Na czym polega bilard? Nauka gry w bilard dla początkujących

Bilard
Fot. GettyImages / amriphoto

Gra w bilard to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie znajomych. Wcześniej trzeba jednak poznać jej podstawowe reguły. Jak dobrze grać w bilard? Zasady gry w bilard dla początkujących.

Bilard jest grą najczęściej dla dwóch zawodników, polegającą na uderzaniu kijem bil zrobionych ze specjalnego materiału na stole pokrytym suknem. Celem jest wbicie kul bilardowych do specjalnych otworów nazywanych łuzami. Istnieje wiele rodzajów gry w bilard, które różnią się między sobą liczbą wykorzystywanych bil czy wymiarami stołu.

>>> Zobacz także: Leszek Lichota i mistrz Europy w snookerze

Sprzęt do gry w bilard

Gra w bilard nie jest tak łatwa, jak mogłaby się wydawać. Dzięki praktyce można jednak szybko ją opanować i zaimponować innym. Na początku należy dokładnie poznać sprzęt potrzebny do gry w bilard. Kij to podstawowy element – dzięki niemu możliwe jest odbijanie kul na stole. Kije różnią się między sobą rozmiarem, materiałem, z jakiego są wykonane, i co za tym idzie – wagą. Najlepszy kij to taki, który nie jest ani zbyt lekki, ani za ciężki. Zbyt lekki kij uniemożliwi wycelowanie, z kolei zbyt ciężki będzie przeszkadzać w wykonaniu precyzyjnego, szybkiego uderzenia. Trzymanie kija bilardowego oraz techniki uderzania nim w białą bilę to podstawy, które każdy powinien opanować.

Kule, inaczej bile do gry, dawniej wykonywano z kości słoniowej, ale na szczęście obecnie wytwarza się je z tworzyw sztucznych, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Stoły bilardowe różnią się w zależności od rodzaju gry. Najczęściej mają one kształt prostokąta, a stosunek ich boków wynosi 1 do 2. W bilardzie klasycznym znajduje się łącznie 6 łuz ulokowanych w rogach stołu i na środku dłuższych boków.

>>> Zobacz także: Lecimy w kulki!

Inne ważne wyposażenie potrzebne do gry w bilard to podpórki do kija, trójkąt z plastiku lub drewna (rama potrzebna do ustawienia bil przed rozpoczęciem rozgrywki) i kreda, dzięki której kij nie ześlizgnie się z białej bili podczas uderzenia.

Zasady gry w bilard klasyczny

Jak rozpocząć grę w bilard? Należy ułożyć bile w trójkącie, a samą ramę umiejscowić tak, by znajdująca się na szczycie kula leżała na punkcie głównym stołu, zaznaczonym kropką. Czarna bila musi znajdować się w samym środku trójkąta. Przed rozpoczęciem rozgrywki trzeba usunąć trójkąt i rozbić kule, uderzając kijem w białą bilę ustawioną na odpowiednim miejscu. Co najmniej jedna kolorowa kula powinna po uderzeniu wpaść do łuzy lub przynajmniej cztery kolorowe bile powinny dotknąć bandy. Jeśli tak się nie stało, należy ponownie ustawić bile, chyba że przeciwnik zaakceptuje takie rozbicie.

„Stół otwarty” to termin określający sytuację, w której po rozbiciu do łuzy nie wpadła żadna bila kolorowa lub wpadły minimalnie dwie – połówka i cała. W takim przypadku zawodnicy nie mają przyporządkowanych bil. „Stół otwarty” pozwala na wbicie połówki przy pomocy całej bili, w którą uderzyła biała, lub na odwrót (wbicie całej bili przy pomocy połówki). Gdy jedna z bil wpadnie do łuzy, następuje przyporządkowanie ich do graczy. Od tego momentu każdy z zawodników musi wbić wszystkie „swoje” bile do łuz (gracze robią to naprzemiennie). Gdy to nastąpi, należy wbić czarną kulę to wcześniej wskazanej łuzy. Łuzę można deklarować przed każdym ruchem. Prawidłowo wbita czarna bila oznacza zwycięstwo zawodnika. Jeśli jednak zostanie ona wbita to innej łuzy lub wypadnie poza stół, zawodnik przegrywa grę. Przegrana następuje również wtedy, gdy zawodnik jeszcze nie wbił wszystkich swoich bil, a czarna kula znalazła się w łuzie.

Jeśli zawodnik uderzy białą kulę nie czubkiem kija, lecz inną jego częścią, jeśli dotknie jednej z bil dowolną częścią ciała, jeśli po uderzeniu białej bili nie trafi ona w żadną z kul albo jedna z bil po uderzeniu wyląduje poza stołem – następuje faul. W takiej sytuacji drugi zawodnik ma prawo do ustawienia białej bili w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Osoby grające w bilard mogą znać zasady, które nieco różnią się od reguł stosowanych przez innych graczy. Dlatego przed rozpoczęciem gry powinno się szybko, ale dokładnie omówić i uzgodnić wspólne zasady, żeby podczas rozgrywki nie dochodziło do nieporozumień.

>>> Zobacz także: Trafia do każdej łuzy

Dużą zaletą gry w bilard jest to, że zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę hobbystycznie nie muszą posiadać własnego sprzętu. Stoły do gry wraz z całym wyposażeniem są dostępne w wielu lokalach w większych i mniejszych miastach. Bardziej zaawansowani gracze mogą zainwestować w profesjonalne kije, ale na początku swojej przygody z tą grą wystarczy zapłacić za dostęp do stołu bilardowego. Nauka gry w bilard dla początkujących osób może odbywać się podczas spotkań ze znajomymi. Najlepiej, by w gronie przyjaciół znajdował się bardziej zaawansowany gracz, który będzie w stanie wyjaśnić i pokazać innym różne techniki gry.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości