Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na neutralizację stresu. W uzyskaniu zdrowego balansu pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem może pomóc tworzenie ceramiki poprzez pracę z gliną. Ta czynność zmniejsza stres, uspokaja i rozwija nowe zdolności. Na czym polega jej "magiczna moc"? O tym opowiedziała malarka i ceramik Agnieszka Beer.
Co daje nam kontakt z gliną?
Nasza głowa obciążona jest wieloma sprawami i obowiązkami. Często czujemy się tym przytłoczeni i potrzebujemy czynności, która pozwoli nam się mentalnie zregenerować. Świetnie sprawdzi się tutaj własnoręczne tworzenie wyrobów ceramicznych.
Jak podkreśla malarka Agnieszka Beer, ceramika redukuje stres, poprawia naszą koncentrację i skupienie. - Nic nie wyjdzie nam, jak będziemy robić to bardzo szybko i nerwowo - wyjaśnia. Glina nas ukorzenia w rzeczywistości, dając namacalne efekty.
Proces tworzenia naczyń z gliny
Jak wygląda proces tworzenia naczyń z gliny? Artystka przyznaje, że jest on dość czasochłonny. - Wymaga cierpliwości, ale tutaj jest ona efektem ubocznym - tłumaczy Agnieszka Beer. Naczynie musi schnąć przez około 10 dni i dopiero wtedy można wstawić je do pieca. - Później szkliwimy (...) my w pracowniach robimy to poprzez malowanie pędzelkiem - dodaje. Gotową pracę ponownie wstawia się do pieca.
Kto może zapisać się na zajęcia? Czy trzeba mieć do tego predyspozycje artystyczne? Według malarki udział w zajęciach może wziąć osoba w każdym wieku i nie musi przejmować się brakiem doświadczenia. - Zachęcam wszystkich do lepienia. Dorosłe osoby mogą sobie ulepić zastawę stołową. Ma się takie poczucie sukcesu i sprawczości - podsumowuje malarka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie sygnały świadczą o tym, że małżeństwo nie potrwa długo? Fotograf ślubny nie ma wątpliwości
- Oksana tworzy wyjątkowe i unikatowe lalki. "Nie jestem w stanie powtórzyć swojej pracy".
- Nowalijki, które warto wyhodować samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News