Rower czy bieganie? Który ze sportów jest lepszy na odchudzanie?

bieganie i jazda na rowerze
Fot. Jecapix / Getty Images

Bieganie czy rower – przed tym wyborem staje wiele osób chcących zawalczyć o smukłą sylwetkę. Zarówno jazda na rowerze, jak i bieganie to doskonałe treningi cardio, które mogą przynieść dużo korzyści, jednak trudno wybrać ten jeden idealny.

Najlepszy dla figury i samopoczucia sport należy dobrać indywidualnie. Wszystko ze względu na różnice między efektami i wskazaniami do biegania oraz jazdy na rowerze. Kto powinien wybrać biegi, a kto zdecydować się na kolarstwo?

Więcej:

Bieganie a zdrowie i figura

Bieganie zdecydowanie wygrywa z rowerem w kwestii spalania kalorii, dzięki czemu teoretycznie lepiej powinno nadawać się dla osób walczących z nadmiarem kilogramów. W przypadku 30 minut wolnego biegu (ok. 8 km/h) można bowiem spalić ok. 336 kcal, natomiast powolna jazda na rowerze (ok. 17 km/h), to wydatek energetyczny rzędu 252 kcal. Podobne dysproporcje występują przy tempie średnim (bieg 11 km/h spala 462 kcal, a jazda na rowerze 21 km/h spala 336 kcal) oraz szybkim (bieg 13 km/h spala 567 kcal, a jazda na rowerze 24 km/h spala 420 kcal). Niestety, mimo tej zalety biegów, nie każdy powinien się na nie decydować. Chodzi tu głównie o znacznie większe obciążenie stawów przy bieganiu niż podczas jazdy rowerem. Muszą to wziąć pod uwagę nie tylko osoby cierpiące na problemy ze stawami czy po przebytej kontuzji, lecz także otyłe. Duża masa ciała powoduje jeszcze większe niż w przypadku przeciętnie zbudowanego początkującego biegacza obciążenie, co niemal na pewno zakończy się szybkimi problemami z kolanami czy innymi stawami w obrębie nóg.

Bieganie znacznie lepiej niż jazda na rowerze pomoże wzmocnić plecy i mięśnie rąk. Obszar ten nie pracuje jednak na tyle intensywnie, by zauważyć jego wyraźną rozbudowę po treningach. Kolejnym ogromnym plusem biegania jest również niska cena potrzebnego sprzętu, przynajmniej na początku. Wystarczy tylko wygodne ubranie i odpowiednie buty. Warto szczególnie przyłożyć się do wyboru obuwia, gdyż niewłaściwie dobrany but to najprostsza droga do kontuzji podczas biegu.

Zobacz także: Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos

Warto zwrócić też uwagę na możliwości uprawiania tego sportu również w zimie czy podczas niepogody. Choć zarówno biegi, jak i jazdę na rowerze można uprawiać na siłowni, pod dachem, nie każdy decyduje się na tę opcję. Bieganie zimą w plenerze powinno być nieco łatwiejsze niż jazda na rowerze. Co więcej, jeśli jednak mróz zniechęci biegacza do wyjścia, zawsze może on przeprowadzić trening w domu, biegając w miejscu.

Należy też pamiętać o korzyściach zdrowotnych takiego treningu. Pozwala on bowiem głęboko dotlenić organizm, a tym samym poprawia samopoczucie i koncentrację. Dzięki bieganiu można nie tylko wzmocnić mięśnie i wypracować kondycję, lecz także m.in. zapobiec osteoporozie. Zmniejsza się też ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, w tym te związane z układem krążenia (np. miażdżyca).

Rower a bieganie – kiedy warto wybrać kolarstwo?

Co prawda rower nie zapewni tak szybkiego spalania kalorii, jak bieganie, jednak z pewnością znacznie lepiej sprawdzi się u osób, które nie powinny obciążać stawów. Jazda na rowerze będzie więc zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku znacznej otyłości.

Znaczenie ma również zaangażowanie poszczególnych mięśni. Choć uważa się, że wysiłek mięśni nóg podczas jazdy na rowerze jest podobny, jeśli chce się wyrzeźbić pośladki, znacznie lepszym wyborem będzie jednoślad. Warto pamiętać o najczęściej występujących podczas obu sportów kontuzjach. W przypadku biegania zwykle dotyczą one nóg, co wyklucza biegacza z treningów na pewien czas. Przy jeździe na rowerze największym zagrożeniem może być ból pleców i karku, któremu można łatwo zapobiec, przyjmując odpowiednią postawę. Wystąpienie tych dolegliwości nie wyklucza kolarza z treningów.

Sporym minusem jazdy na rowerze w porównaniu do biegania może być cena sprzętu. Największym wydatkiem z pewnością będzie sam rower, choć konieczny może być też zakup dodatkowych akcesoriów, takich jak kask, rękawiczki czy specjalne ubranie, np. spodnie ze specjalną wkładką, a nawet odpowiednio sztywne buty.

Z kolei ogromną zaletą roweru, której nie ma bieganie, jest praktyczność. Rower to doskonały środek komunikacji, którym m.in. codziennie dojeżdża się do pracy czy na uczelnię. W ten sposób można niezwykle łatwo połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jazda na rowerze ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Tak samo jak bieganie dotlenia ono mózg i pozwala walczyć z cholesterolem, zapobiegając chorobom układu krążenia. Jeżdżąc z zachowaniem odpowiedniej pozycji, można także wzmocnić kręgosłup.

Zarówno bieganie, jak i rower może doskonale wpłynąć na kondycję i sylwetkę. Jednak przed dokonaniem wyboru należy starannie rozważyć wady i zalety obu tych dyscyplin, by czerpać ze sportu pełnię korzyści.

Zobacz film: Jak zachęcić dziecko do sportu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości