Do mikołajek zostało już niewiele czasu. Tego dnia dzieci, ale i spora część dorosłych otrzymuje prezenty. \
Poznajcie nietypowe zwyczaje komunijne, które mogą zaskakiwać.
Księżna Kate i książę William mają obowiązek pakować w podróż konkretny strój.
"Być Polakiem, to wiedzieć..."
Wielkanoc wiąże się z wieloma zwyczajami i obrzędami. Nie umknęło to uwadze prowadzących Dzień Dobry TVN, którzy postanowili wymienić się spostrzeżeniami na temat celebrowania świąt w rodzinnym gronie.
Ewa Drzyzga z entuzjazmem wyczekuje pierwszych wiosennych dni. Dziennikarka zbiera pomysły, jak w najbliższych wydaniach programu śniadaniowego zaskoczyć widzów.
W Polsce mieszka i żyje coraz więcej obcokrajowców. Jednym z nich jest Bamby. Choć Francuzka urodziła się i wychowała w Paryżu, pewnego dnia postanowiła przeprowadzić się do Warszawy. Jak z perspektywy czasu ocenia nasz kraj, kulturę i tradycje?
"Tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie"
Jak się okazuje, lista ginekologicznych grzechów Polek jest dość długa.
Astrolog Merkurja wyjaśnia w Dzień Dobry TVN, czym są katarzynki.
Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety.
Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?
Dla Polaków mieszkających w Buffalo śmigus-dyngus stał się zachętą do integracji podczas wyjątkowej parady.
Ruch rastafarian ściśle związany jest z wyznawaną filozofią i religią. To coś więcej, niż grupa społeczna skupiona wokół przyjętej ideologii. Rastafarianie dużą wagę przywiązują do religijnych wartości, którymi kierują się w swoim życiu. Duże znaczenie mają także symbole, święta, ceremonie oraz muzyka rastafarian.
Obchody świąt Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma wyjątkowymi zwyczajami. Spotkania w rodzinnym gronie, wspólne kolędowanie i wręczanie upominków najbliższym to zaledwie część atrakcji, które są integralną częścią grudniowych uroczystości. W Dzień Dobry TVN Robert i Monika Janowscy opowiedzieli o urokach kultywowania świątecznej tradycji.
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.
Dzień Dziecka to jeden z najbardziej lubianych przez większość maluchów dni w roku. Na całym świecie przypada w różne dni. Obchody mają wiele elementów wspólnych, ale nie brakuje też praktyk czy tradycji występujących tylko w danym kraju. Najważniejszą misją święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, ich prawa i potrzeby.
Starożytni Chińczycy ze zwykłej czynności parzenia herbaty uczynili godną podziwu sztukę. Ich sekretne metody przyrządzania tego aromatycznego naparu były doskonalone przez wieki. Współcześni amatorzy herbaty chętnie wykorzystują tradycyjne chińskie metody, dzięki którym napój ma wyjątkowy, głęboki smak. Jedną z nich jest użycie gaiwanu – niewielkiego czajniczka do parzenia i picia herbaty. To niepozorne naczynie sprawia, że picie herbaty w jednej chwili staje się magicznym rytuałem.
Sushi, świetne samochody i elektronika, a także słynne pokemony, to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, myśląc o słowie Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni to jednak nie tylko wynalazki, ale także miejsce pełne historii, tradycji i zasad. Filip Chajzer zabrał nas na krótką wycieczkę i sprawdził, co jeszcze Japonia dała światu i Polsce.
Jeszcze do niedawna w czasie świąt wielkanocnych obowiązywały rozmaite tradycje ludowe, które obecnie tylko z rzadka można spotkać w niektórych regionach. Na czym polegały Siuda Baba, walatka czy pogrzeb żuru i śledzia? Które z nich są jeszcze obchodzone? Wyjaśniamy!
Zanim wyjedziemy do obcego kraju, warto, abyśmy zapoznali się z opracowaniami na temat panujących w nim zwyczajów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie zachowania są obraźliwe dla tubylców, a jakie nie. O gestach, które mogą nam narobić kłopotów mówił w Dzień Dobry TVN podróżnik i dziennikarz Michał Cessanis. W jakich krajach pokazywanie kciuka oznacza propozycję seksualną? Jak Grecy odbierają gest machania dłonią? Czego nie tolerują Chińczycy? W jakim kraju napiwki nie są przyjmowane?
Dzień świętego Patryka jest narodowym świętem Irlandii. Okazuje się, że jest też jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie, również w Polsce. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ambasadora Irlandii w Polsce - Gerarda Keowna, który opowiedział nam, dlaczego to święto jest tak ważne dla Irlandczyków i jakie wiążą się z tym dniem zwyczaje.
Karp, pierniki, mak, pierogi... czy wiesz, dlaczego nie może ich zabraknąć na Wigilii? Skąd wzięła się tradycja pozostawiania wolnego miejsca przy stole dla wędrowca? Dlaczego dzielimy się opłatkiem? I jak wyglądała Wigilia naszych przodków? O polskich tradycjach świątecznych w Dzień Dobry TVN swoim aksamitnym głosem opowiedziała dziennikarka i kuratorka kulinarna Monika Kucia.
Tym razem Monika Mariotti wybrała się do małej, mołdawskiej wsi. Zobaczcie jak wyglądają przygotowania i sama ceremonia tradycyjnego chrztu. "Z ziarenek z chrzcielnego bukietu można wywróżyć sobie jak liczne czeka nas potomstwo" - zobaczcie ile dzieci będzie miała Monika! :)
Katarzyna Maniszewska woli podróżować w samotności. Dlaczego? Czy są kraje, do których nie pojechałaby bez towarzystwa? Czy smakowało jej serce kobry, które jadła podczas jednej z podróży? Jak udaje jej się łączyć pracę zawodową z wędrówkami po świecie? Podróżniczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by powiedziała o niezwykłych miejscach, które odwiedziła i zwyczajach tam panujących.
Szachistka Monika Soćko na zawodach w Teheranie wystąpiła w tamtejszym tradycyjnym nakryciu głowy - hidżabie. Jak to w Polsce bywa, internauci odpowiedzieli agresją. Dlaczego nie potrafimy uszanować zwyczajów panujących w innych krajach, jednocześnie wymagając, by obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski stosowali się do naszych? W Dzień Dobry TVN Jan Pirowski powiedział o różnych tradycjach, z którymi spotkał się podczas swoich podróży.
Poznajcie Alexę czyli Olę Łuczak, przesympatyczną dziewczynę z Łodzi, która robi karierę w Japonii! Filip Chajzer namówił ją, by oprowadziła nas po Tokio i opowiedziała o niezwykłych, japońskich zwyczajach. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem! Jak myślicie, czym jest "różowa królowa"? :)
O polskich weselach i tradycyjnych zabawach im towarzyszących rozmawialiśmy z Katarzyną Lengren i Norbim. Co im się najbardziej podoba, a co ich mierzi na weselach? Jakie są Waszym zdaniem najlepsze gry i zabawy w czasie oczepin ? :)