Czy można zrobić ogórki kiszone w słoikach po kawie? "Być Polakiem, to wiedzieć..."

Ogórki kiszone
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przepis na idealne ogórki małosolne
Przepis na idealne ogórki małosolne
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Każdy kraj ma swoje zwyczaje, które - przekazywane od pokoleń - są zrozumiałe tylko dla jego mieszkańców. Również w tradycji polskiej kuchni nie brakuje elementów, które są oczywiste tylko dla naszych rodaków. Od pizzy z keczupem przez koperek w opakowaniu po lodach po ogórki kiszone, które przyrządza się tylko w jednym, słusznym naczyniu. A do czego służą słoiki po kawie?

Czy słoik po kawie nada się do przyrządzenia ogórków kiszonych?

Ogórki bez wątpienia należą do ulubionych warzyw Polaków. Doskonale smakują pod każdą postacią. Latem często podawane są w postaci mizerii, natomiast jesienią i zimą rozkoszujemy się ogórkowymi przetworami, od konserwowych po małosolne. Jednak najbardziej popularne są te kiszone.

Lato to doskonały czas na zabranie się za kiszenie ogórków. W związku z tym w Internecie zadawane są pytania, w jakim naczyniu najlepiej je przygotować. Część osób zastanawia się, czy odpowiedni do tego będzie słoik po kawie.

Portal donald.pl w żartobliwy rozwiał wszystkie wątpliwości.

- Być Polakiem, to wiedzieć, że nie można użyć słoika po Nescafe do ogórków, bo słoiki po kawie są na bułkę tartą. Ktoś mógłby spytać: skąd wiesz? A odpowiedzi nie ma, jest zaszyta w łzach wierzby płaczącej, wyszeptana przez gołębie na peronie. To się czuje, jak to, że autocasco wychodzi za drogo - czytamy na Twitterze.

W komentarzach internauci podzieli się swoim zastosowaniem słoika po kawie. - Słoik po kawie jest na śrubki - napisała jedna osoba - On jest na orzechy włoskie - stwierdziła druga.

- Puszka po ciasteczkach jest na nici, pudełko po lodach na koperek, słoiki po kawie na bułkę, słoiki po majonezie na dżemy, z musztardy i nutelli są szklanki. Jezu, przecież to podstawy, odwieczne prawa natury - podsumował ktoś inny.

Przepis na ogórki kiszone

Ogórki kiszone są smaczne, bardzo zdrowe i świetnie komponują się z posiłkiem. Poznajcie przepis na ogórki kiszone Emilii Sznajder, która prowadzi duże gospodarstwo specjalizujące się w kiszeniu warzyw.

Składniki na ogórki kiszone:

  • ogórki - najlepiej średniej wielkości (ok. 8-12 cm długości, do litrowego słoika powinno nam wejść od 8-10 sztuk); warto wybrać tradycyjne odmiany, które poznamy po jasnozielonych przebarwieniach i niewielkiej ilości grubych kolców. - Aby ogórki były smaczne i chrupiące, trzeba je ukisić tego samego dnia, gdy zostały zebrane lub kupione - radziła w rozmowie z naszą reporterką Emilia Sznajder.
  • solanka - zalewę przygotowujemy w litrowym dzbanku w stosunku - 1 płaska łyżka soli na 1 litr wody. Sól powinna być kamienna, bez antyzbrylaczy, niejodowana. Najlepiej wybrać sól do kiszenia, bo zawiera dużo cennych mikroelementów. Sól wsypujemy do zimnej - nieprzegotowanej - wody i mieszamy, aż się rozpuści. - Woda musi być zimna. Dlaczego? Zimna woda jest twarda i sprawi, że ogórki też takie będą - dodała ekspertka.
  • czosnek, liście laurowe, koper, liście dębu, winogrona lub czarnej porzeczki.

Jak przygotować ogórki kiszone?

  • Układamy ogórki pionowo, ciasno w dokładnie umytym i wyparzonym słoiku (wieczko również wyparzamy).
  • Dodajemy zalewę.
  • Dodajemy czosnek (polski poznamy po ciemnofioletowych przebarwieniach). Na litrowy słoik wystarczą 3 ząbki lub pół główki czosnku. - Czosnku wcale nie musimy obierać. Trzeba go jednak rozciąć, aby puścił olejki eteryczne - wskazała Emilia Sznajder.
  • Wkładamy koper - całe łodygi z baldachami. - Bardzo ważne jest, aby koper znajdował się na samej górze. Dzięki temu dociśnie ogórki i sprawi, że proces fermentacji będzie przebiegał prawidłowo - wyjaśniła.
  • Dokładamy liście - pomagają zachować chrupkość ogórków.
  • Zakręcamy szczelnie słoik, odstawiamy w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na 3-5 dni, potem przenosimy do piwnicy lub lodówki, gdzie w temperaturze ok. 10 stopni może dotrwać do kolejnego sezonu. Kiszenie nadal będzie postępować, tylko w wolniejszym tempie, ogórki będą z czasem coraz kwaśniejsze.
  • Kiedy zobaczymy bąbelki, syczenie, wypukłe wieczko - to znak, że jest tam życie, probiotyki są i proces kiszenia trwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości