tradycja

  tradycja

  Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się biżuterią przez przyszłych małżonków narodził się jeszcze w starożytnym Egipcie. Dziś niekwestionowanym królem wśród pierścionków zaręczynowych jest ten z brylantem obsadzonym w gnieździe z sześcioma zębami. Choć błyskotka w pudełku o kolorze pastelowej mięty jest marzeniem wielu, to pierścionki z historią potrafią być bezcenne.

  Rozpoczął się chiński Nowy Rok. To najważniejsze wydarzenie w tradycyjnym kalendarzu chińskim, jest nazywane również Świętem Wiosny. Data tej uroczystości jest ruchoma. Wśród państw, które ją obchodzą ,znajdują się oprócz Chin także Korea Północna, Wietnam, czy Tybet. O tradycjach związanych z tym wyjątkowym dniem opowiedziały: Natalia Nguyen, Żaklina Ta Dinh oraz Lana Nguyen.

  Godna podziwu szczerość i odwaga w wyrażaniu poglądów to cechy, dzięki którym Marianna Schreiber regularnie skupia na sobie uwagę wielu osób. Żona ministra PiS potrafi otwarcie mówić o trudnych czy kontrowersyjnych sprawach. Najlepszym tego dowodem jest post opisujący realia świąt w rodzinach polityków, który opublikowała ostatnio w sieci. Temat kultywowania bożonarodzeniowej tradycji w gronie najbliższych poruszyła także w rozmowie z Aleksandrą Głowińską z cozatydzien.tvn.pl.

  Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.

  Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony 1 listopada przez katolików i kojarzy się z odwiedzaniem grobów najbliższych. 2 listopada przypada Dzień Zaduszny. Często pojawia się pytanie o różnicę pomiędzy dwoma uroczystościami. Niejednokrotnie zastanawiamy się również, czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy.

  W Stanach Zjednoczonych każdego roku odbywa się kilka uroczystości, podczas których dziewczynki w wieku szkolnym składają deklarację czystości przed swoimi ojcami oraz Bogiem. Obiecują, że pocałunki, randki i seks będą im obce aż do ślubu. Bale dziewic to nie średniowieczna tradycja, tylko zwyczaj, który Amerykanie z konserwatywnych środowisk chrześcijańskich praktykują od zaledwie 20 lat.

  Podczas indiańskiej ceremonii nadano mu imię Mały Nieustający Tancerz. Marek Ptasiński, kulturoznawca i pasjonat kultury indiańskiej od lat promuje ją w całej Europie. W Polsce założył "Wioskę indiańską" w okolicach Jaworzna. Na razie nie można jej odwiedzać z powodu pandemii, ale o współczesnym życiu rdzennych mieszkańców Ameryki ekspert opowiada w Dzień Dobry TVN.

  Anja Rubik to najsłynniejsza polska modelka. Podbijała wybiegi i okładki magazynów w kraju i za granicą. Brała też udział w wielu niezwykłych sesjach. Jedną z fotografii - wyglądającą jak rodem z amazońskiej puszczy - podzieliła się w mediach społecznościowych z okazji lanego poniedziałku. Zdjęciu skąpo ubranej, oblewającej się wodą modelki towarzyszy angielski opis wyjaśniający tradycję śmigusa - dyngusa. Pomysł "trafiony-zatopiony"?

  Lany Poniedziałek to zwyczaj kultywowany od wielu wieków. Zgodnie z tradycją oblewanie się wodą nie tylko symbolizowało oczyszczenie, ale także miało sprzyjać płodności. Z biegiem lat popularny śmigus-dyngus przeszedł sporo zmian, ale nadal dostarcza sporo dobrej zabawy. Policja przestrzega jednak, by tradycja nie stała się chuligańskim wybrykiem, za który trzeba będzie zapłacić.

  Wielkanoc, żurek i Magda Gessler to doskonałe połączenie. Jeśli nadal nie zdecydowaliście się na tegoroczną, wielkanocną zupę, to przepis na żurek Magdy Gessler jest wyborem, którego nie pożałujecie. Zobacz, jak przyrządza go kulinarna mistrzyni i prowadząca program "Kuchenne rewolucje".

  Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

  W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem.