Gorące tematy

Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki

Zobacz film: Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa/ Dzień Dobry TVN

Gorące tematy

Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki

Zobacz film: Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa/ Dzień Dobry TVN

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie jest przypadkowa data - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

>>>Zobacz też: Wyjątkowe dzieci z zespołem Downa - Aurelia i "Kosmitek Jo"

Przyłączyć się do świętowania można w bardzo różny sposób. Co roku organizowane są rozmaite imprezy, wykłady poświęcone zespołowi Downa. Można też przyłączyć się do akcji społecznych, takich jak inicjatywa #LiniaProsta lub na znak solidarności założyć kolorowe skarpetki - najlepiej w dwóch różnych kolorach.

21 marca rysujemy linię na dłoni

Każdy może się  włączyć do tej akcji, publikując zdjęcie na Instagramie i wstawiając odpowiedni hasztag #LiniaProsta. W zeszłym roku inicjatywę wsparło wiele gwiazd, między innymi Ania Lewandowska.


Pojedyncza bruzda dłoniowa to znak rozpoznawczy osób z zespołem Downa. Stąd wziął się pomysł na akcję malowania na dłoni linii prostej w geście solidarności i pomocy.

Kolorowe skarpetki - znak solidarności z chorymi

W ten dzień na znak solidarności z chorymi można także założyć kolorowe skarpetki  w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa. Charakter tego gestu jest wesoły i przyjazny!

Redakcja Dzień Dobry TVN z radością przyłącza się do tej formy świętowania. Marcin prokop prezentuje swoje skarpetki:


Co to jest zespół Downa?

Zespół Downa to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowej liczbie chromosomów. Medyczna nazwa to Trisomia chromosomu 21. Zamiast dwóch kopii chromosomu autosomalnego 21 (jeden od mamy, drugi od taty), w organizmie dziecka występują trzy kopie. 

>>>Zobacz też: Jak wygląda życie z dzieckiem z zespołem Downa?

Występujące w nadmiarze geny powodują zaburzenia współdziałania białek przez nie kodowanych – w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Zespół Downa jest najczęstszą przyczyną uwarunkowanego genetycznie niedorozwoju umysłowego w populacji ludzkiej.

Zobacz film: Jak radzą sobie dorośli z zespołem Downa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zespół Downa: objawy

Pierwsze objawy dostrzegalne są już w ciąży, podczas USG genetycznegoPo urodzeniu dziecka, chorobę rozpoznaje się po charakterystycznych cechach dysmorficznych, takich jak:

 • krótkogłowie i umiarkowane małogłowie
 • rzadkie włosy
 • płaski profil twarzy
 • skośne szpary powiekowe
 • zmarszczki nakątne
 • plamki Brushfielda (jasne plamki na tęczówce)
 • mały nos z płaską nasadą i szerokim grzbietem
 • dysplastyczne uszy
 • wystający i pobrużdżony język
 • luźna skóra na karku
 • dysplastyczny środkowy paliczek piątego palca
 • bruzda poprzeczna dłoni
 • dysplastyczna miednica

Znacznie poważniejsze konsekwencje mają licznie występujące wady wrodzone. Najczęstsze to wrodzone wady serca, na które cierpi około 60 proc. chorych. Zwykle przyjmują one postać przetrwałego wspólnego kanału przedsionkowo-komorowego. Wrodzone wady serca bywają przyczyną wczesnej śmierci u dzieci. Obok wad serca należy wymienić również wady przewodu pokarmowego (zwężenie lub zarośnięcie dwunastnicy, niedrożność odbytu) oraz wady układu moczowego i układu kostnego.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Jeśli chcesz śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.

 • Strona Światowego Dnia Zespołu Downa

www.worlddownsyndromeday.org

 • Strona Down Syndrome International

www.ds-int.org

 • Twitter ŚDZD

twitter.com/WorldDSDay

 • Kanał YouTube ŚDZD

www.youtube.com/DSiWDSD

 • Profil ŚDZD na Facebooku

www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day


Co sądzisz o tym artykule?
14
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0