Trening na skakance. Jak skakać, żeby schudnąć?

Intensywne pół godziny treningu na skakance to ok. 300 spalonych kalorii, wzmocnione mięśnie nóg oraz stawy. Efekty w postaci bardziej smukłego ciała, płaskiego brzucha i lepszej formy może przynieść już 10 minut treningu dziennie.

Skakanka pozwala w prosty i przyjemny sposób spalać zbędne kalorie. Wystarczy do tego regularny trening. Jest to wydajny sposób na utratę wagi, wyszczuplenie sylwetki oraz uzyskanie płaskiego brzucha. Skakanie na skakance rozwija mięśnie dolnych partii ciała, wzmacnia ramiona, barki, plecy i mięśnie brzucha. Skakanka zmusza do wysiłku, poprawia ogólną sprawność oraz wydolność organizmu. Efekty skakanki mogą być widoczne bardzo szybko. Trening na skakance można uprawiać nawet w domu. Ćwiczenia warto zacząć od 15 minut dziennie, po czym, w miarę nabierania kondycji, stopniowo wydłużać ten czas.

Więcej:

Skakanka z licznikiem czy skakanka sportowa

Skakanka to jedna z najtańszych i skutecznych form treningu aerobowego. Sklepy z artykułami sportowymi oferują różnego rodzaju skakanki w szerokim przedziale cenowym. Skakanka sportowa kosztuje kilka złotych, droższa jest skakanka z licznikiem i zamontowanymi łożyskami, dzięki którym sprzęt się nie plącze. Ich ceny mogą sięgać nawet 80 złotych. Licznik w skakance może być wyposażony w cztery funkcje, które służą do liczenia kalorii, czasu, liczby skoków oraz jako budzik. Przed przystąpieniem do treningu ze skakanką, należy określić odpowiednią jej długość. Jak to zrobić? Stajemy stopą na środku liny skakanki, unosimy jej uchwyty do góry. Dobra długość skakanki jest wówczas, gdy sięgają nam do pachy. Osoby bardziej zaawansowane w trening na skakance mogą ją skrócić tak, by sięgała do pępka. Żeby skrócić skakankę do odpowiedniej długości, można zawiązać na niej supły lub odciąć niepotrzebną część. Dodatkowo warto dobrać odpowiednią wagę skakanki. Najlepszy sprzęt to ten lekki, wykonany ze sztucznego tworzywa. Tak przygotowani możemy rozpocząć trening ze skakanką i zacząć tracić zbędne kalorie .

Co daje skakanka?

Skakanka to trening prosty i kompletny jednocześnie. Poprawia zmysł równowagi, ułatwia spalanie kalorii oraz sprzyja utrzymaniu właściwej postawy ciała. Skakanie może służyć jako uzupełnienie innej aktywności fizycznej lub rozgrzewka przed właściwym treningiem. Czy istnieje prawidłowa technika skakania na skakance ? Należy mieć wciągnięty brzuch i napięte mięśnie pośladków. Na początek przydadzą się również ćwiczenia służące utrzymaniu równowagi. W tym celu należy dwukrotnie przeskakiwać przez linę przy każdym obrocie: najpierw dwa razy na prawą nogę, następnie - na lewą. Podczas treningu ze skakanką wskazane jest noszenie miękkich, elastycznych butów. Pozwoli to zamortyzować wstrząsy. Ważne jest również zadbanie o odpowiedni strój, najlepiej taki, który usuwa nadmiar potu wydzielanego podczas ćwiczeń. Trenować można w domu i na powietrzu. Najważniejsze jest podłoże - powinno być stabilne, płaskie i względnie miękkie.

Pobił rekord świata w liczbie podwójnych skoków na skakance

Skakanka - efekty przed i po

Klasyczny pączek o wadze 80 gramów ma 341 kilokalorii. Wytrwale trenując godzinę skakania na skakance, możemy spalić dwa takie pączki - ok. 600-700 kcal. Początkowo ćwiczymy, wykonując standardowe skoki w seriach po 10 szybkich i 10 wolnych, ale potem warto wprowadzać różne modyfikacje - skoki naprzemiennie raz na jednej, raz na drugiej nodze, skrzyżne, również ze skrzyżowanymi rękami. Jak skakać na skakance żeby schudnąć? Lepiej ćwiczyć krótko i systematycznie niż raz w tygodniu do utraty tchu.

Zacznijmy do 8-10 minut dziennie. Trenując codziennie, już po miesiącu możemy spodziewać się efektów w postaci lepszej kondycji i liczby spalonych kalorii. Potem, gdy poczujemy się pewniej, a możliwości naszego organizmu będą większe, stopniowo zwiększajmy długość i intensywność treningu. Zmiany, które będziemy mogli szybko dostrzec, skacząc na skakance, to nie tylko spadek wagi związany z przyspieszeniem przemiany materii. Ćwiczenia te pozytywnie wpływają również na wzrost tętna, poprawiają pracę serca oraz układu krążenia. Dzięki regularnym treningom kondycja jest dużo lepsza, ciało zauważalnie się wzmacnia, a stawy stają się bardziej elastyczne. Mimo że trening ze skakanką potrafi być przyjemny, to nie każdy powinien go stosować. Specjaliści odradzają go cierpiącym na kłopoty z krążeniem oraz osobom z dużą nadwagą i niewydolnością serca.

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości