- Dieta wegetariańska - czego nie jedzą wegetarianie?
- Wegetarianizm a weganizm - czym się różnią?
- Czy warto jeść mięso? Jakie mięso jeść, a jakiego unikać?
- Spór o wołowinę - jeść czy nie jeść?
- Czym zastąpić mięso w diecie?
Zobacz też: Dieta wegetariańska i wegańska dla dziecka. Dobry pomysł?
Dieta wegetariańska - czego nie jedzą wegetarianie?
Dieta wegetariańska polega na wykluczeniu ze swojej diety mięsa (czerwonego i białego). Wegetarianie rezygnują również z produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna. Wyróżnia się różne odmiany wegetarianizmu, mniej lub bardziej rygorystyczne.
Więcej tutaj: Przepisy dla początkujących wegetarian
Wegetarianizm a weganizm - czym się różnią?
Wegetarianin pod żadną postacią nie spożywa mięsa (czerwonego i białego), ryb, owoców morza oraz wszelkich produktów żywnościowych zawierających je w swoim składzie (tzw. dieta jarska). Najważniejsza różnica między weganizmem a wegetarianizmem jest taka, że dieta wegan kategorycznie wyklucza produkty pochodzenia odzwierzęcego.
Weganie nie jedzą: jajek, nabiału (mleko, jogurty, sery, masło) czy miodu. Bardzo restrykcyjnie podchodzą do sposobu odżywiania.
Czy warto jeść mięso? Jakie mięso jeść, a jakiego unikać?
O tym czy jeść mięso czy też go unikać, mówi się od wielu lat. Pewne jest, że mięso białe (np. kurczak, indyk) ma mniej tłuszczu od mięsa czerwonego i teoretycznie powinno być zdrowsze. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że wybierając między kurczakiem a indykiem, lepiej wybrać indyka. Dlaczego? Mięso indyka będzie mniej nafaszerowane antybiotykami niż mięso kurczaka.
Spór o wołowinę - jeść czy nie jeść?
Jeszcze do niedawna eksperci żywieniowi twierdzili, że należy ograniczyć w diecie spożywanie mięsa czerwonego. Teraz ten trend się odwrócił i jedzenie czerwonego mięsa jest wręcz wskazane. Okazuje się, że chuda wołowina może być bardzo dobrym i zdrowym elementem zbilansowanej diety. Wołowina zawiera ok. 5 proc. tłuszczu. Wołowina dostarcza łatwostrawne i pełnowartościowe białko. Wołowina zawiera również łatwo przyswajalne żelazo, którego często brakuje w naszej diecie. Wołowina ma również witaminę B12 chroniącą przed anemią oraz kwas foliowy. W nowych zaleceniach dobrą, optymalną dawką są dwie porcje wołowiny na tydzień (w sumie około 300 gramów).
Czym zastąpić mięso w diecie?
Jeśli chcesz zostać wegetarianinem i zrezygnować ostatecznie z mięsa, na pewno zastanawiasz się czym zastąpić mięso w swojej diecie i jak nie doprowadzić do ubytków ważnych witamin i minerałów w naszym organizmie.
Oto przykładowe produkty, którymi można zastąpić mięso w naszej diecie:
- Tofu, tempeh, seitan
- Grzyby
- Bakłażan
- Soczewica
- Fasola i rośliny strączkowe
- Kalafior
- Ziemniaki
- Buraki
- Orzechy
- Chlebowiec
Zobacz więcej o dietach:
- Idealna sylwetka na wegańskiej diecie? To możliwe!
- Co jeść zimą, żeby lepiej się czuć? Poznaj dietę mniszki
- Ziemniaki nie tuczą, ale czy można je łączyć z mięsem?