Lalki motanki, czyli słowiańskie talizmany zapewniające zdrowie i dobrobyt. "Prawdopodobnie są tak stare jak ludzkość"

Lalki motanki i ich magiczna moc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lalki motanki i ich magiczna moc
Lalki motanki i ich magiczna moc
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Bielizna dla kobiet w XIX wieku

Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety. Własnoręcznie zrobione kukiełki mają zapewniać dostatek, szczęście i poczucie bezpieczeństwa. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Monika Dygas, która na co dzień zajmuje się motaniem niezwykłych amuletów.

Lalki motanki - własnoręcznie robione talizmany

Tradycja motania lalek związana jest z pradawnymi słowiańskimi przesądami. Niepozorne kukiełki wykonane z wybranych materiałów mają chronić przed złem i chorobami, przynosić szczęście, a nawet zapewniać dostatek i obfite plony. Wyjątkowe talizmany po dziś dzień tworzone są z dbałością o każdy detal.

Dawne obrzędy i zwyczaje

Dawne obrzędy i zwyczaje

DD_20211229_Celebryci_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Bielizna dla kobiet w XIX wieku

- Do robienia lalki motanki nie wykorzystuje się igły, żeby nie skaleczyć przeznaczenia. Mota się za pomocą sznurków, tasiemek, wstążeczek, starych ubrań - wyjaśniła Monika Dygas. Dodała, że na uwagę zasługuje także nieprzeciętny wygląd amuletów.

- Lalki motanki nie posiadają twarzy. Uważa się, że gdyby lalka miała rysy twarzy, zajmowałaby się swoimi sprawami, a ma służyć człowiekowi - zauważyła ekspertka.

Lalki motanki - jak o nie dbać?

Lalka motanka nie jest zwyczajną zabawką, dlatego należy często na nią spoglądać i obdarzać szczególną opieką. Pozwala to zbliżyć się do realizacji określonych celów. Co ciekawe, kiedy nieszablonowy talizman zaczyna spełniać swoje zadanie, trzeba go zniszczyć.

- Tak naprawdę trudno jest powiedzieć, kiedy zaczęła się historia lalek motanek. Prawdopodobnie są tak stare, jak stara jest ludzkość. Wiemy na pewno, że są to słowiańskie lalki, które były wykonywane przez kobiety, dziewczęta. Nie służyły do zabawy, tylko miały cele kultowe. Miały chronić, wspierać i pomagać - zauważyła Monika Dygas, zachęcając tym samym do odkrywania tajemnic pradawnych zwyczajów.

- Wydaje mi się, że ludzie mają troszeczkę już dosyć tej nowoczesności, tej cyfryzacji. Tego wszystkiego, co jest takie do bólu racjonalne. Szukają czegoś pierwotnego, prostego, z odrobiną tajemniczości i magii, z odrobiną intuicji. Chcemy zrobić coś, co jest tylko nasze - podsumowała nauczycielka motania lalek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości