Wiosną zaczyna się sezon komunijny. Dzieci w wieku około 9 lat przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. To ważne duchowe wydarzenie dla młodych katolików. Poznajcie nietypowe zwyczaje komunijne, które mogą zaskakiwać.
Zwyczaje związane z Pierwszą Komunią Świętą
Dzieci najczęściej już od początku roku szkolnego rozpoczynają przygotowania do przyjęcia tego ważnego sakramentu, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. To wtedy przyjmują po raz pierwszy Eucharystię pod postacią opłatka. Oprócz uroczystej mszy, w trakcie której dzieci przyjmują do serca Chrystusa, odbywa się także Biały Tydzień.
W trakcie Białego Tygodnia dzieci codziennie uczestniczą we Mszy Świętej, a do tego zaleca się, aby przychodziły w odświętnych strojach (np. alby). Odzież powinna być biała, jako symbol czystości i niewinności. Na uroczystość młodzi wierzący powinni przyjść z gromnicami, czyli specjalnymi świecami, które dostały podczas chrztu. To jednak niejedyne ze zwyczaje.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Pierwsza Komunia
Pierwsza Komunia
Popularną jeszcze dawniej tradycją było kupowanie złotej biżuterii, takiej jak pierścionki, kolczyki czy medaliki. Prezent stanowił z jednej strony miły gest, a z drugiej był pewną formą zabezpieczenia na trudne czasy, jak wojna czy bieda. Tradycja ta często kultywowana jest po dziś dzień, chociaż niekoniecznie z myślą o możliwych trudnych czasach.
Obecnie najpopularniejszą metodą jest wkładanie pieniędzy do koperty, podobnie jak podczas ślubu. Jest to bezpieczna forma - rodzice mogą odłożyć pieniądze dla pociechy lub kupić prezent, który się dziecku spodoba i przyda.
Nietypowe zwyczajnie komunijne
Dawanie prezentów pociechom z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest popularną tradycją. Jednak w Wielkopolsce czy na Warmii i Mazurach dzieci w podziękowaniu za życzenia rozdają tabliczki czekolady. Na Kujawach można spodziewać się niejako "poprawin" komunijnych, kiedy to rodzice zapraszają bliskich w podziękowaniu za otrzymane życzenia, a często i pieniądze, na kawę i ciasto.
Na Śląsku specjalnie przygotowywanym kołaczem częstuje się sąsiadków w dniu Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci w zamian otrzymują kartki z życzeniami bądź czekoladki. Podobnie na Górnym Śląsku rozdaje się pięknie zapakowane słodycze lub ciasto.
W Krakowie zwyczajowo święci się małe bochenki chleba, które następnie dzieli się i rozdaje gościom podczas spotkania po ceremonii. Z kolei w stolicy bywa, że zaproszonym daje się gipsowe aniołki na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej dziecka. Także w Szczecinie rozdaje się przysmaki gościom, najczęściej kolorowe słodycze w ozdobnych pudełeczkach. Stawiane są obok nakrycia przed uroczystym posiłkiem.
Dawniej, jeszcze w trakcie XX wieku, kiedy słodycze nie były tak popularne, dzieci dostawały inne, użyteczne, ale i cenne prezenty. Mogły być to np. pierwsze buty. Innym zwyczajem było przyjmowanie młodzieży uroczystym śniadaniem na plebanii. Dopiero w drugiej połowie XX wieku pojawił się zwyczaj obdarowywania dzieci innymi prezentami.
Zobacz także:
- Życzenia komunijne dla dziewczynki i chłopca. Jak je składać i czy warto wykorzystywać cytaty?
- Pierwsza spowiedź przed Komunią Świętą - o czym należy pamiętać?
- Świecka komunia alternatywą dla niewierzących rodziców? Na czym polega?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: mamadu.pl/sakramento.pl/etnozagroda.pl
Źródło zdjęcia głównego: ASphotowed/Getty Images