Hokej na trawie to z jednej strony dyscyplina olimpijska (pierwszy raz na olimpiadzie hokej ten pojawił się już w 1908 roku), z drugiej strony rozwijający sport, a także świetna zabawa dla dzieci. Jeżeli chodzi o sprzęt do uprawiania hokeja na trawie, należy zaopatrzyć się tylko w odpowiednie obuwie sportowe, ochraniacze na golenie i oczywiście kij do hokeja na trawie , wykonany z drewna, kompozytów lub mieszanek.
Zobacz też: Co to jest aikido? Techniki i historia jednej z najpopularniejszych sztuk walki >>>
Hokej na trawie – historia i współczesność
Hokej na trawie to popularna w wielu krajach gra zespołowa, która pod względem zasad przypomina hokej na lodzie i unihokej, czyli hokej halowy. Jak sama nazwa wskazuje, mecze w hokeju na trawie odbywają się na boisku trawiastym, na otwartej przestrzeni. Historia tej dyscypliny jest o tyle interesująca, że sięga czasów starożytnej Grecji. Znaleziska archeologiczne wskazują, że grano wówczas w bardzo podobną grę, do której wykorzystywano rogi (przypominające współczesne kije hokejowe) i piłkę. Rywalizacja odbywała się prawdopodobnie zarówno w układzie drużynowym, jak i „jeden na jednego”. Podobna rozrywka cieszyła się popularnością również w Chinach – grano tam w grę o nazwie beikou.
Zobacz też: Baseball – najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych. Zasady, ciekawostki >>>
Współczesna dyscyplina i oficjalne zasady gry w hokeja na trawie zrodziły się jednak na początku XIX wieku. W 1849 roku powstał pierwszy klub hokeja na trawie – „Blackheath” w Londynie. Na kształtowanie się zasad dyscypliny istotny wpływ wywarł anglosaski krykiet. Pierwsze stowarzyszenie hokeja na trawie powstało w 1886 roku, a pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w 1895 roku. O ile mistrzostwa świata w hokeju na trawie (najpierw tylko mężczyzn) po raz pierwszy odbyły się dopiero w 1971 roku, o tyle na olimpiadzie dyscyplina ta zadebiutowała już w 1908 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwszy oficjalny polski mecz w hokeja odbył się z kolei rok wcześniej, w 1907 roku, we Lwowie. Polska liga hokeja na trawie składa się z wielu młodych talentów, czego dowodem są liczne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym. Przykładowo reprezentacja Polski w hokeju na trawie do lat 21 w 2018 roku zdobyła tytuł wicemistrza Europy.
Ciekawostką jest fakt, że inna nazwa hokeja na trawie to po prostu… hokej . Określenia „hokej na trawie” używa się przede wszystkim w tych państwach, w których popularny jest hokej na lodzie.
Zasady hokeja na trawie
Zasady gry w hokeja na trawie precyzyjnie ustalają wymogi co do strojów zawodników, parametrów używanego sprzętu i boiska. Przede wszystkim mecze w tej dyscyplinie rozgrywane są przez drużyny składające się z jedenastu graczy i pięciu rezerwowych. Łatwo można więc dostrzec podobieństwo hokeja na trawie do piłki nożnej, w której drużyny również składają się z jedenastu graczy, lecz tylko trzech rezerwowych.
Zobacz też: Szymon Łada - najbardziej umięśniony człowiek na świecie >>>
Mecz hokeja na trawie trwa łącznie 75 minut (dwie części po 35 minut każda i jedna pięciominutowa przerwa). Rozgrywka odbywa się na specjalnym boisku do hokeja na trawie o wymiarach 91,40 × 55 m. Zgodnie z przepisami bramki mają rozmiary 2,14 × 3,66 m. Zabawa polega na tym, aby małych rozmiarów piłkę wbić do bramki drużyny przeciwnej. Wygrywa rzecz jasna ten zespół, który zdobył wyższy wynik. Co istotne, gracze mogą dotykać piłki wyłącznie kijem i tylko jego płaską stroną lub krawędzią. W hokeju na trawie dla dzieci niektóre zasady są zmienione (m.in. wysokość bramek, czas trwania meczu).
Sprzęt do hokeja na trawie
- Ważnymi elementami stroju do hokeja na trawie są obuwie i specjalne ochraniacze nóg (goleni). Zapobiegają one kontuzjom i zwiększają bezpieczeństwo rozgrywki. Buty do hokeja na trawie powinny mieć na podeszwie tzw. korki, które są mniejsze niż te występujące w obuwiu piłkarskim.
- Istotny jest też wybór właściwego kija do hokeja na trawie . Gracze powinni kierować się przede wszystkim odpowiednim dopasowaniem długości kija hokejowego do swojego wzrostu. Zawodnikom o średnim i wysokim wzroście sugeruje się kupno kija o długości 96 cm, dla osób bardzo wysokich przeznaczone są modele w rozmiarach 100 i 104 cm, z kolei dla osób niższych wystarczą te o długości 89 lub 92 cm.
- Kije do hokeja na trawie wykonywane są z różnych materiałów. Początkowo dominowało drewno – głównie morwowe i jesionowe. W dzisiejszych czasach kije wykonywane są także z materiałów kompozytowych , takich jak włókno węglowe, włókno szklane lub aramidowe. Kije mogą być zrobione z materiałów mieszanych, np. w 50% z włókna węglowego i w 50% z drewna morwowego. Ceny profesjonalnych kijów do hokeja na trawie mogą przekraczać nawet 1000 złotych, jednak osoby początkujące bez trudu znajdą dobrej jakości kij za ok. 100 złotych.
Autor: Filip Yak