu możliwa jest redukcja stresu, poprawa koncentracji. Świadome kierowanie uwagi na to, co tu i teraz, niewybieganie w przyszłość zdaje egzamin jako sposób na dobre samopoczucie, może zapobiec poważnym schorzeniom neurologicznym czy kardiologicznym.
Wywodząca się z praktyki mindfulness filozofia świadomego jedzenia to zaprzeczenie sposobu, w jaki współczesny konsument spożywa posiłki. Pędzący świat sprawia, że wiele osób je w biegu, nie zastanawia się nad tym, co trafia na ich talerze. Często jada się, aby odreagować stres, niepokój, kompleksy, problemy. Jedzenie stało się panaceum na nudę, samotność, a nawet biletem umożliwiającym ucieczkę od emocji.
Zasady mindful eating
Wspomniany mindful eating ma wiele wspólnego z popularną jogą, łączy je m.in. potrzeba wyciszenia. Zarówno pochodzący z Indii system ćwiczeń, jak i świadome jedzenie służą zdrowiu, wprowadzają do życia ład i porządek. Zgodnie z filozofią, o której mowa, kluczowe znaczenie ma celebrowanie każdego śniadania, obiadu, kolacji, skupianie się na nich.
Chcąc przestrzegać zasad mindful eating, należy zacząć od odpowiedniego rozpoczęcia posiłku, może wyglądać jak rozpoczynanie medytacji. Najważniejsze jest, aby zwolnić, szybkie konsumowanie nie sprzyja odchudzaniu, a nawet zdrowiu. Osoby, które jedzą łapczywie, borykają się z problemem niepohamowanego głodu w ciągu dnia. Ponadto udowodniono, że jedzenie w pośpiechu może prowadzić do wrzodów, wzdęć, a nawet zaparć. Co ważne, tego rodzaju problemy mają negatywny wpływ na nastrój. Nie można też zapominać o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa, delikatnym rozdrobnieniu pokarmu, żuciu go. Kluczowe znaczenie ma wsłuchiwanie się w potrzeby własnego ciała, gdy odczuwa ono głód, należy jeść, gdy odczuwa pragnienie, trzeba sięgnąć po wodę.
Najważniejsze jest, aby znaleźć w ciągu dnia czas na delektowanie się posiłkiem - jedzenie śniadania, obiadu czy kolacji w biegu, między kolejnymi spotkaniami biznesowymi to coś, z czego trzeba zrezygnować raz na zawsze. Aby mieć szansę na zjedzenie czegoś smacznego w spokojnej atmosferze, należy wyłączyć lub wyciszyć telewizor, zamknąć niedawno czytaną książkę.
Konsumowania posiłku nie można traktować jak dodatkowej czynności, dzięki temu wsłuchiwanie się w to, czego potrzebuje organizm, staje się zdecydowanie prostsze. Warto pamiętać, że towarzyszące człowiekowi smartfony, telewizory, komputery "kradną" uwagę i tym samym nie pozwalają cieszyć się posiłkiem na 100%. Przerwanie seansu kolejnego filmu da możliwość skoncentrowania się wyłącznie na jedzeniu, taka chwila wytchnienia wpływa pozytywnie na samopoczucie, to okazja, by dostrzec sygnały, które daje organizm. Przykładowo uczucie sytości powinno być znakiem, że pora przerwać posiłek, dzięki temu można uniknąć przejedzenia.
Poza smakiem i aromatem danie musi również prezentować się w odpowiedni sposób, zachęcać do delektowania się nim. Trzeba zapamiętać, że w tym przypadku zmysły smaku są tak samo ważne, jak zmysły wzroku. Jedzenie powinno być serwowane na eleganckiej zastawie, która dodatkowo uprzyjemnia posiłek. Przed rozpoczęciem konsumpcji warto podziękować osobie, która przygotowała smakołyk, można się pomodlić.
Zalety mindful eating
Postępowanie zgodnie z zasadami mindful eating pozwala uniknąć nadwagi, napadów kompulsywnego spożywania posiłków. Sprawia, że kubki smakowe stają się wrażliwsze na smaki, co pozwala odkryć nowe aromaty.
Mindful eating pozwala wypracować dobre nawyki żywieniowe. Pragnąc czerpać prawdziwą przyjemność z posiłków, warto wybierać zdrowe produkty, które mają pozytywny wpływ na organizm, nie zaburzają jego funkcjonowania, stymulują wydzielanie hormonów szczęścia. Delektowanie się smakiem i zapachem pełnowartościowych dań oznacza większą satysfakcję po zakończonym posiłku.
Podsumowując, wdrożenie zasad świadomego jedzenia bywa trudne. Najlepiej zacząć od małych kroków, z czasem rezygnacja z jedzenia z paczek na wynos, wyjadania resztek z pudełek stanie się łatwiejsza. Przestrzeganie zaleceń filozofii mindful eating wymaga zerwania ze złymi nawykami, które przez lata były częścią codzienności.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jedzenie na pocieszenie czyli jak skończyć z podjadaniem?
- Zaburzenia odżywiania to problem, który dotyka niemal połowę młodych kobiet. Co jest jego przyczyną?
- Łaknienie spaczone (choroba pica) czyli kompulsywne spożywanie niejadalnych substancji
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: AscentXmedia/Getty Images