Skąd się wzięła tradycja kolędowania? "W wierzeniach słowiańskich to był czas związany z ziemią"

Kolędnicy
Dlaczego warto kolędować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kolędowanie ma długą tradycję i wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. O historii nieodłącznego punktu świąt Bożego Narodzenia opowiedział w programie Dzień Dobry TVN Piotr Baczewski, popularyzator muzyki tradycyjnej.

Skąd wywodzi się kolędowanie?

Tradycja kolędowania wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. - Ona różnie była nazywana, też nie wiadomo, jak dawniej była nazywana do końca. Nazwa kolęda pochodzi prawdopodobnie z czasów rzymskich. To był taki czas, kiedy coś się kończyło, coś się zaczynało, życzyło się ludziom wszystkiego dobrego. I ta kolęda, szczególnie na wsiach, po to jest, żeby ludziom życzyć wszystkiego dobrego - wyjaśnił Baczewski.

Jaka jest symbolika? - Mamy gwiazdę, czyli słońce, które się rodzi. Mamy przesilenie zimowe, czyli dnie stają się dłuższe. Oczekujemy tego słońca, oczekujemy wiosny. Jako, że oczekujemy wiosny, to wiosna kojarzy nam się z ptakami, mamy wśród kolędników bociana, mamy czasami żurawia, w zależności od różnych części Polski - wyjaśnił popularyzator muzyki tradycyjnej.

Kolęda a cykl życia na wsi

Kolęda, jak podkreślił Piotr Baczewski, jest mocno związana ze wsią. - Też z cyklem uprawy roli. W wierzeniach słowiańskich to był czas związany z ziemią, ale też z bóstwami, które odpowiadały za urodzaj - tłumaczył. To dlatego w trakcie kolędowania sypany jest owies.

W studiu pojawili się też kolędnicy, którzy zobrazowali strojami i akcesoriami to, o czym opowiedział ekspert. - Jesteśmy zespołem, nazwa "Poniemnie". Funkcjonujemy na wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce na Uniwersytecie Warszawskim - powiedziała jedna z członkiń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości