tradycja

  tradycja

  W Stanach Zjednoczonych każdego roku odbywa się kilka uroczystości, podczas których dziewczynki w wieku szkolnym składają deklarację czystości przed swoimi ojcami oraz Bogiem. Obiecują, że pocałunki, randki i seks będą im obce aż do ślubu. Bale dziewic to nie średniowieczna tradycja, tylko zwyczaj, który Amerykanie z konserwatywnych środowisk chrześcijańskich praktykują od zaledwie 20 lat.

  Podczas indiańskiej ceremonii nadano mu imię Mały Nieustający Tancerz. Marek Ptasiński, kulturoznawca i pasjonat kultury indiańskiej od lat promuje ją w całej Europie. W Polsce założył "Wioskę indiańską" w okolicach Jaworzna. Na razie nie można jej odwiedzać z powodu pandemii, ale o współczesnym życiu rdzennych mieszkańców Ameryki ekspert opowiada w Dzień Dobry TVN.

  Anja Rubik to najsłynniejsza polska modelka. Podbijała wybiegi i okładki magazynów w kraju i za granicą. Brała też udział w wielu niezwykłych sesjach. Jedną z fotografii - wyglądającą jak rodem z amazońskiej puszczy - podzieliła się w mediach społecznościowych z okazji lanego poniedziałku. Zdjęciu skąpo ubranej, oblewającej się wodą modelki towarzyszy angielski opis wyjaśniający tradycję śmigusa - dyngusa. Pomysł "trafiony-zatopiony"?

  Lany poniedziałek to zwyczaj kultywowany od wielu wieków. Zgodnie z tradycją oblewanie się wodą nie tylko symbolizowało oczyszczenie, ale także miało sprzyjać płodności. Z biegiem lat popularny śmigus-dyngus przeszedł sporo zmian, ale nadal dostarcza sporo dobrej zabawy. Policja przestrzega jednak, by tradycja nie stała się chuligańskim wybrykiem, za który trzeba będzie zapłacić.

  Wielkanoc, żurek i Magda Gessler to doskonałe połączenie. Jeśli nadal nie zdecydowaliście się na tegoroczną, wielkanocną zupę, to przepis na żurek Magdy Gessler jest wyborem, którego nie pożałujecie. Zobacz, jak przyrządza go prowadząca "Kuchenne rewolucje"

  Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

  W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem.

  Codziennie na naszej scenie występują gwiazdy zarówno polskiego, jak i zagranicznego formatu. Tym razem przygotowaliśmy dla was świąteczną niespodziankę. Posłuchajcie niezwykłego kolędowania dunajników. Czym jest bożonarodzeniowy zwyczaj z Łukowej?

  Pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolęd, jemioła, 12 potraw czy jedno wolne miejsce przy stole - są to zwyczaje znane w większości polskich domów. Wciąż jednak możemy się spotkać z tradycjami i wierzeniami, które znają tylko mieszkańcy danego regionu. Trudno powiedzieć, które z nich są wciąż kultywowane, a które nie. Natomiast niewątpliwie, część z nich może zaskoczyć.

  Święta Bożego Narodzenia najczęściej kojarzą się z ubieraniem choinki, prezentami, kolędami czy dzieleniem się opłatkiem. W wielu domach zawieszona zostaje jemioła, a pod obrusem leży sianko. Tradycje bożonarodzeniowe różnią się jednak w zależności od kraju, w którym obchodzone są święta.

  Ta rodzina ma się czym poszczycić. Od kilku pokoleń jej członkowie pielęgnują zamiłowanie do weterynarii. Tradycję zapoczątkował w latach 60. Tomasz Kuberka, a w jego ślady poszli syn oraz wnuki. O pasji i miłości do czworonogów porozmawialiśmy z Mirosławem Kuberką oraz jego dziećmi, studentami weterynarii Małgorzatą i Adamem.