Postanowienia noworoczne
Przed sylwestrem większość z nas ma już plany na nowy rok i wie, co chce zmienić w swoim życiu, by było jeszcze lepsze. Ale czy to na pewno dobry pomysł, by wraz z początkiem stycznia robić wielką rewolucję?
- Trzeba pamiętać, jaką funkcję pełnią postanowienia w naszej głowie. Dają taką nadzieję, że cokolwiek teraz robię, to mogę jeszcze do końca roku robić, czyli mogę jeszcze nadal jeść, nadal palić, nadal żyć niezdrowo, bo jak nastąpi ten magiczny 1 stycznia, to wtedy będę nowa ja, nowy ja i wszystko się zmieni. To uspokaja głowę na chwilę, to jest taka szybka ulga, ale ma niewiele wspólnego z realną zmianą - stwierdziła Tatiana Mindewicz-Puacz.
Jeżeli nie uda się dotrzymać noworocznych postanowień, to mamy wtedy poczucie winy i pretensje, że znów nie dotrzymaliśmy danego sobie słowa.
- Jesteśmy wtedy w dużo gorszej sytuacji niż wcześniej. To nas bardzo przytłacza. Trzeba pamiętać, że jeśli już chcemy się bawić w te postanowienia i chcemy nadawać im znaczenie, to warto wziąć pod uwagę, że w każdym przypadku to jechanie po bandzie do ostatniego dnia nie ma sensu, bo każda zmiana wymaga od nas naładowanych akumulatorów - podkreśliła psychoterapeutka.
Jak skutecznie robić postanowienia noworoczne
Tatiana Mindewicz-Puacz doradziła, jak odpowiedzialnie dokonywać zmian w życiu, by stały się trwałymi nawykami.
- Po pierwsze można być oryginalnym i zacząć od dziś. Od razu mamy sprawczość, siłę. Wszyscy jeszcze czekają do 1 stycznia, a my już zaczęliśmy 30 czy 31 grudnia. Jak ustalasz sobie cele, to zastanów się, co to wnosi w twoje życie. Co będziesz czuć, jak będziesz się zdrowo odżywiać? Co dzięki temu osiągniesz? Jak to się spina z twoimi wartościami? Ważne, żeby postanowienia się wzajemnie nie wykluczały. Trzy duże rzeczy to już jest świat i ludzie. Pamiętajmy, że zmiana każdego nawyku trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Podzielmy sobie postanowienia na kwartały, zróbmy to małymi krokami - wyjaśniła gościni Dzień Dobry TVN.
Co zrobić, gdy podczas realizacji postanowienia ulegniemy pokusie i odpuścimy? Jak zawrócić na dobre tory?
- Przygotujcie sobie taki pakiet wzmacniający na wypadek, gdy na chwilę czegoś nie zrobimy. To jest bardzo ważne. Błędy to są mięśnie sukcesu. Oczekiwanie od siebie, że wprowadzę zmiany bez żadnej porażki, jest oczekiwaniem nierealistycznym. Masz postanowienia, miej też pakiet wzmacniający, czyli co zrobisz, jeśli np. zjesz pizzę jednego dnia. To nie jest koniec świata. Sztuką jest umieć się podnosić, a nie nie upadać - podsumowała mindset coach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Seniorzy przekazują młodszym pokoleniom cenne rady życiowe. Pobierz ich hasła
- Co obejrzeć w sylwestra 2023? Przywitaj nowy rok z TVN i Playerem
- Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News