Zdrowe odżywianie

Nowalijki, które warto wyhodować samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić

Zdrowe odżywianie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
werandacountry.pl/sadowniczy.pl/muratordom.pl
Zioła w doniczkach
habovka/Getty ImagesNowalijki, które warto wyhodować samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić

Świeże, domowe nowalijki to doskonały sposób na zdrowe warzywa. Wystarczy plastikowy pojemnik, ziemia i nasiona, aby mieć domowe przysmaki. Sprawdź, jakie nowalijki można hodować na domowym parapecie i jak to zrobić. 

Większość nowalijek potrzebuje słonecznych i ciepłych stanowisk. Ich wyhodowanie zajmuje maksymalnie dwa tygodnie. Dobrze jest je wysiewać, kiedy dzień staje się wyraźnie dłuższy. Co można wyhodować na parapecie?

Nowalijki, które można wyhodować w domu - szczypiorek

Najprostszą nowalijką do wyhodowania jest domowy szczypiorek. Do jego uprawy potrzeba jedynie dorodnych cebul, którym dostarczy się wody. Szczypiorek można również wyhodować z nasion, jednak zajmie to nieco więcej czasu. Jeżeli chcemy samodzielnie wyhodować roślinę, potrzebna będzie doniczka, nasiona oraz ziemia uniwersalna. Pojemnik wypełniamy ziemią, nasiona wysiewamy do doniczki i przykrywamy 1-2 centymetrową warstwą ziemi. Całość podlewamy, a przez kolejne dni zraszamy.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Prostszą wersją jest wyhodowanie szczypiorku z cebul. Warzywa umieszczamy w naczyniu z wodą lub z ziemią. Jeżeli stosujemy uprawę wodną - wody nie powinno być za dużo, jedynie 1-2 centymetry wysokości. W przeciwnym wypadku cebula może zacząć gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli uprawiamy tradycyjnie, to powinno się ją umieścić w ziemi na połowę wysokości.

Nowalijki, które można wyhodować w domu - natka pietruszki

Natkę pietruszki, podobnie jak inne zioła, można hodować z powodzeniem na parapecie. Nie potrzeba do niej również specjalnych nasion, ponieważ wystarczy umieścić w ziemi korzeń pietruszki. Aby wyhodować nowalijkę potrzebna będzie głęboka doniczka, w której zmieści się wybrany przez nas świeży korzeń pietruszki i ziemia uniwersalna. Korzeń można przyciąć do połowy długości, jeżeli nie mieści się do pojemnika. Całość wypełniamy ziemią i zwilżamy. Przez kolejne dwa tygodnie trzeba pilnować, aby podłoże było lekko wilgotne. Po tym czasie powinny pojawić się pierwsze liście. 

Nowalijki, które można wyhodować w domu - kiełki

Kiełki można hodować cały rok. To jedne z najprostszych warzyw w uprawie. Nie potrzeba do tego ani dużo czasu, ani miejsca, ponieważ można je uprawiać w słoikach. Pierwsze kiełki pojawiają się nawet po kilku dniach. Jak je wyhodować samodzielnie?

Potrzebny będzie słoik, kawałek ligniny i wybrane nasiona na kiełki, np. lucerny, fasoli mung, słonecznika itd. Kiełki zalewamy wodą na 2-3 godziny, a następnie wodę wylewamy. Namoczone wkładamy do słoika, który przykrywamy ligniną lub innym przewiewnym, naturalnym materiałem. Słoik ustawiamy w średnio nasłonecznionym miejscu - aby całość się nie przegrzała. Kiełkujące nasiona powinno się płukać codziennie. Po 5-7 dniach będą gotowe do jedzenia.

Nowalijki, które można wyhodować w domu - rzodkiewki

Mało kto wie, że rzodkiewki można uprawiać na domowym parapecie. Większości kojarzy się to z koniecznością posiadania małego ogródka lub tunelu. Poradnik, jak uprawiać rzodkiewkę i jej kiełki znajdziesz tutaj: Jak uprawiać rzodkiewkę? Uprawa w gruncie i w doniczce

Nowalijki, które można wyhodować w domu - mikroliście

Mikroliście to określenie na rośliny, które rozwinęły się bardziej niż kiełki. Są to zatem listki siewek warzyw jadalnych. Na ich wzrost potrzeba około 2 tygodni. Małe listki świetnie się sprawdzą jako zamiennik tradycyjnej sałaty. Na mikroliście hoduje się najczęściej słonecznik, kapustę, rzodkiew oraz brokuły.

W przeciwieństwie do kiełków te hoduje się w podłożu, ziemi uniwersalnej lub specjalnej do wysiewu nasion. Pojemnik wypełnia taką ziemią na wysokość 2-3 centymetrów. Nasiona namacza przez 4 godziny, a następnie równomiernie wykłada na podłożu. Dobrze jest je przysypać cienką warstwą ziemi, a następnie podlać. Doniczkę można nakryć folią lub plastikowym, przeźroczystym pojemnikiem. Dzięki temu wewnątrz będzie wyższa temperatura i rośliny szybciej urosną. Podłoże trzeba sprawdzać codziennie i jeśli jest suche - podlewać/zraszać. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie bagnista. Mikroliście można zbierać już w momencie, kiedy wykształcą pierwszą parę liści. 

Nowalijki, które można wyhodować w domu - szparagi

Szparagi, uwielbiane przez niemal wszystkich nowalijki, można hodować w domu w doniczkach. Warunek jest jeden - odpowiednio głębokie naczynie i cierpliwość. Szparagi uprawia się z nasion, które wysiewa się wiosną. Z nich można również przygotować siewki na następny rok, tzw. karpy.

Nasiona powinno wysiać się do pojemnika wypełnionego żyzną, acz piaszczystą glebą. Ten powinien mieć około 20 centymetrów wysokości. Nasiona przykryć cienką warstwą ziemi, a następnie całość zwilżyć. Doniczkę najlepiej przykryć, aby szparagi miały więcej ciepła. Można to zrobić przy użyciu folii lub plastikowego, przeźroczystego pojemnika. Kiedy szparagi zaczną wypuszczać pędy - można je zbierać. Trzeba to zrobić zanim ich łodyga stwardnieje.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: werandacountry.pl/sadowniczy.pl/muratordom.pl

Źródło zdjęcia głównego: habovka/Getty Images

Pozostałe wiadomości