Jedzenie na pocieszenie czyli jak skończyć z podjadaniem?

Jesz wtedy, kiedy nie jesteś głodny? Kompulsywnie sięgasz po kolejne ciastko czy chipsa? To oznaka tego, że traktujesz jedzenie jak pocieszenie. Jak skończyć z podjadaniem? Jak inaczej nakarmić nasz "emocjonalny głód"? Czym zastąpić jedzenie?

Więcej: Zaburzenia odżywiania - kompulsywne objadanie się. Jak sobie pomóc?

 • Gdybyśmy jedli tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni, na świecie nie byłoby otyłych ludzi.
  • Dlaczego traktujemy jedzenie jako pocieszenie?
   • Jak inaczej nakarmić nasz "emocjonalny głód"? Czym zastąpić jedzenie?

    Zobacz też:

    Ile będzie trwało spalanie zjedzonych pączków? Policz "pączkokalorie" i dowiedz się, jak najprzyjemniej się ich pozbyć!

    Gdybyśmy jedli tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni, na świecie nie byłoby otyłych ludzi

    Każdy, kto próbował przynajmniej raz w życiu się odchudzać, doskonale wie, że największym problemem podczas diety jest ograniczenie podjadania. Szczególnie tego nieświadomego, gdy bez kontroli sięgamy po leżące pod ręką kolejne ciastko lub chipsa z paczki.

    Naukowcy twierdzą, że gdybyśmy jedli tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni, nie istniałby na świecie problem nadwagi i otyłości. Jakie emocje kryją się za naszym „głodem” i co możemy z tym zrobić – wyjaśnią nam Magdalena Czyrynda–Koleda dietetyk oraz dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog, Uniwersytet SWPS.

    Więcej: Dlaczego tyjemy w stałym związku?

    Dlaczego traktujemy jedzenie jako pocieszenie?

    Jakie są główne powody podjadania?

    • jesteśmy zmęczeni zimą, brakuje nam słońca,
     • mamy spadek formy i nastroju, szukamy szybkiego dostarczenia endorfin organizmowi,
      • stosujemy zbyt rygorystyczną dietę, nie dostarczamy sobie wystarczających ilości kalorii, dlatego częściej sięgamy po przekąski między posiłkami,
       • jemy nieregularnie, zamiast zjeść porządny posiłek, podjadamy w ciągu dnia, nie mamy świadomości ile tak naprawdę zjedliśmy,
        • jedzenie traktujemy jako nagrodę - to wyniesione z dzieciństwa. "Dostaniesz piątkę z matematyki, w nagrodę pójdziemy na lody".
         • zaspokajamy jedzeniem nasze braki emocjonalne. Jemy, bo czujemy głód miłości, akceptacji, wspólnego czasu, czujemy się odrzuceni, odtrąceni - nagradzamy się jedzeniem.

          Po zjedzeniu tabliczki czekolady nasz humor rzeczywiście na chwilę się poprawi, ale ta poprawa będzie trwać tylko chwilę.

          Zobacz: To najzdrowsza dieta świata! Poznajcie dietę nordycką

          Zobacz film: Raport o zdrowiu Polaków źródło: Dzień Dobry TVN

          Jak inaczej nakarmić nasz "emocjonalny głód"? Czym zastąpić jedzenie?

          Po pierwsze, jeśli nie jesteś w stanie odzwyczaić się od podjadania, zacznij od zmiany przekąsek. Zamiast kolejnego batonika, zjedz garść suszonych owoców lub orzechy. Zamiast słodkiej bułki sięgnij po banana lub jabłko.

          Kolejnym krokiem będzie udanie się do psychodietetyka, u którego uda nam się z pewnością znaleźć przyczyny naszego podjadania oraz ustalić odpowiednią dietę.

          Więcej: Anoreksja – objawy i leczenie

          Często nasze podjadanie ma bardzo głęboko ukryty powód - tak naprawdę każda osoba miała w dzieciństwie jakiś problem emocjonalny – na przykład czuła się odrzucona, niekochana, wykorzystana lub zaniedbana. Nierozwiązane problemy z przeszłości mogą okazać się podłożem do powstania problemów z wagą w późniejszym czasie. Często sama dieta nie wystarczy. Kiedy nie możemy sami poradzić sobie z podjadaniem i czujemy często wyrzuty sumienia po jedzeniu, warto jest zgłosić się do psychologa lub do psychiatry.

          Częste podjadanie może prowadzić do kompulsywnego jedzenia lub bulimii.

          Zobacz więcej:

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości