Tłusty czwartek 2023 - kiedy wypada? Skąd wzięło się to wyjątkowe święto?
Tłusty czwartek to jedna z najchętniej kultywowanych w naszym kraju tradycji. Trudno jest znaleźć osobę, która by w tym dniu nie zjadła chociaż jednej słodkości. Szczególnie chętnie jedzone są wówczas faworki (chrusty), pączki czy tak zwane róże karnawałowe. W naszym studiu o historii tej pysznej tradycji opowiedział dziennikarz Paweł Loroch.
Anna Lewandowska pokazała, jak zmieniały się jej córeczki. "Niedługo one ciebie będą nosić"
Anna Lewandowska uchyliła rąbka świątecznej tajemnicy wprost ze swojego domu. Gwiazda wrzuciła do sieci zdjęcie z córeczkami. W poprzednich latach mogliśmy zobaczyć do złudzenia podobne obrazki. Poznajcie tradycję Lewandowskich.
Rozstrzygnijcie ten coroczny spór. Sałatka jarzynowa z groszkiem czy z kukurydzą? Weź udział w sondzie
Trudo wyobrazić sobie bez niej Wielkanoc lub Boże Narodzenie. Na przestrzeni lat stała się kulinarnym klasykiem, który tak naprawdę w każdym domu nieco inaczej smakuje. Jedni dodają do niej kukurydzę, inni jabłka czy cebulę. Co powinno znaleźć się w tradycyjnej sałatce jarzynowej?
Symbole i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia - co oznaczają i skąd pochodzą?
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas przepełniony spotkaniami, ucztowaniem, obdarowywaniem się prezentami. Istotną ich częścią są też symbole, tradycje i zwyczaje, pielęgnowane przez wiele osób, bez względu na ich stosunek do wiary chrześcijańskiej i Kościoła katolickiego. Co oznaczają i skąd się wzięły najważniejsze elementy bożonarodzeniowej symboliki i obrzędowości?
Adwentowe zwyczaje i symbole. Jak katolicy przygotowują się na święta Bożego Narodzenia?
Trwa adwent, czyli szczególny okres wyczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Część osób tylko odlicza kolejne dni, inni dodatkowo pielęgnują różne adwentowe zwyczaje i sięgają po symbole związane z tym czasem. Sprawdź, co oznaczają.
35-latka uważa, że jej dziewictwo odstrasza mężczyzn: "Bardzo boją się moich wartości"
Sonali Chandra jest 35-latnią dziewicą i zamierza nią pozostać, aż do ślubu. Wartości, jakimi kieruje się kobieta, odstraszają potencjalnych kandydatów. - Powiedziałam jednemu z nich, że to będzie mój pierwszy raz. Po tym nie odpowiadał na moje telefony ani SMS-y - powiedziała.
"Na początku nie potrafiliśmy się uśmiechać". Pomóżmy Marinie ocalić krymsko-tatarską kulturę
Marina jest pochodzącą z Krymu artystką ludową. W 2014 po aneksji Krymu przez federację rosyjską opuściła swój dom i zamieszkała wraz z rodziną w Kijowie. 8 lat później ponownie została zmuszona do ucieczki. Tym razem do Polski, zostawiając w Ukrainie męża.
Nietypowe pierścionki zaręczynowe. "Moja mama dostała od ojca pralkę"
Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się biżuterią przez przyszłych małżonków narodził się jeszcze w starożytnym Egipcie. Dziś niekwestionowanym królem wśród pierścionków zaręczynowych jest ten z brylantem obsadzonym w gnieździe z sześcioma zębami. Choć błyskotka w pudełku o kolorze pastelowej mięty jest marzeniem wielu, to pierścionki z historią potrafią być bezcenne.
Jak obchodzi się chiński Nowy Rok? "Czasem trwa trzy dni, a czasem tydzień"
Rozpoczął się chiński Nowy Rok. To najważniejsze wydarzenie w tradycyjnym kalendarzu chińskim, jest nazywane również Świętem Wiosny. Data tej uroczystości jest ruchoma. Wśród państw, które ją obchodzą ,znajdują się oprócz Chin także Korea Północna, Wietnam, czy Tybet. O tradycjach związanych z tym wyjątkowym dniem opowiedziały: Natalia Nguyen, Żaklina Ta Dinh oraz Lana Nguyen.
Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w domu Roberta Janowskiego? Żona artysty zdradziła szczegóły
Obchody świąt Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma wyjątkowymi zwyczajami. Spotkania w rodzinnym gronie, wspólne kolędowanie i wręczanie upominków najbliższym to zaledwie część atrakcji, które są integralną częścią grudniowych uroczystości. W Dzień Dobry TVN Robert i Monika Janowscy opowiedzieli o urokach kultywowania świątecznej tradycji.
Marianna Schreiber o świętach w rodzinnym gronie: "Ten wyjątkowy czas powinniśmy spędzać razem"
Godna podziwu szczerość i odwaga w wyrażaniu poglądów to cechy, dzięki którym Marianna Schreiber regularnie skupia na sobie uwagę wielu osób. Żona ministra PiS potrafi otwarcie mówić o trudnych czy kontrowersyjnych sprawach. Najlepszym tego dowodem jest post opisujący realia świąt w rodzinach polityków, który opublikowała ostatnio w sieci. Temat kultywowania bożonarodzeniowej tradycji w gronie najbliższych poruszyła także w rozmowie z Aleksandrą Głowińską z cozatydzien.tvn.pl.
Jak wyglądały uroczystości pogrzebowe naszych przodków? "W XIX wieku śmierć miała namacalny charakter"
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.
Najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce. Kim są Karaimi i jaka jest ich historia?
Karaimi w Polsce liczą zaledwie około 100 osób, więc są najmniejszą mniejszością w naszym kraju. W Dzień Dobry TVN przedstawiciele tej społeczności opowiedzieli o swoim pochodzeniu. W październiku ukaże się płyta "Karaimska Mapa Muzyczna", na której zaśpiewa m.in. Karolina Cicha.