Jakub Muszyński wie, czym jest wytrwałe dążenie do celu i sportowa rywalizacja. Mimo choroby chłopak się nie poddaje. Kuba jest srebrnym medalistą ME w pływaniu juniorów z zespołem Downa.
Narodziny Jakuba i informacja o chorobie
W Wigilię 2003 roku na świat przyszedł Jakub Muszyński. W dniu narodzin rodzice dowiedzieli się, że dziecko chore jest na zespół Downa.
Był to dla nas ogromny szok, bo ciąża przebiegała prawidłowo. Przepłakaliśmy swoje, ale stwierdziliśmy, że to dziecko potrzebuje normalnej rodziny, normalnego funkcjonowania i mamy się zabrać w garść bo dla nas to nie jest koniec świata.
- wspomina mama Kuby.
Dziś dzięki rodzicom Jakub wyrasta na silnego mężczyznę. Chłopak jest bardzo wytrwałym sportowcem, który zdobywa sukcesy w pływaniu. Uwielbia wysiłek i wszelkiego rodzaju trudności. Jest zaangażowany w daną dyscyplinę w stu procentach.
Początki sportowej przygody
Kuba pierwszy raz przyszedł na basen w celach rehabilitacyjnych. Po pewnym czasie instruktorzy zauważyli, że chłopak świetnie czuje się w wodzie. Jakub trenował coraz częściej i niedługo potem zaczął zdobywać pierwsze medale. Zakwalifikował się do kadry Polski na Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa.
Kuba jest multimedalistą. Największym sukcesem do tej pory jest wicemistrzostwo w kategorii juniorów na mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa.
- powiedział trener Kuby, Bartłomiej Kuziara.
Obecnie Kuba trenuje 5 razy w tygodniu. Jak przyznał jego trener, trening Kuby nie różni się od treningu zdrowych dzieci. Podczas zajęć chłopak przepływa od 1,5 do 2 km. Kolejny cel, do którego dąży Jakub i jego rodzice to zwycięstwo na igrzyskach w Turcji, które odbędą się już w marcu.
Moi rodzice są bardzo kochani. Szanują mnie. Rodzina jest bardzo ważna, bo mnie kocha.
– podsumował Jakub.
Zobacz też:
- Dla syna stworzył "Złomka". Zobaczcie jak wygląda auto z bajki
- 15-letnia Zosia z zespołem Downa zdobyła mistrzostwo Europy. Reprezentantka Polski pobiła też rekord naszego kontynentu
- Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki
Autor: Bernadetta Jeleń