Negatywne dla zdrowia konsekwencje świątecznego przejedzenia
Nie od dziś wiadomo, że świąteczne potrawy są ciężkostrawne. Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na SOR przybywają osoby, które nie znały umiaru w spożywaniu posiłków i tym samym podrażniły swój przewód pokarmowy. Bóle brzucha, mdłości, zgaga, uczucie ciężkości, uczucie pieczenia oraz wymioty to tylko niektóre z objawów świadczących o szkodzącym zdrowiu obżarstwie. - Skutki mogą być bolesne, a w najgorszym przypadku kończą się w szpitalu - przestrzega w tvn24.pl Aleksandra Szymańska, internistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Dlaczego akurat w święta nasz układ pokarmowy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju dolegliwości? - Nie pomaga nam sytuacja, że w Wigilię i święta większość czasu spędzamy, siedząc i jedząc dosyć duże porcje. Nie pomaga trawieniu także stres, który pojawia się w natłoku przedświątecznych obowiązków. To niestety również wpływa na motorykę przewodu pokarmowego - wyjaśnia Aleksandra Mazur, dietetyczka ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
Negatywnie na zdrowie wpływa również łączenie tłustych pokarmów z alkoholem. - Przykrym następstwem okazuje się na przykład ostre zapalenie trzustki i konieczność leczenia w warunkach szpitalnych - zaznacza internistka Aleksandra Szymańska.
Jak zapobiec skutkom obżarstwa?
Strach przed podrażnieniem układu pokarmowego nie powinien przysłaniać nam radości z delektowania się świątecznymi przysmakami, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, by nie rezygnować z jedzenia i jednocześnie dbać o zdrowie.
- Możemy na przykład zastąpić tradycyjny majonez majonezem typu light, który posiada mniej tłuszczu. Do sałatki jarzynowej możemy dodać jogurt naturalny. Jeśli na stole wigilijnym chcemy podać rybę, to spokojnie możemy ją upiec w piekarniku, bez konieczności dodania panierki i smażenia - zaleca w tvn24.pl Aleksandra Mazur.
Dietetyczka wspomina również, by nakładać na talerz małe porcje i nie jeść łapczywie, by nie przegapić momentu uczucia sytości. O ekonomicznym i prozdrowotnym stylu spędzania świąt warto pamiętać już podczas zakupów.
- Jeżeli będziemy mieć taką listę przed świętami, to idąc do sklepu kupimy tylko to, co jest nam potrzebne. Jeżeli mamy problem z określeniem, ile potrzebujemy produktów, żeby stworzyć potrawy, to zawsze możemy spojrzeć na przepisy, gdzie są różne proporcje i na tej podstawie wyliczyć, ile czego potrzebujemy - sugeruje Aleksandra Mazur.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jolanta Kwaśniewska wspomina ostatnie święta w Pałacu Prezydenckim. "Spakowaliśmy życie w parę walizek"
- Czy Polacy potrafią śpiewać kolędy? Sprawdziliśmy!
- Święta introwertyka - jak je przetrwać? Psycholożka wskazuje prosty sposób: "Warto to zrobić"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gpointstudio/Getty Images