Mikołajki - jak to wygląda na świecie?
Prezenty nie wszędzie dzieciom wręcza Mikołaj. W niektórych regionach Włoch robi to czarownica - La Befana. - To jest jakby czarownica na miotle, ona nie przychodzi na mikołajki 6 (grudnia), tylko 6 stycznia. Święty Mikołaj przychodzi na święta, ale ta La Befana jest bardziej znana, ona też przynosi prezenty, ona przynosi słodycze i wszystko wkłada w gigantyczną rajstopę, dzieciom, tak, jak i dorosłym. Jeżeli dzieci były niegrzeczne, to oprócz tych prezentów daje też węgiel. Kiedyś się dawało prawdziwy węgiel, a teraz to przeszło w masę cukrową, czarną - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Matteo Brunetti, Włoch mieszkający w Polsce, kucharz, twórca internetowy.
Swoje tradycje i zwyczaje mają poszczególne regiony Niemiec. - U nas odnośnie do świętego Mikołaja przyjęło się w całych Niemczech, że czyścimy nasze buty, zwłaszcza dzieci bardzo chętnie czyszczą buty. U nas się mówi, że w nocy z 5. na 6. grudnia przychodzi święty Mikołaj i włoży do czystych butów słodycze, cukierki, czasami jakąś małą książeczkę. Najważniejsze w tym jest to, że dzieci można dzielić na dwie kategorie. Te dzieci, które wybierają najnowsze byty do czyszczenia, ja zawsze należałem do tej grupy, żeby mieć jak najmniej do roboty. Ja należałam do tej grupy, bo wiedziałem, że babcia i tak mi da więcej słodyczy. Ta druga grupa to są te dzieci, które wybierają największe buty, żeby święty Mikołaj mógł jak najwięcej słodyczy włożyć do tych bytów - powiedział Vincent Helbig, Niemiec mieszkający w Polsce, twórca internetowy.
Kto przynosi dzieciom prezenty pod choinkę?
- W Niemczech toczy się bitwa pomiędzy Weihnachtsmannem a Dzieciątkiem Jezus. To wszystko zależy od regionu. Zazwyczaj te południowe kraje, czyli Bawaria oni mają Dzieciątko Jezus, Dzieciątko Jezus przynosi prezenty. A u nas, ja jestem ze wschodu, przychodzi Weihnachtsmann - wyjaśnił
- U nas postać Jezusa pojawia się w szopkach. Podczas całego okresu świątecznego, w każdym domu, większość rodzin buduje szopki z wszystkimi tymi postaciami, świętymi i też nieświętymi. To się stało na tyle popularne, że w Neapolu jest cała jedna ulica, tam jest dużo artystów, którzy ręcznie tworzą te wszystkie postacie - tłumaczył Matteo Brunetti. Dodał, że powstają szopki, w których pojawiają się podobizny sportowców czy polityków.
Więcej o zwyczaj świątecznych dowiecie się dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prezent mikołajkowy dla dziecka. Jak go zrobić samodzielnie?
- Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Ekspert rozwiewa wątpliwości
- To już czas, żeby nastawić piernik. Poznaj nasz sprawdzony przepis
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News