Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Noworoczne zwyczaje w Polsce - kiedyś i dziś
W Polsce zwyczaj radosnego i głośnego witania Nowego Roku na początku pojawił się głównie w miastach. W Warszawie strzelano z armat, a w Krakowie bito w dzwon Zygmunta na Wawelu. Z czasem z tej okazji na ulicach zaczęli gromadzić się ludzie, a wraz z nimi pomysły na wiwatowanie, toasty i strzelanie petardami. Skupiano się jednak bardziej na dacie 1. stycznia niż 31. grudnia.
W XX wieku ludzie zapragnęli imprez i zaczęto organizować ogromne, wystawne bale sylwestrowe - najczęściej w restauracjach, budynkach użyteczności publicznej i wielkich prywatnych posiadłościach. Znane nam sylwestrowe domówki zaczęły zyskiwać popularność w okresie PRL-u.
Jeśli chodzi o noworoczne zwyczaje, sięgano głównie po te typowe dla okresu przesilenia zimowego, Szczodrych Godów i Bożego Narodzenia. Zawierały liczne elementy o charakterze magicznym i wróżbiarskim. Wśród tych zwyczajów, bywa, że praktykowanych do dziś, znalazły się m.in.:
- wcześniejsze wstawanie z łóżka jako zapowiedź produktywnych dni w nowym roku,
- mycie ciała wodą, w której jest srebrna moneta – na szczęście,
- dokładne sprzątanie całego domostwa; z drugiej strony wierzono także, że nie należy sprzątać w ostatni dzień roku, ponieważ można w ten sposób wymieść z domu powodzenie i szczęście w życiu,
- noszenie w kieszeni monety lub rybiej łuski (najlepiej z wigilijnego karpia) - na bezpieczeństwo finansowe,
- toasty szampanem i noworoczne postanowienia - to jedne z najnowszych, popularnych już na całym świecie zwyczajów noworocznego świętowania.
W przeszłości na wsiach w Polsce budzono również pszczoły, aby jak najwcześniej zabierały się do pracy i przyśpieszały przyjście wiosny. Na Pomorzu z kolei obwiązywano małe drzewka słomą, w której umieszczano krzyżyki zrobione z ciasta. Wierzono, że dzięki temu najbliższe plony i zbiory będą obfite.
Tradycje noworoczne świata
Co kraj, to obyczaj. O sylwestrowych i noworocznych tradycjach krajów i regionów można by się rozpisać na wiele stron. Wystarczy jednak wymienić kilka, by choć trochę przybliżyć tę różnorodność.
W Danii ludzie o północy skaczą z krzesła, a w Brazylii w Nowy Rok przeskakują siedem fal, wypowiadając siedem życzeń. W Grecji i Szkocji do miejsca imprezy należy wejść prawą nogą. W Hiszpanii i wielu krajach, gdzie mówi się w tym języku, Nowy Rok zaczyna się z pełną buzią – najlepiej winogron. W Kolumbii, aby zapewnić sobie podróże w przyszłości, warto wyjść na spacer po okolicy z pustą walizką. Na Filipinach z kolei wszystko ma być okrągłe niczym monety – noworoczny stół, potrawy, a nawet kropki i kółka na ubraniach gości.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przesądy sylwestrowe w Polsce i na świecie
- Nie rób tego w sylwestra. Za co można dostać mandat w ostatnią noc roku?
- Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Nora Carol Photography/GettyImages