Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety.
Od czasów starożytnych wierzono, że niektóre przedmioty pomagają przyciągnąć szczęście. Szybko stały się one talizmanami, których posiadanie było niezwykle pożądane. Co dokładnie przynosi szczęście?
Większość z nas posiadała choć raz w życiu tzw. amulet, czyli przedmiot mający przynosić szczęście. Dla jednych był to wisiorek z odpowiednim kamieniem, dla innych łuska karpia z wigilijnego stołu.
Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali tłumaczyć sobie pewne zjawiska. Powstające przez to ciągi przyczynowo-skutkowe oraz pewne luki w wyjaśnieniach niektórych kwestii sprawiły, że zaczęto wierzyć w moce nadprzyrodzone. Wiara ta pozwalała zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz zdjąć z siebie część odpowiedzialności za zdarzenia i bieg własnego życia. Z czasem drobnym przedmiotom zaczęto przypisywać moce ochronne i spełniające pragnienia, a amulety i talizmany pod różną postacią zaczęły zyskiwać na popularności.
Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.
Garou rozpoczął swoją trasę koncertową po Polsce. Dziennikarkę Dzień Dobry TVN Ulę Chincz zaprosił za kulisy koncertu. Czy artysta jest przesądny? Jaki jest jego nowy talizman? Jak spędza czas dzień przed koncertem? Czy jego głos jest ubezpieczony? Jakie prezenty otrzymuje od fanów? Naszej dziennikarce opowiedział również o śmiesznej sytuacji, która przytrafiła mu się w trakcie jednego z występów.
Kolorowe świece na powodzenie w miłości lub na sukces zawodowy. Kamienie wibracji energetycznej. Talizmany, atrybuty magii. Wisiorki odpędzające w złego ducha. Tarot. Dybuki, zjawy i czary. Dlaczego w świecie, w którym możemy wszystko zmierzyć i zważyć ludzie wciąż potrzebują magii? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z antropologiem kultury Robertem Zydelem.