Czy talizmany mają niezwykłą moc? "Mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze życie. Trzeba na to uważać"

Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.

Popularność amuletów

Istnieją symbole, które często są znane na całym świecie - podkowa, czterolistna koniczyna, kominiarz czy ręka Fatimy. Mówi się, że wspomagają pomyślność, potrafią przynieść pieniądze, zdrowie, a nawet pomagają zdobyć miłość. Czy jednak rzeczywiście mają realny wpływ na wydarzenia w naszym życiu?
- Mogą, ale nie muszą. Na pewno nie mają takiego wpływu, jak część z nas myśli - magicznego, nadprzyrodzonego - to zdecydowanie dziś wiemy, że nie działa. Natomiast tak, potrafią mieć na nasze życie realny wpływ. (...) Wynika to niekoniecznie z magicznej siły, ale z przeświadczenia, że działa i pułapki naszego umysłu , którą sami na siebie zastawiliśmy. Okazuje się, że faktycznie w momencie, kiedy my zaczynamy wierzyć, to on faktycznie może zacząć działać - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Kaca.
Amulety to zniekształcenia widzenia świata, które wynikają z tego, że nasz umysł nie jest w stanie analizować wszystkiego, co się dookoła nas dzieje. Często ważniejsze niż sam talizman jest to, kto go daje. Żeby w niego wierzyć, istotne jest to, żeby otrzymać go od jakiejś osoby, której ufamy .
- Może zadziałać efekt placebo, czyli sugestia ma realny wpływ na to, jak się czujemy. (...) Natomiast jeszcze częściej występuje coś, co nazywamy efektem potwierdzenia. (...) Polega na tym, że nasz umysł lubi wierzyć w to i szuka tych rzeczy. Świat jest bardzo skomplikowany dla naszej głowy, więc ona lubi upraszczać, dokonywać pewnych skrótów, tak żebyśmy my się lepiej czuli - tłumaczył ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu.

Talizmany mogą wyrządzić krzywdę

Jeśli działanie amuletów jest dla nas wspierające, poprawia nam humor i dzięki temu czujemy się lepiej, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich korzystać. Wówczas nie ma znaczenia, czy są magiczne, czy po prostu w skuteczny i użyteczny dla nas sposób oszukują umysł.
- Jeżeli talizman ma działanie pozytywne, czyli np. wierzymy w to, że będziemy lepiej spali, czy będziemy mieć ogólne szczęście, to nie ma w tym wielkiego problemu. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy zaczynamy wierzyć, że nas np. uzdrowi i porzucamy lekarza, albo kiedy zaczynamy w coś wierzyć obsesyjnie i zaczynamy podejmować nieracjonalne decyzje (...) to wtedy faktycznie może mieć realny i szkodliwy wpływ na nasze życie. Trzeba na to uważać - dodał Łukasz Kaca w naszym programie.
Zobacz też:
Autor: Sabina Zięba
Pozostałe wiadomości