Ile będzie trwało spalanie zjedzonych pączków? Policz "pączkokalorie" i dowiedz się, jak najprzyjemniej się ich pozbyć

Kobieta trzymająca pączka przy ustach
Ile będzie trwało spalanie zjedzonych pączków? Policz "pączkokalorie" i dowiedz się, jak najprzyjemniej się ich pozbyć
Źródło: Natdanai Pankong / EyeEm/Getty Images
Tłusty czwartek bez pączków i faworków? Niemożliwe! Jednak trochę dręczy pytanie: ile zjedliśmy kalorii? Ile musimy ćwiczyć, by je spalić? Na szczęście jest kalkulator, który precyzyjnie oblicza, jak spalić zjedzone pączki w dużo przyjemniejszy sposób! Pięć zjedzonych pączków? Wystarczy dziewięć godzin słodkich pocałunków i wszystkie kalorie spalone.
W czym tkwi sekret pysznych pączków Magdy Gessler?
Oskar Netkowski z dziendobry.tvn.pl odwiedził cukiernię "Słodki Słony", by sprawdzić, jak powstają słynne pączki Magdy Gessler.

Tłusty czwartek to znakomita okazja, by sobie pofolgować. Tradycyjny pączek według przepisu babci? A może najpyszniejsze na świecie faworki? Najlepiej jedno i drugie! I jeszcze ten jeden pączek. Albo dwa...

Ile kalorii mają pączki?

Można poszaleć, ale potem przychodzi poczucie winy: jak spalić te nadmiarowe kalorie? Trzeba będzie jednak odwiedzić siłownię, zacząć biegać co rano i ograniczyć cukier. To oczywiście bardzo słuszne postanowienia, zdrowie przede wszystkim, ale jest też inne wyjście. Dzięki Omni Calculator możecie obliczyć, jak spalić pączki w sposób przyjemny! Tańcząc, biorąc kąpiel z bąbelkami lub uprawiając namiętny seks. Całkiem sympatyczna alternatywa.

Ile kalorii ma typowy pączek? To zależy. Pączek klasyczny bez nadzienia - 198 kalorii. Pączek klasyczny z cukrem pudrem i nadzieniem różanym już 290 kalorii, pączek z budyniem - 300 kalorii, a najpyszniejszy pączek z lukrem aż 350 kalorii!

Jak więc wybierać pączki? Warto wiedzieć, że pączek pączkowi nierówny. Warto wybierać te najbardziej puszyste (z najlepszej mąki), w miarę możliwości pieczone, a nie smażone. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z polewy i wybór owocowego nadzienia bez dodatku cukru.

Jak obliczyć ile kalorii zjedliśmy w tłusty czwartek?

W tym celu możesz policzyć samodzielnie, ile kalorii miały pączki, które zjedliśmy z naszego artykułu (Ile kalorii mają pączki? Jak na ich kaloryczność wpływa lukier i różne nadzienia?)

Pączkowanie

W kalkulatorze mamy również do wyboru aktywność, która pomoże nam zrzucić nadmiarowe kalorie. Są to między innymi: słodkie pocałunki, śmiech do rozpuku, gorąca kąpiel z bąbelkami czy relaksujący sen. 

Jak spalić kalorie z jednego pączka? Zabawne propozycje

Kto nigdy nie przejadł się pączkami w tłusty czwartek, nich pierwszy rzuci kamieniem. Owszem, po czwartkowym objadaniu się masz chęć od razu biec na siłownię, ale pamiętaj, że organizm traktuje wysiłek zawsze w taki sam sposób, zatem czasem warto pomyśleć o alternatywnie. Również z przymrużeniem oka. W końcu wiele zależy od tego, ile ważymy i jak działa nasz metabolizm. Inaczej pracuje tez organizm mężczyzny, inaczej kobiety. Poniżej prezentujemy 10 nietypowych sposobów na spalenie nadmiarowych "pączkokalorii".

  1. Namiętny seks. Nie musimy chyba tłumaczyć, dlaczego ten sposób jest naszym numerem jeden.
    1. Przytulanie i pieszczoty. Jeśli nie jesteście w nastroju na seks, możecie też spędzić wieczór przytulając się z ukochaną osobą. Niezależnie od tego, czy będziecie rozmawiać, oglądać ulubiony film czy po prostu cieszyć się swoją obecnością, pączki spalą się same!
      1. Romantyczny taniec. Jaki może być lepszy pomysł na wysiłek fizyczny niż taniec? Taniec-przytulaniec, szalona salsa, dostojny walc - wybór należy do was!
        1. Śmiech do rozpuku. Nie podobają ci się poprzednie pomysły? Do tego sposobu nie potrzebujesz partnera, chociaż możecie też wspólnie zaśmiewać się do łez.
          1. Słodkie pocałunki. Tym słodsze, im więcej pączków zjedliście przez cały dzień.
            1. Masaż partnera. Twój partner przejadł się pączkami i zapadł w letarg? Możesz uszczęśliwić go masażem, jednocześnie spalając zjedzone łakocie.
              1. Gorąca kąpiel z bąbelkami. Gorąca woda, perlista piana, świeczki i przygaszone światło... W tak nastrojowej scenerii nawet nie zauważysz, że po pączkach pozostanie jedynie słodkie wspomnienie. Sugerujemy jednak tym razem zrezygnować z czekoladek i szampana, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego!
                1. Relaksujący sen. Tak, to prawda - śpiąc, również spalasz kalorie! Ta metoda nie zadziała jednak w przypadku największych łasuchów, chyba że planujesz spać przez kilka dni.
                  1. Oglądanie horrorów. Trzęsąc się ze strachu, spalisz kilka faworków - chyba, że zapowiada się maraton filmowy, wtedy z powodzeniem pozbędziesz się kalorii z lukrowanych pączków!
                    1. Planszówkowy pojedynek. Gimnastyka może dotyczyć nie tylko ciała, ale i umysłu. Satysfakcja z pokonania partnera w grze będzie dodatkowo powiększona o radość ze spalenia słodyczy!

                      Dlaczego pączki są tuczące?

                      Na początku warto wspomnieć, że żadne jedzenie nie tuczy - to nadmiar kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania kalorycznego sprawia, że tyjemy. Kaloryczność pączków zależy od ich wagi, nadzienia, polewy i ewentualnej posypki. Ten tradycyjny, smażony w smalcu z nadzieniem różanym ma 300 kcal. To całkiem sporo, zwłaszcza jeśli skrupulatnie wyliczamy dziennie zjadane kalorie. Jeśli na słodki występek pozwalamy sobie raz na miesiąc, nie odbije się to negatywnie na naszej figurze. Jednak regularne jedzenie pączków może skutecznie stanąć nam na drodze do wymarzonej sylwetki i dobrego zdrowia.

                      Dlaczego pączki tuczą? Przygotowane bez nadzienia mają zaledwie około 200 kcal, lecz wraz z dodatkami w postaci słodkich posypek czy lukrowej polewy ich kaloryczność wzrasta i może sięgnąć nawet 500 kcal. Pochodzące z pączka kalorie są cukrami prostymi. Są one niezbędnym do wytworzenia energii węglowodanem, jednak jego nadmiar może mieć negatywne skutki zdrowotne.

                      Przy siedzącym trybie życia odkłada się w postaci tłuszczu i tylko na chwilę koi uczucie głodu. Zawarte w pączkach cukry obciążają trzustkę, zakwaszają tkanki i zaburzają równowagę kwasowo-zasadową organizmu. W najgorszym wypadku mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Na niekorzyść pączków działa również fakt, że nie zawierają praktycznie żadnych wartości odżywczych.

                      Czy warto w ogóle jeść pączki? To słodka przekąska, na którą możemy sobie pozwolić raz na jakiś czas. Warto więc szukać tych, które nie będą miały w swoim składzie zbędnych ulepszaczy smaku, konserwantów i stabilizatorów. Dlatego należy omijać pączki sprzedawane w supermarketach w promocyjnej cenie. Chociaż i taki zjedzony raz na jakiś czas nie będzie nadmiernie szkodliwy.

                      Sposób na niskokaloryczne pączki

                      Czy możliwe jest obniżenie kaloryczności pączków? Jak najbardziej! Pączek pączkowi nierówny, dlatego warto wybierać te z najmniejszą liczbą dodatków. Lekka wersja to ta bez nadzienia i bez posypek.

                      Osoby dbające o linię, którym zależy na niskiej zawartości tłuszczu w jedzeniu, powinny zdecydować się na pączki pieczone. Prosto z piekarnika, w przeciwieństwie do tradycyjnych, są lekkostrawne, ale również bardzo pyszne. Inną wersją fit przekąski są pączki twarogowe. To propozycja, która zdobywa serca coraz większego grona miłośników łakoci. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Uformowane w malutkie kuleczki są dobrym pomysłem na małą, słodką przekąskę.

                      Sprawdź nasze przepisy na fit pączki:

                      Jak spalić pączka? Wybierz ćwiczenie dla siebie!

                      Sposobów na efektywne spalenie jednego pączka jest wiele. Nawet osoby nieuprawiające systematycznie aktywności fizycznej znajdą idealny dla siebie sposób, aby pozbyć się pustych kalorii, np.:

                      • 15 min wchodzenia po schodach,
                        • 20 min intensywnej jazdy rowerem,
                          • 20–30 min biegu ze średnią prędkością,
                            • 30 min jazdy na rolkach,
                              • 30 min gry w squasha,
                                • 40 min skakania na skakance,
                                  • 40 min tańca,
                                    • 50 min odkurzania,
                                      • 60 min trzepania dywanu,
                                        • 60 min aerobiku,
                                          • 70 min szybkiego spaceru,
                                            • 120 min jogi,
                                              • 160 min zmywania naczyń,
                                                • 600 min oglądania telewizji.

                                                  Spalanie tkanki tłuszczowej jest efektywne przy wysiłku trwającym minimum 30 minut. Bardzo ważne jest utrzymanie stałego tętna (między 60 a 70% tętna maksymalnego) i jednakowej intensywności wykonywanych ćwiczeń. Bez tego walka z tkanką tłuszczową może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

                                                  Podstawą spalania tłuszczu są treningi cardio z uzupełnieniem treningów siłowych. Celem efektywnych ćwiczeń, prócz zgubienia boczków, powinna być praca nad mięśniami, wzmocnienie ich i poprawienie wytrzymałości całego organizmu. Jednorazowy trening nie przyniesie rezultatów. Ważna jest systematyczność, która w przypadku gubienia zbędnych kalorii, ma ogromne znaczenie.

                                                  Co więcej, wpadając w rytm regularnych ćwiczeń, zwiększamy i polepszamy metabolizm, a organizm z czasem znacznie lepiej zaczyna sam sobie radzić z wszelkimi nadwyżkami kalorycznymi. Osoby początkujące powinny zacząć od treningów 50-minutowych powtarzanych 2–3 w tygodniu. Należy pamiętać również o obowiązkowej rozgrzewce.

                                                  Życzymy pysznego tłustego czwartku i bardzo przyjemnego spalania pączków!

                                                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                                  Zobacz także:

                                                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN/Adrian Adamczyk

                                                  Źródło zdjęcia głównego: Natdanai Pankong / EyeEm/Getty Images

                                                  podziel się:

                                                  Pozostałe wiadomości