lalki

  Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety.

  Na czym polega ich unikatowość? W jaki sposób powstają te małe dzieła sztuki?

  Zabawa lalkami jest nieodłącznym elementem dziecięcych aktywności. Maluchy czeszą im włosy, przebierają, karmią i dbają o nie. Wchodzą też w różnego rodzaju role, udając, że lalka jest mamą, nauczycielką czy też panią w sklepie. Jak dowiedli naukowcy, zabawa lalkami rozwija wiele umiejętności interpersonalnych. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Marielle Tourel, specjalistka z zakresu rozwoju dzieci oraz Lara Gessler, mama półtorarocznej Neny.

  Caitlin Fladager to pochodząca z Kanady influencerka, której poczynania w mediach społecznościowych śledzi prawie 600 tys. osób. Kobieta i jej sposób wychowywania dzieci budzą mieszane emocje internautów. Teraz postanowiła odpowiedzieć hejterom.

  Choć lalki reborn znane są na całym świecie, to w Polsce dopiero zdobywają popularność. Ich tworzeniem zajmuje się Barbara Smolińska. Jak zaczęła się jej przygoda z lalkami? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Lalki to często ulubione zabawki małych dziewczynek, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu korzystali z nich także dorośli. Na owych zabawkach prezentowane były kreacje, które nosiły później damy na dworach. Teraz poszczególne z nich można oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

  Kasia Pietrzak pewnego dnia usiadła przy maszynie i zaczęła improwizować. Tak narodził się pierwszy zwierzak o imieniu Heniek. Kobieta pochwaliła się nim w mediach społecznościowych i wkrótce otrzymała zaproszenie na targi rękodzieła w Anglii. O jej pracach zrobiło się głośno.

  Teresa Waydowicz od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje porcelanowe lalki. W swojej kolekcji ma ich już ponad 1400 i są to eksponaty z całego świata. O swojej niezwykłej pasji nauczycielka muzyki opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

  Justynę Kowalewską i Izabelę Kwellę łączy nie tylko uderzające podobieństwo, ale również niezwykła pasja. Siostry robią zdjęcia lalek, którymi zachwyca się cały świat. O pracy w świecie w skali 1:6 opowiedziały reporterce Dzień Dobry TVN.

  laki

  34-letnia Sara Gustafsson ze Szwecji pochwaliła się w mediach społecznościowych swoim unikatowym hobby. Kobieta bowiem zbiera lalki, które do złudzenia przypominają dzieci. W swojej kolekcji ma już 20 okazów, którym systematycznie wykonuje sesje zdjęciowe i chwali się w sieci.

  Jedni podróżują z rodziną, inni – samotnie, a Magda Mroczek-Stachowiak często zabiera ze sobą lalki, które ubiera w stroje ludowe danego kraju. O swojej niezwykłej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Lalki, którymi bawią się nasze dzieci, stworzone są według jednego kanonu. Jak to wpływa na psychikę najmłodszych? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka i seksuolożka Patrycja Wonatowska.

  Kasia Warych to 28-letnia artystka, która przemalowuje lalkom twarze. Jej pasja zaczęła się w dość nietypowy sposób. Pewnego dnia znalazła całą torbę wyrzuconych zabawek. Miały one potargane włosy oraz mocny makijaż. Pani Kasia postanowiła je zmienić w prawdziwe cudeńka. Nam pokazała, jak wygląda proces nadawania lalce nowej twarzy.

  Jolanta i Katarzyna Jaworskie od dziecka szlifowały swoje artystyczne umiejętności. Siostry od najmłodszych lat malowały, rysowały i tworzyły własne projekty. Dziś są lalkarkami, o których projekty zabiegają kolekcjonerzy z całego świata. Jak rozpoczęła się ich przygoda?

  Lalki państwa Zawieruszyńskich trafiły do kolekcji Britney Spears i Demi Moore. Ich ceny powalają z nóg - jedna z lalek zrobiona przez małżeństwo ze Stalowej Woli została wyceniona na 35 tysięcy dolarów. Lalkami zajmuje się także Weronika Buczek ze Stąporkowa. Potrafi nadać drugie życie zabawkom, które liczą sobie 120 lat.

  Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, którą w pewnym wieku odkłada w kąt. Te porzucone niegdyś lalki „adoptuje” Urszula Jonkisz, która daje im nowe życie i dom. Jej kolekcję można oglądać w stworzonym przez nią muzeum.

  Współczesnymi dziećmi zawładnęły gry komputerowe i smartfony. A czy potrafiłyby się bawić zabawkami retro, np. takim bączkiem? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dowiedział się również, czym - według dzieci - chińscy piłkarze nożni rozgrywali mecze. I podobno nie była to piłka :)

  W Pałacu Kultury i Nauki znajduje się Muzeum Domków dla Lalek. Zwiedziła je prezenterka pogody Dorota Gardias. Ile lat ma najstarszy domek?

  Lalki tworzone przez Renatę Gołaszewską-Adamczyk są wyjątkowe, bo ubrane w emocje. Jak powstają? Co myślą o nich dzieci? Czy autorce trudno jest się z nimi rozstać?

  Katarzyna i Jacek Anyszkiewicz dają upust swojej wyobraźni i robią niezwykłe lalki. Ich zabawki nie są jednak przeznaczone dla małych dzieci. Dlaczego? Jak para dzieli się pracą? Jak duże jest zainteresowanie ich stworkami?

  W Wielkiej Brytanii, gdzie brał udział w półfinale angielskiej edycji „Mam Talent”. Tworzy naturalnej wielkości lalki wzorowane na gwiazdach. Stosowane są do reklam i teledysków. Konrad Kony Czarkowski, lalkarz, był naszym gościem studiu Dzień Dobry TVN. Czym różnią się kukiełka od lalki? Jak wspomina udział w wyspiarskim "Mam Talent"?

  Budzą ogromne kontrowersje, bo do złudzenia przypominają niemowlęta. Lalki Reborn - bo o nich mowa - do niedawna można było kupić tylko zagranicą. W Dzień Dobry TVN gościliśmy polską producentkę tych lalek - Jagodę Piterę. Co mówi osobom, które zarzucają jej, że tworzy substytuty dzieci? Ile kosztuje taka lalka? Kto je kupuje? Skąd czerpie inspiracje?

  Nickolay Lamm zaprojektował lalkę, która jest alternatywą dla wychudzonej Barbie. To Lammily. Co było impulsem do stworzenia tego projektu? Jak dzieci reagują na jego lalkę? Czy miał problemy ze strony producenta lalek Barbie?

  Polscy projektanci mody postanowili wesprzeć UNICEF i dzieci w Afryce. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Teresa Rosati, Natasza Urbańska i Agnieszka Komornicka, Łukasz Jemioł oraz duet Bohoboco. Zaprojektowali specjalne laleczki, które będą przekazane na cele charytatywne.

  Lalki , które nie mają włosów - na taki pomysł wpadli Amerykanie. Dziewczynkom po chemioterapii pomagają skorygować rzeczywistość. Jak psychologom podoba się ten pomysł i czy zabawki mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.

  Dorota Wellman i Marcin Prokop w otoczeniu książęcej pary - Kate i Wiliama. W studiu Dzień Dobry TVN wszystko jest możliwe! Ile trwa wykonanie marionetki na wzór człowieka? Bea Ihnatowicz, artystka, która wykonuje marionetki, opowiedziała o tej pracochłonnej sztuce. Podoba się Wam marionetka Doroty Wellman i Marcina Prokopa? :)

  W tym szpitalu pacjentami są lalki. Oddział chirurgiczny dla lalek zatrudnia lekarzy kilku specjalności. Jakich urazów najczęściej doznają zabawki? O tym lekarz dyżurny Szpitala dla Zabawek.

  Wydawałoby się w sektorze lalkarskim nic nas już zaskoczyć nie może. Jednak każdy, kto tak myślał jest w błędzie. Sandra Mianowska i Monika Krawczyńska tworzą lalki robione na podobieństwo ich właścicielek. W tym wypadku małych dziewczynek.

  W kolejnym odcinku „Kobiecy biznes” zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN Agnieszkę Krasicką, która własnoręcznie projektuje i buduje miniaturowe domki. Skąd wzięła się jej fascynacja miniaturowym światem? Ile czasu zajmuje stworzenie takiego domku? Czy te domki są na sprzedaż? Podoba się Wam :) ?